Dubai İş İmkanları. Dubai’de Çalışmak
Birleşik Arap Emirliklerinin 7 Emirliğinden birisi olan Dubai’nin nüfusu yaklaşık 3 milyon civarında ve yüzölçümü İstanbul’dan biraz daha küçüktür. Nüfusun %70’ini Pakistan ve Hindistanlılar oluştururken %17’sini ise Araplar oluşturmaktadır. Nüfusunun çoğunun Arap olmaması Dubai’de iş arayanlar için sadece İngilizce bilmenin yeterli olmasını sağlıyor. Yabancı oranının bu kadar fazla olmasının nedeni ülkenin sunduğu iş olanaklarıdır. Her yıl milyonlarca kişi Dubai’de çalışmak için iş başvurusu yapıyor ve sadece binlercesi kabul ediliyor.
1970’ten sonra petrolün bulunmasıyla muazzam bir değişim geçiren Dubai, yıllar içinde adeta çölde bir vaha gibi olmuştur. Bu muazzam değişimi gerçekleştirmek için yetenekli ve gelişkin bir iş gücüne gereksinim duyulmuştur. İşte Dubai, dünyanın dört bir yanından gelecek ve kendisine yararlı olabilecek iş gücüne kapısını açmaktadır. Peki Dubai’de çalışmak isteyenler hangi işleri yapabilir? Bu yazıda özellikle Türkler ve yabancılar için Dubai iş imkanları hakkındaki bilgiler verilmeye çalışılacaktır.

Dubai İş İmkanları

Dubai’de çalışmak isteyenler için özellikle 3 sektörde yoğun personel ihtiyacı vardır. Bu sektörler inşaat, turizm ve hizmet sektörleridir. Bu sektörler hakkında tek tek bilgileri ayrı başlıklar olarak sizlere sunacağız.
Genel olarak baktığımızda Dubai’de çalışmak isteyen kişilerde aranan yetkinlikler İngilizce bilmek ve iş konusunda tecrübe sahibi olmaktır. Öncelikle Dubai’de çalışmak isteyenler mutlaka kendilerine çalışma vizesi sağlayacak bir işveren bulmalıdırlar. Yoksa istemeyeceğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Ücretleriniz eksik veya hiç ödenmez, yasal statüde çalışmadığınız için hakkınızı alamazsınız. Ayrıca yakalandığınızda çalışma vizeniz olmadığı için sınır dışı edilirsiniz.
Diğer bir konu ise Dubai’de çalışırsanız alacağınız gelirin miktarıdır. Bu ülkede elde ettiğiniz gelir Türkiye’ye göre 3 kat fazladır fakat giderler de bir o kadar fazladır. Ama sadece çalışıp para biriktirme hedefiniz varsa ve geri dönecekseniz en kötü aylık giderleriniz 1500 $ civarında olur.
Peki Dubai iş imkanları hakkında geniş fırsatlar sunan sektörler nelerdir? Bu sektörlerde çalışacaklar için istenen yetkinlikler nelerdir?

Dubai’de İnşaat Sektörü

EXPO 2020 fuarı Dubai’de yapılacağı için özellikle fuar alanı inşaatı, otel inşaatları, alışveriş merkezleri inşaatları ile yol ve metro inşaatları için inşaat sektöründe tecrübeli inşaat işçilerine ve mimar-mühendislere ihtiyaç vardır. Dubai’de faaliyet gösteren çeşitli Türk inşaat firmaları vardır ve bu firmalar çalıştırmak için Türk işçilerini tercih etmektedir. Bu firmalar sadece inşaat işçilerine değil mimar ve mühendislere de talep duymaktadırlar. Firmalar verilen işlere başvuruları inceledikten sonra çalışacak olan personelin vize ve çalışma izinlerini alırlar. Tüm bunların yanında temel düzeyde de olsa İngilizce bilmeniz sizin için avantajlı olur. Çünkü Dubai’de en çok konuşulan dil İngilizce’dir ve işverenler İngilizce bilen elemanlarının alımına öncelik verirler.
Bir diğer en önemli yetkinlik ise tecrübedir. Dubai’de işler profesyonel bir biçimde gerçekleştirildiği için çalışacak elemanların tecrübeli olması istenir. Bunun için iş başvurularında özgeçmiş önemli olup etkili bir özgeçmiş hazırlamak sizin için faydalı olacaktır.

