Fransada Ehliyet Almak

Fransa’da yaşayan Türk vatandaşlarının kafalarını karıştıran konulardan biri de Fransa’ da ehliyet almak. Türkiye de kullandıkları ehliyetin Fransa’da kullanılıp kullanılmadığını bilmeyen Türk vatandaşları, Avrupa’daki güvenlik güçlerinin bile gözünden kaçmıyorlar artık. Polisin trafikte sorgulama işlemi esnasında araç evrakı, pasaport, ehliyet sorgulamalarında ehliyetiniz AB sürümlü yani çip’li olmadığı için, ehliyetinizin aktif olup olmadığını ya da ceza geçmişinizi göremez. Bu durumda en azından kimliğinizin anlaşılması için pasaport göstermeniz istenir. Pasaportta oturma izni olduğu polis tarafından görüldüğünde Fransa ehliyetinizin olup olmadığını sorar. Çünkü oturum izniniz var ise vatandaşı olduğunuz ülkenin ehliyeti ile araba kullanmanız yasal değildir.

Fransa’da ehliyet almak için prosedür aşağıdaki gibidir;

A- Ehliyet yoksa buradaki sürücü kurslarına kayıt yaptırarak teoriyi Fransızca, direksiyon eğitimini İngilizce alarak Lisan seçimiyle ücret ödendikten sonra derslere katılım sağlanabilir. 3 aylık eğitim sonundaki sınav ile altı ay sonunda sınavlar da geçilirse ehliyet alımı gerçekleşir.
B- Ehliyet var ise Fransız ehliyetine çevrilir. Bu işlem bazı evrakların tedarik edilip gönderilmesiyle gerçekleşir. Evraklar posta yoluyla gönderilirse Prefecture’ün Permis de Conduire yani Sürücü İzinleri kısmına gönderilir.

Ehliyet almak için gereken belgeler

1.Türk ehliyetinizin fotokopisi ve Fransızca tercümesi. Türkiye ‘de yaptırılabilir.
2.Pasaport fotokopisi.
3.Pasaportdaki vize fotokopisi.
4.Pasaportda çıkartma şeklindeki oturma iznin veya oturum kartı fotokopisi.

  1. Renkli olarak basılan tek nüsha doldurup bir fotoğrafla verilen Demande de Permis de Conduire belgesi
  2. Renkli olarak basılan tek nüsha doldurup bir fotoğrafla verilen Demande de Permim de Conduire- format de l Union européenne belgesi
  3. Türk ehliyetinin Türkiye’de hala geçerli olduğuna dair bir belge muhakkak elde bulundurulmalıdır. Bu belgeyi EHLİYET GBT diye de yorumlayabiliriz. Yani ehliyetin hala aktif olduğunu gösteren (salt cezalarını değil aktif olduğunu) bir döküman. Bu doküman olmadan AB’ye dışarıdan gelen insanlara ehliyet verilmiyor. Ehliyet aktif olarak bulunabilir fakat Fransa Hükümeti AB dışındaki trafik cezasını göremeyeceği için Ehliyet GBT’si belgesini isterler.
Fransada Ehliyet Almak

Fransada Ehliyet Almak

Bu belge ile Türkiye’de ehliyet dairesine gidilir. Daha sonra emniyet müdürlüğünde gerekli açıklamalar yapılarak çeviri bürosuna yönlendirilip Fransızcaya çevrilir.
ÖNEMLİ: Formlar büyük harflerle doldurmalı ve imza kutucuğu taşırmadan atılmalı aksi halde tüm başvuru dosyası iptal edilir.
Fransa’da ehliyet almak için; Yurt dışına çıkmadan ehliyet mutlaka (ve diğer tüm kimliklerin) Fransızca çevirisi yaptırılması gerekir.  Ehliyetin de aynı şekilde, Fransız ehliyetine çevirene dek mutlaka çevirisiyle birlikte yanınızdan ayırmamak gerekir. Üzerinde İngilizce yazsa da Fransızca yazmıyorsa yararlı olmayacaktır. Aksi halde ehliyetin geçerli olup olmadığı görülmez.
ÖNEMLİ:  Yaptırılan her çevirinin tercüme bürosundan 2 NÜSHA olarak alınma hakkı bulunur. Yani çeviri ücreti 50 TL ise karşılığında iki orijinal damgalı çeviri iki katı olacaktır.

  1. Üzerinde adresinizin ve bir adet posta pulunun bulunduğu zarfı yani A6 ebadında pullu bir zarfla [Pullu zarfın anlamı devlet daireleri sizinle mektupla iletişim kurmadığından bunu siz sağlıyorsunuz ] size kolayca ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.
  2. Fransa ‘da ehliyet almak için yine çok önemli bir nokta ikametgâh belgesidir. Kirada ya da başka bir kişiyle ikamet ediliyorsa, adres ile ilişkilendirebilen bir fatura (elektrik, gaz, telefon, su) yoksa ev sahibinden Attestation d ‘Hébergement alınır. Ev sahibi tarafından doldurulur. 3 ay süre geçmeden fatura fotokopisi, fatura yoksa ve bu formu veriyorsanız form ile birlikte ev sahibinin pasaport fotokopisi.
  3. önemli işlem: ikamet edilen evdeki herhangi bir fatura kendi isim üzerine alınmalıdır. Bir bankada hesap açtırılsa bile Attestation d’Hébergement karşınıza çıkacaktır. Faturaların kendi isim üzerine alınması avantajlı olmaktadır.

Bu dokuz maddede tedarik edilen evrak bir A4 zarfının içine koyulduktan sonra başvuru yapılır ve bir ay kadar bekleme süresi bulunur. Para ödenmez çünkü bu dönüştürme işlemi ücretsizdir. Bir süre sonra başvurunuz alınmıştır yada ret yazısı gelir.  Bir ay süre sonunda bölgedeki Prefecture veya Sous Prefecture’ün Permis de Conduire bölümüne gidildiğinde gelmiş olma olasılığı yüksektir. Yeni çıkan ehliyetler 15 yıllık. Ebat olarak Türk ehliyetlerinden çok az daha ufak. Tek renk pembe, herkes için geçerlidir.
Cezayirde Eğitim ve Üniversite Okumak
Avusturya Göçmenlik Başvurusu
Canlı Tv İzle