Hollanda’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
Gerek ülkemiz şartlarından daha iyi koşullara sahip bir iş bulmak sebebiyle, gerekse kişinin kendisi ve ailesi için iyi bir gelecek sağlamak istemesi amacıyla, bazen de zorunluluklar sebebiyle yolumuz yurt dışına düşebilmektedir. Türk vatandaşlarının yaşamayı en çok tercih ettiği ülkeler arasında yer alan Hollanda, Almanya ve Fransa’dan sonra en çok tercih edilen ülkeler arasında üçüncü sırada yer almaktadır.
Hollanda’da yaklaşık 400.000 vatandaşımız yaşamakta olup, bu vatandaşlarımızın yaklaşık %25’i aktif olarak çalışmaktadır. Türkler bu ülkedeki en büyük azınlık gurubu teşkil etmektedir.
Başkent Amsterdam, nüfusun en yoğun olduğu şehirdir ve ülkede turistlerin en çok ziyaret ettiği şehirdir. Diğer önemli şehirler arasında Lahey, Deventer, Rotterdam gelmektedir. Lahey şehri aynı zamanda dünyanın adalet merkezi olarak anılmaktadır.
Hollanda’da eğitim, yurt dışında öğrenim görmeyi düşünen öğrenciler için, özelikle yüksek eğitim kurumları açısından oldukça kaliteli seviyelerde olup, ödüllü akademisyenler ve hocalara sahip çok fazla üniversite olması ve dünyanın her yerinde geçen lisans diplomalarının olması sebebiyle çok sık tercih edilmektedir.
Hollanda, OECD raporlarında iş ve yaşam dengesindeki yüksek oran ile yüksek hayat standartları ve Avrupa’daki en düşük işsizlik oranına sahip olması ve işsizlik oranın sürekli bir düşüş trendi içerisinde olması nedeniyle dikkat çekmektedir.

Hollanda’da Sosyal Yaşam

Hollanda halkı, açık fikirli yardımsever, sakin ve modern bir halktır. Hollanda’da insanlar diğer Avrupa ülkelerinin aksine birbirlerine ilk ismiyle hitap etmektedir. Halkın çoğu Hristiyan olmasına rağmen, yapılan anket çalışmalarında ankete katılanların yarısı kendini herhangi bir dine ait hissetmemektedir.
Hollanda halkı, Türklere karşı gayet anlayışlı ve kibar olduğu için Türkler bu ülkeye çok kolay adapte olabilmektedir. Eğer burada yaşamak düşünülüyorsa, yapılması gerekli en önemli işlerin başında Flemenkçe öğrenmek gelmektedir. Halkın tamamı İngilizceyi ana dili gibi konuşsa da, halk kendi arasında Flemenkçe konuşmayı tercih etmektedir.
Hollanda, İngiltere ve Amerika gibi ülkelere nazaran daha ucuz bir ülke olsa da da pek çok ülkeye göre de pahalı ve yüksek yaşam kalitesine sahip bir ülkedir. Hollanda’da sosyal yaşam büyük şehirlerde oldukça hareketlidir. Ülkede her çeşitte cafeler, barlar, eğlence merkezleri bulunmaktadır.
Ayrıca Hollanda’da boş zamanlarda yapılabilecek aktiviteler arasında su kanallarda yapılan tekne turları, çok büyük doğal parklarda doğa gezileri ve yürüyüşler, çeşitli spor aktiviteleri ve sanatsal aktiviteler oldukça popülerdir.
Hollanda’da yaşamayı tercih edenlerin ilginç bulacağı bir başka konu ülkede devlet kontrolü ile uyuşturucu madde belli miktarlarda kullanılabilmektedir. Ayrıca ülkede eşcinsel evlilik yasaldır.
Hollanda denildiğinde ilk akla gelen semboller laleler, yel değirmenleri ve ahşap takunyalardır. Laleler aslında Hollanda’ya ait olmayıp, İlk olarak 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman tarafından Hollanda Kralı’na gönderilmiştir. Amsterdam’da her yıl 1 Nisan ve 14 Mayıs tarihleri arasındaki sürede Lale Festivali kutlanmaktadır. Ülkenin diğer önemli simgelerinden birisi olan yel değirmenlerinden 1.000’in üzerinde olanı hala çalışır vaziyettedir. 19 adet yel değirmeni UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Bir diğer sembol olan tarihi takunyalar, 800 yıl öncesine ‘klompen’ olarak ülkeye gelmiş ve kökeni bilinmemektedir.