Dubai İş İmkanları. Dubai'de Çalışmak

Dubai İş İmkanları. Dubai’de Çalışmak

Dubai’de Turizm Sektörü

Dubai, turizm açısından önemli bir ülkedir ve her yıl yaklaşık 11 milyon turist ülkeyi ziyaret etmektedir. Dünya çapında Dubai’ye çeşitli turlar düzenlenmektedir ve her geçen gün ülkeyi çekici bulan turistler gelmektedir.
Turistlerin Dubai’de en çok ilgi çekici bulduğu çöl turizmi diyebileceğimiz çöl safarisi turudur. Bunun yanı sıra Dubai’de son yıllarda yapılmış olan yapay adaları ve görkemli yüksek binaları görmek için de gelen turistler vardır. İşte tüm bu saydıklarımız Dubai’deki iş imkanlarından birini oluşturan turizm sektörünü de canlandırmaktadır.
Turizm sektöründe çalışmak için yoğun personel talebine ihtiyaç artmaktadır. Dubai’de çalışmak isteyenler için turizm sektörü önemli bir iş alanlarındandır. Lüks otellerde, alışveriş merkezlerinde, gece kulüplerinde çalışmak isteyenler için çeşitli işler bulunmaktadır. Barmenlik, aşçılık, garsonluk gibi çeşitli iş alanlarına yönelik personel talebi olmaktadır. Bu sektörde çalışmak için en önemli yetkinliğiniz kesinlikle İngilizce bilmektir. İngilizce bilmiyorsanız Dubai’de çalışmak ve iş bulmak sizin için çok zor olabilir maalesef.
Daha önce turizm sektöründe çalışmışsanız bu sizin için avantajlı olabilir. Eğer İngilizce biliyorsanız ve tecrübeniz de varsa etkili bir özgeçmiş hazırlayarak Dubai’de turizm sektöründe kolaylıkla iş bulabilirsiniz.

Dubai’de Gıda Sektörü

Dubai’deki iş imkanlarından bir diğeri de gıda sektörüdür. Her geçen gün inşa edilen yeni alışveriş merkezlerinde birçok restoran açılmaktadır. Dubai’de yaşayanlar yemek yemeye ayrı bir özen gösterirler. Ülkede her geçen gün lüks restoranların sayısı artmakla birlikte gastronomiye önem de artmaktadır. Ülkemizde gastronomi mezunları için Dubai’de oldukça geniş iş imkanları söz konusudur.
Bunun dışında restoranlarda çalışmak için garson, komi, aşçı gibi elemanlara da ihtiyaç duyulmaktadır ve bu işlerde tecrübe sahibi olanların Dubai’de iş bulması kolaydır. İş bulmanız için gereken tek şart tecrübeli olmanız değil, aynı zamanda İngilizce de bilmeniz gerekmektedir.

Dubai’de Hizmet Sektörü

Hizmet sektöründe Dubai’de iş yapan şirketlerde iş bulabilme imkanınız yüksektir. Müdürlükten alt kademeye kadar çeşitli işler bulabilirsiniz. Tabi bunun için yine İngilizcenizin çok iyi olması gerekir.
Emirliğin hava yolu şirketi olan Emirates’de de hizmet sektöründe çalışacak olanlar için iş bulma ihtimali yüksektir. Hostes, pilot veya hava yolu şirketi için herhangi bir görevde bir çok eleman ihtiyacı bulunmaktadır. Sizler de tecrübenize be yetkinliklerinize göre aradığınız işi Dubai’de bulabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken Dubai iş ilanları yayınlayan sitelere ulaşmak  ve cv göndermektir.
Dubai iş ilanları ve Dubai hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz.
İş birliği yaptığımız firmaların sizi fark etmesi için tecrübelerinizi ve mail adresinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.
Dubai’de Yaşam Koşulları, Sosyal Hayat
Dubai’de Nasıl İş Bulunur? Dubai İş İlanları
Dubai’de İş Kurmak. Dubai’de Ne İş Yapılır?
Dubai Çalışma İzni ve Oturma İzni Nasıl Alınır?
Dubai’de Maaşlar Ne Kadar? Dubai’de Asgari Ücret
Dubai’de Üniversite Okumak. Üniversite Ücretleri
Dubai’de Genel Yaşam Giderleri. Aylık Ne Karada Geçinilir?