Cezayir’de Nasıl İş Bulunur? Cezayir’de İş Bulmanın Yolları
Cezayir, iş bakımından en çok imkan sunan ülkelerin başında geliyor. Ülkemizde gelişmeye devam eden inşaat sektörü, Cezayir’de de aynı hızda büyümeye devam ediyor. Bölgede faaliyet gösteren inşaat şirketleri ise, çeşitli yetkinliklerde olan kişilere oldukça iyi maaşlarda, bir çok farklı pozisyon da iş olanakları sunmaktadır.
Ülkemizdeki pozisyonlara karşın, imkanların daha iyi olduğu Cezayir’e talep her geçen gün artıyor. Cezayir’de çalışan firmalar, dışarıdan gelen vatandaşların, yeme içme ve konaklama gibi çeşitli ihtiyaçlarını da karşılıyorlar. Bu şekilde buraya giden işçiler, hem para kazanıyor, hem farklı kültürdeki insanları tanıyor hem de para biriktirme imkanı elde edebiliyor.

Cezayir’de Hangi Alanlarda Personel İhtiyacı Var?

Cezayir’deki firmalar eğitimli yada eğitimsiz olsun pek çok kişi için iş imkanı sunuyor. En çok tercih edilen pozisyonlar ise şu şekildedir:
Şantiye muhasebecisi, kamp amiri, proje müdürü, mali müşavir, kaba işler uzmanı, vasıfsız işçi vb. belirtilen bu pozisyonlar için düzenli olarak firmalar alım yapmaktadır. Cezayir’deki en çok alımın inşaat üzerine olduğunu belirtebiliriz. Daha sonra sırasıyla gıda sektörü, enerji sektörü, tarım, turizm ve lojistik sektörü gelmektedir.
Peki, kendinize en uygun işi nasıl bulacaksınız? Ve bu işe nasıl ulaşacaksınız?

Cezayir’de Nasıl İş Bulunur? Cezayir'de İş Bulmanın Yolları

Cezayir’de Nasıl İş Bulunur? Cezayir’de İş Bulmanın Yolları

Hangi Kariyer Siteleri Daha Çok Kullanılıyor?

Cezayir’de nasıl iş bulunur sorusunun cevabını aslında internet olarak belirtebiliriz. Sadece Cezayir için değil, diğer bölgeler için de iş imkânlarını internet üzerinden araştırabilirsiniz. Bu noktada kariyer sitelerini tercih etmenizi öneriyoruz. Burada karşınıza pek çok internet sitesi çıkacaktır. Bu internet sitelerinin bir çoğunun güvenilir olduğunu söyleyebiliriz ancak aralarında bazılarının güvenilir olmadığını belirtebiliriz. En çok tercih edilen kariyer siteleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kariyer.net
 • Eleman.net
 • Yenibiris.com

Belirtilen bu siteler, güncel ve aktif sitelerdir. Cezayir’de nasıl iş bulunur? Sorusunun cevabını bu siteleri araştırarak kendiniz yaratabilirsiniz.
Eğer yabancı siteler aracılığı iş aramak isterseniz şansınız biraz daha yüksek olacaktır. Zira bu durumda, sadece Türk firmaları değil, Cezayir’de faaliyet gösteren bir çok yabacı firmanın personel ilanlarına da başvuru yapma imkanı bulacaksınız.
Cezayir’deki iş ilanlarını yayınlayan belli başlı yabancı internet siteleri ise aşağıdaki gibidir;

 • https://www.bayt.com/en/algeria/jobs/
 • https://www.naukrigulf.com/english-speaking-jobs-in-algeria
 • https://www.glassdoor.com/Job/algeria-jobs-SRCH_IL.0,7_IN8.htm
 • https://www.linkedin.com/jobs/jobs-in-algeria/
 • https://www.careersinafrica.com/l/algeria/
 • https://unjobs.org/duty_stations/algeria

Cezayir’de Çalışmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Yabancı ülkelerde çalışmak için belirli bir özellik bulunmuyor. Cezayir’de çalışmak isteyenler firmaların aradığı özelliklere göre başvurularda bulunmalıdırlar. Cezayir’de eğitimli kişilerin iş bulabildiği gibi, eğitimsiz kişilerinde kolaylıkla iş bulabildiğini söylememiz mümkündür. Genellikle inşaatlarda yada hizmet sektöründe çalışacak birçok personel ihtiyacı vardır.
Cezayir’de çalışacakların mümkünse İngilizce, Fransızca yada Arapça dillerinden en az bir tanesini temel seviyede konuşabiliyor olması gerekir. Zira günlük hayatı sürdürebilmek için iletişim sıkıntısı yaşamamak adına oldukça önemli bir konu.
Ancak hiç dil bilmeden gidip çalışanlar da az değil. Bir süre sonra ister istemez az da olsa öğrenmek zorunda kalınıyor.

