Almanya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır? Gereken Şartlar Nelerdir?
Eğitim için Almanya’ya yerleşmek isteyen öğrencilerin alması gereken izinler ve vize hakkında bu başlığımız altında bilgileri bulabilirsiniz. Almanya’da lise ya da üniversite okumayı planlıyorsanız bunun için gerekli bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Aşağıda, öğrenci vizesi ve Almanya’da okuma şartlarını ile ilgili detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Almanya öğrenci vizesi başvurusu ve Almanya’da eğitim almak

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki Avrupa Birliği vatandaşı ülkelerinin öğrencileri Almanya’da okumak için Almanya öğrenci vizesi almak zorunda değillerdir. Zaten AB vatandaşı oldukları ve sınır sorunları olmadığı için rahatlıkla istedikleri bölgede ve üniversitede gerekli şartları sağlıyorlarsa okuyabilirler.
Eğer sadece kısa süreli eğitim almak ya da yaz kurslarına katılmak istiyorsanız kısa süreli turist vizesi alabilirsiniz. En uzun verilen kısa süreli vize ise 3 aydır. Şayet ki 3 aydan daha fazla bir süre için Almanya’da eğitim planlıyorsanız o zaman Almanya öğrenci vizesi almanız gerekmektedir. Dolayısıyla alacağınız bu öğrenci vizesi size orada ilgili dönem için oturma hakkını da verecektir. Düzenli eğitime devam edebilmeniz için öğrenci vizeniz oturum iznini de içerecektir.
Almanya’ya gitmeden önce Almanya öğrenci vizesi alabilmeniz için şartları yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Elbette ki uzun süreli vize almadan 3 aylık vizeyle gittiğinizde Almanya’da bunu uzatma şansınız var fakat bu her zaman mümkün olmuyor.

Almanya Öğrenci Vizeleri

Farklı şekillerde öğrenci vizeleri vardır:

Almanya öğrenci vizesi başvurusu:

Bir üniversiteye ya da koleje başvuru yapmışsanız ve bir onay mektubu almışsanız fakat henüz tam olarak kabul edilmemişseniz Almanya öğrenci vizesi başvurusunda bulunmanız gerekir. Bu vize sayesinde Almanya’da iken eğitim sürenizi uzatmak daha kolaydır ve muhtemelen alacağınız bu vize de 6 aylık olacaktır fakat Almanya’da bunu 9 aya çıkarabilirsiniz.
Öncelikli olarak bir kursa başvurunuzun kabul edilmiş olması veya devam ediyor olmanız gerekmektedir. Sonrasında oturum izni için başvuru yapabilirsiniz. Bu oturum vizesine Almanya içindeyken rahatlıkla başvurabilirsiniz.

Almanya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır? Gereken Şartlar Nelerdir?

Almanya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır? Gereken Şartlar Nelerdir?

Almanya Öğrenci Vizesi

Şayet bir üniversiteye ya da koleje zaten başvurunuz kabul edilmiş ise üniversite ya da kolej başvurunuz nerede ise oradan bir kabul mektubu verilecektir. Bu mektubunuz sayesinde finansal gücünüz de yeterli ise eğitiminiz süresinde Almanya’da kalabileceğiniz şekilde oturum vizesi alabilirsiniz.
Tabii ki Almanya’da okuyabilmeniz için ekonomik gücünüzün yanı sıra Almanca yeterliliğinizin de olması gerekmektedir. Çünkü alacağınız eğitimin %100 Almanca olacağı gerçeğini göz önünde bulundurmalısınız. Bu şartı yerine getirmiyor iseniz seçtiğiniz okul tarafından bağlantılı bir kursa yönlendirilirsiniz ve B1 seviyesinde bir sertifika almanız sizden istenir. Bu süreçte hala okulun öğrencisi sayılırsınız fakat yeterliliğinizi aldığınızda üniversitede eğitiminize devam edebilirsiniz.
Aynı zamanda öğrenci vizeniz varsa yılda 120 gün de çalışma hakkına sahip olabilirsiniz. Böylece Almanya’da part-time süreli bir işe girebilirsiniz.

Almanya Dil Okulu Vizesi

Bu Almanya öğrenci vizesi size sadece kurs boyunca orada kalma imkânı sunacaktır. Kurs bittikten sonra da Almanya’da kalabilmeniz mümkün değildir. Tabii ki diğer vize aldığınız durumlardaki gibi orada iken yine ekstra süreli kalım için başvuruda bulunabilirsiniz. Kurs eğitiminin sonrasında Almanya’da bir üniversitede eğitim alma fikriniz varsa ülkenizden gitmeden konsolosluğa bu yönde bir başvuru yapmanız gerekmektedir. Bununla ilgili bilgi yukarıda Almanya öğrenim vizesi başlığı altında yer almaktadır.
Kısa süreli vize alamazsınız bu durumda aldığınız kısa süreli vizenin tarihi dolduğunda ülkenize dönüp tekrar vize başvurusu yapmak durumunda kalabilirsiniz.

Almanya Öğrenci vizesine nasıl başvuru yapılır?

Öğrenci vizesi başvurunuzda aşağıda istenilen belgeleri sunmanız istenecektir:

  • Eğitim sertifikalarınız
  • Neden Almanya’da okumak istediğinizi belirten talebinizi içeren mektubunuz
  • Almanca yeterliliğiniz olduğuna dair bir kanıt yada bir sertifika
  • Onaylanmış başvuru mektubu
  • Kendi ülkenizde ne ile uğraştığınızı kanıtlayan belge

Bu belgeleri eksiksiz tamamladığınız taktirde rahatlıkla başvurunuzu yapıp 10 ya da 15 gün içerisinde vizenizi alabilirsiniz.
Almanya ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki konulara da göz atabilirsiniz;
Almanya Çalışma İzni ve Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?
Almanya’da Emeklilik Sistemi. Almanya Emeklilik Şartları
Almanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?Kalıcı Almanya Vizesi Şartları
Almanya’da Asgari Ücret. Mesleklere Göre Ortalama Maaşlar
Almanya’da Nasıl İş Bulunur? En Hızlı İş Bulma Yöntemi
Almanya’da Genel Yaşam Giderleri. Aylık Ne Karada Geçinilir?
Almanya’da Üniversite Okumak. Almanya Üniversite Fiyatları