Hollanda’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat

Hollanda’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat

Hollanda’da Yemek Kültürü

Hollanda’da yaşam ve yemek denince ilk akla gelenlerden biri de meşhur peynirler ve Holstein adı verilen meşhur inekler ve süt ürünleridir. En çok tanınan peynir çeşidi, hafif tatlı ve biraz yağlı olan Gouda, hem tatlı hem tuzlu olan Edam, delikli peynir olan Maasdam, içinde kimyon olan Leidse ve mavi küfleri olan Delft’dir.
En çok tercih edilen atıştırmalık lezzet ise mayonezli patates kızartmasıdır. Ayrıca lahana, haşlanmış patates ve sosisden oluşan ‘stamppoten’ ve üzerine pudra şekeri dökülerek servis edilen ‘poffertjes’ isimli küçük krepler ülkedeki başlıca geleneksel lezzetlerdir.
Bir liman ülkesi olan Hollanda deniz ürünleri açısından çok fazla çeşide sahiptir. Et ürünlerinden haşlanmış kırmızı et ve bira tüketimi de ülkede oldukça yaygındır. Tatlı çeşitleri içerisinde popüler olan badem ezmesi, badem ve çikolatalardan oluşan pastalar, çeşitli kurabiyeler mutlaka denenmesi gereken lezzetlerdir.

Bisikletin Başkenti Amsterdam

Hollanda’da yaşam kültürü içresinde en sık tercih edilen ulaşım aracı bisiklettir. Bisikletin her çeşidini bu ülkede bulmanız mümkündür. İstatistiklere göre Hollanda’da kişi başına 2 ile 3 adet bisiklet düşmekte olup, 32 bin kilometreyi geçen bisiklet yolları ve modern bisiklet otoparkları her yerde karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca Hollanda’da bisiklet kullanamayanlara ücretsiz olarak bisiklet kullanma kursu verilmektedir. Ülkede şehir merkezlerine araçla girmek yasaktır.

Eğlence ve Tatil Ülkesi Hollanda

Kuzey Denizi üzerinde uzun bir sahil şeridine sahip olan Hollanda’da, eğlence merkezleri genelde sahil kesimindedir. Mayıs ayından Eylül ayına kadar, su sporları ile ilgili çeşitli sporlar aktif olarak yapılabilmektedir. En iyi sörf mekanı Amsterdam’dan 60 km uzaklıkta olan Petten’dir. Ayrıca Friesland ve Friz Adaları sörf sporu için en güzel yerler arasındadır.
Grevelingen’da su sporlarından dalış tecrübesi yaşayarak su altındaki eşsiz güzellikler gözlemlenebilmektedir. Ülkede pek çok sahil eğlence tesisleri, park ve su parkları bulunmaktadır. Avrupa’da çocuklar için en güzel parklar, Sevenum’daki safari parkı ailecek vakit geçirilebilecek yerlerdir. Lahey yakınlarındaki Duinrell parkı, bir milyon hektardan geniş bir alana yayılmış olup, çeşitli tematik bölümlere, su parklarına, çocuk oyun alanlarına, tropikal bahçelere sahiptir. Ayrıca Lahey’de Hollanda’nın minyatür bir parkını bulabilirsiniz. Keukenhof Parkı Avrupa’nın en güzel çiçek parkıdır
Bir ova ülkesi olan Hollanda’da bisiklet turları ve doğa yürüyüşleri oldukça popüler turistik ve sportif aktivitelerdir. Bisiklet turlarına katılmak için ayrıca bisiklet kiralama hizmeti de verilmektedir. Bu turlar aracılığı ile Hollanda’nın farklı doğal ve tarihsel yapısı keşfedilebilir. Ayrıca ülkede pek çok paten ve kaykay sahası bulunmakta ve her yerde kiralık scooterlar bulunmaktadır.
Tüm bunların dışında Hollanda’da oldukça hareketli bir gece hayatı vardır. Özellikle başkent Amsterdam’daki gece hayatı pek çok turistin ilgisini çekmektedir. Amsterdam’da bulunan “RedLight District”, devlet tarafından güvence altına alınan hayat kadınlarının kırmızı ışıklı odaların vitrinlerinde müşterilere, davetkar danslar ve hareketler yaptığı bir bölüm olmakta ve pek çok turistin ilgisini çekmektedir.
Hollanda’da yaşam, sosyal hayat ve Türklere karşı yaklaşım ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.
Hollanda ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;
Hollanda’da Üniversite Okumak
Hollanda Göçmenlik Şartları
Hollanda Çalışma İzni ve Oturma İzni
Hollanda’da İş Kurmak, Şirket Açmak
Hollanda’da Nasıl İş Bulunur?
Hollanda’da Maaşlar ve İşçi Ücretleri
Hollanda’da Çalışmak. Hollanda’da İş İmkanları
Hollanda’da Yaşam Giderleri