Fransa’da Maaşlar. Fransa’da Asgari Ücret ve İşçi Ücretleri

Fransa’da Asgari Ücret

Fransa’da 2018 yılı için belirlenmiş olan asgari ücret 1498 Euro’dur. Ancak bu fiyat 11 Aralık 2018 tarihinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel MACRON’un direktifi ile 100 Euro zamlanarak 1598 Euro’ya yükselmiştir. Fransa’da asgari ücret Ocak ve Temmuz aylarında yükseliş göstermektedir. Ancak ülke genelinde asgari ücretle işçi çalıştıran müessese sayısı oldukça azdır. Şirketler çalışanlarına genelde 2000 Euro civarında bir maaş verirler.
Fransa’da asgari ücret, Paris, Lyon, Marsilya ve Toulouse gibi daha pahalı şehirler haricinde insanlar için yeterli olmaktadır. Asgari ücrete denk gelen haftalık zorunlu çalışma saati ülkemizden farklı olarak 35 saat olarak uygulanır. 35 saatin üzerinde çalışan bir kişiye ise fazla mesai ücreti ödenmesi konusunda Fransız yöneticiler oldukça hassastır.

Fransa’da Maaşlar

Öncelikle Fransa’da tüm meslek grupları göz önüne alındığında ortalama maaşın 1865 Euro olduğunu belirtelim. İyi derecede bir üniversite diplomanız varsa ve işinizde başarılıysanız iyi ücret veren bir şirkette iş bulmanız kolay olacaktır. Bunun yanında üniversite diplomasına ihtiyaç olmadan çalışılabilecek işlerde de hayatınızı rahatça idame edebileceğiniz ücretler alabilirsiniz. Örneğin Fransa’da bir tır şoförü ortalama 3600 Euro maaş almaktadır. Üstelik ehliyetinizin olması durumunda bu ülkede tır şoförü olmak oldukça basit.
Ülkemizde uygulanmaya başlayan yeni ehliyetleri çeşitli belgeler düzenleyerek Fransa ehliyetine çevirebiliyorsunuz. Eğer hiç ehliyetiniz yoksa yaklaşık 3 aylık bir kurs sürecinden sonra sınavları geçmeniz durumunda ehliyet sahibi olabilirsiniz. Fransa’da tır şoförü olarak iş bulmak sanıldığı kadar zor değildir. Nitekim Avrupa’nın birçok yerinde bu sektörde göçmenler çalışmaktadır.

Fransa’da Maaşlar. Fransa’da Asgari Ücret ve İşçi Ücretleri

Fransa’da Maaşlar. Fransa’da Asgari Ücret ve İşçi Ücretleri

Fransa’da İşçi Maaşları

Vasıfsız bir işçinin ülke genelinde ortalama maaşı 1800 Euro civarında, bu da Fransa’nın belirlediği asgari ücretin üzerinde bir maaş. İnşaat işlerinde tecrübe sahibi bir işçinin maaşı ortalama 2400 Euro, boyacının maaşı 2200 Euro, çatı ustasının ve demir işçisinin maaşı 2250 Euro’dur. Bu arada kamu binaları ile ilgili bir iş alan taşeron firmaların işçileri otomatik olarak asgari ücret kazanmaya hak kazanıyorlar. İnşaat sektöründe haftalık 35 saatten fazla çalıştıran bir inşaat firması bulmak neredeyse imkansız.
Fransa’da maaşlar her alanda deneyime göre artmaktadır. Deneyimli olmak ortalama olarak %15 oranında maaşa ek bir getiri sağlamaktadır. Bunun yanında çalışacağınız işte herhangi bir deneyiminiz bulunmuyorsa maaşınızın %5 oranında eksileceğini de bilmekte fayda var.
Fransa’da otomotiv sektöründe çalışan işçilerin ortalama maaşları ise 4500 Euro civarındadır. Gerekli şartları sağlayarak Fransa’da çalışma veya oturma izni alan kişilerin otomotiv sektöründe iş bulması diğer sektörlere göre biraz daha fazla olabilir. Fransa’nın otomotiv alanında geliştirdiği araçların üretildiği devasa fabrikalar binlerce işçi çalıştırmaktadır. Dünyanın en gelişmiş yedinci ekonomisi olan Fransa’da sanayi büyük oranda otomasyona geçmiş durumda olsa da bu sektörlerde iş bulmak hala çok kolay olabilmektedir.
Fransa’da asgari ücret ve mesleklere göre ortalama maaşlar ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.
Fransa’da maaşlar dışındaki konularda daha fazla bilgi almak için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz;
Fransa’da Üniversite Okumak
Fransa’da İş Kurmak
Fransa’da Genel Yaşam Giderleri
Fransa’da Nasıl İş Bulunur
Fransa’da Çalışmak. Fransa İş İmkanları
Fransa Çalışma İzni ve Oturma İzni
Fransa’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
Fransa Göçmenlik Şartları