Doğum Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? 
Doğum yardımı, yeni doğum yapmış annelere devlet tarafından yatırılan paradır. Bu para ile, bebeğin en azından birkaç haftalık giderlerinin karşılanması amaçlanmıştır. Doğum yardımı, doğan bebek sayısına göre farklılık göstermektedir. Yani aynı doğumda bir çocuk doğurmuş anne ile, iki veya daha fazla çocuk doğurmuş anne aynı parayı almamaktadır.

Doğum Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Doğum yardımından Türkiye vatandaşlarının tamamı ile birlikte, mavi kart sahipleri de faydalanabilmektedir. Anne ya da babadan yalnızca bir tanesi Türkiye vatandaşı ise yardım yine yapılır. İkisinin de Türkiye vatandaşı olma zorunluluğu yoktur.
Doğum yardımından başka ülkede yaşayan Türkiye vatandaşları da yararlanabilir. Başvurunun ilgili konsolosluğa bildirilmesinin ardından geri dönüş sağlanacaktır. Yurt dışında yaşayan Türkiye vatandaşları eğer doğum esnasında Türkiye’de bulunuyorlarsa, başvurularını herhangi bir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bildirebilirler.

Doğum Yardımı Ne Kadardır?

Doğum yardımı, ailede bulunan çocuk sayısına göre ve doğan çocuk sayısına göre değişmektedir.

  • İlk çocuk için 300 TL,
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 TL yatırılmaktadır.
Doğum Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Doğum Yardımı Ne Kadar?

Doğum Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Doğum Yardımı Ne Kadar?

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Doğum yardımı, bebek doğup kimliği çıkarıldıktan sonra başvuru formu doldurulduktan sonra verilmektedir. Bebek doğduktan sonraki en geç 2-3 ay içerisinde ilgili hesaba yatırılır.
Doğum yardımı, çocuğun doğumunun ardından, Kimlik Başvuru Sistemi (KPS) ye başvuru yapılarak alınmaktadır. Kayıt yapıldıktan sonra, Doğum yardımı başvuru dilekçesi eksiksiz doldurulur. Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılmaktadır.
Başvuru yapıldıktan sonra 1 ay içerisinde, doğum yardımı ilgili hesaba aktarılır. Başvurunun yapıldığı ayı takiben, o ayın son haftasında doğum yardımı anne tarafından çekilebilir. Hak sahipleri yatırılan miktarı PTT şubelerinden temin edebilirler. Babalara ödeme yapılmaz.
Doğum yardımı ile ilgili daha fazla bilgi için bize aşağıdaki yorum bölümünden sorularınızı iletebilirsiniz.
Taksi Plakası Almak
Canlı Tv İzle