Cezayir’de Faaliyet Gösteren Türk İnşaat Firmaları

Cezayir’de nasıl iş bulurum diye soranlar ilk etapta ülke genelinde faaliyet gösteren Türk firmalarının kapısını çalarak başlayabilirler. Cezayir’de çalışan ve genel olarak eleman ihtiyacı duyan firmalardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Proje Dizayn
 • Arte Constructıon Systems
 • Dünyalar R&C
 • Nurol İnşaat ve Tic. A.Ş.
 • Ayık İnşaat ve Sanayi A.Ş.
 • Aras Gemi Kurtarma ve Deniz İnşaat Tic. Ltd. Şti.
 • Yapı Merkezi İnşaat ve San. A.Ş.
 • Groupment Kur İnşaat Maden San. Ve Tic. Ltd. Şti.
 • İpek İnşaat San. Ve Tic. A.Ş.
 • Kouba – Alger Okan Baycan – Ozan Menekşe

Belirtilen bu şirketler ve daha fazlası, Cezayir’de faaliyet göstermektedir ve düzenli olarak eleman ihtiyacı duymaktadır. İş başvurusunda bulunmak ve ilanları incelemek için de internet üzerindeki ilanları incelemenizi öneriyoruz. Kariyer sayfaları bu noktada sizlere en doğru bilgiyi ve ulaşabileceğiniz adresleri gösterecektir.
Adaylar olarak sizler, eğer kendinize uygun bir ilan ile karşılaşırsanız, gerekli şartları taşıdığınıza emin olduktan sonra başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru sonucu, kabul edildiğiniz takdirde sizlerle iletişime geçilecektir.
Eğer internet üzerinden yayınlanan iş ilanları arasında kendinize uygun bir ilan göremezseniz dahi bu firmaların internet sitelerine girip iletişim bilgilerinde yazan e-mail adreslerine kendinizi tanıtan bir yazı ve çalışmak istediğiniz alanı belirterek güncel özgeçmişinizi iletmenizi öneririz.
50 tane firmaya bu şekilde cv gönderseniz, 5-6 tanesi size geri dönse bile büyük oranda iş bulabilirsiniz. Ayrıca şu anda olmazsa bile sizin tecrübenize uygun bir pozisyon açılırsa mutlaka size geri döneceklerdir.

Cezayir’de Maaşlar ve İşçi Ücretleri

Cezayir’de bulduğunuz işlerle, geçiminizi sağlayabileceğiniz gibi, para da biriktirebilirsiniz. Maaşlar, çalışacağınız konumlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Başvuru sırasında maaş bilgisini sorabilirsiniz.
Eğer çalışacağınız alan hakkında deneyiminiz ve tecrübeniz yoksa, maaş genellikle asgari ücrettir. Cezayir’deki 2019 yılının asgari ücreti ise 268 Dolar olarak belirtilmektedir. Bazı firmalar sadece asgari ücret değil, aynı zamanda bonus ya da prim mantığı ile çalışmaktadır. Prim ya da bonus iş yerindeki faaliyetlerinize ve çalışma durumunuza göre farklılık göstermektedir.
Cezayir’de maaşlar ile ilgili çok daha detaylı yazımıza aşağıda belirtilen linklerden ulaşabilirsiniz.
Cezayir’de nasıl iş bulunur konusu hakkında daha detaylı bilgi almak ve görüş bildirmek için aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.
Cezayir ile ilgili diğer konulara aşağıdaki başlıklardan ulaşabilirsiniz.
Cezayir’de Yaşam Masrafları – Ortalama Aylık Giderler
Cezayir’de İş İmkanları Nelerdir? Cezayir İş İlanları
Cezayir’de İş Kurmak. Cezayir’de Ne İş Yapabilir?
Cezayir’de Maaşlar. Asgari Ücret
Cezayir’de Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
Cezayir Vizesi, Cezayir Çalışma izni ve Oturma İzni
Cezayir’de Üniversite Okumak. Cezayir Üniversite Ücretleri