Katar’da İş İmkanları. En Fazla İhtiyaç Duyulan Meslekler
Dünyanın en zengin ülkesi olduğundan dolayı birçok kişi için Katar’da çalışmak bir fırsat olarak görülmektedir. Katar, yurt dışından gelen özellikle üniversite mezunu, eğitimli ve vasıflı kişilere çok yüksek maaşlar ile çalışma fırsatları sunmaktadır. Ülkede ortalama bir hayat sürerek, birkaç yıl içerisinde büyük birikimler yapma şansı elde edebilirsiniz.
Bu koşullara bağlı olarak Katar iş imkanları her yıl artış gösterirken, ülkede günümüzde yaklaşık 2,5 milyon insan yaşarken, bu sayının 2 milyon kadarını göçmenler oluşturmaktadır. Göçmen olarak ülkede çalışmayı tercih eden birçok yabancı arasında da beyaz yakalı yöneticiler ve mühendisler gibi kişiler yer almaktadır. Ancak işçilik ve gündelik işler yapan birçok göçmen de bulunmaktadır.

Katar’da Çalışmak İçin Şartlar Nelerdir?

Katar’da işe girebilmeniz için öncelikle bir sponsor bulmanız gerekir. Sponsor, Katar’da çalışmak için sizin patronunuzu ifade eder. Ancak bu kişi sadece patronunuz değil sizin ülkeden çıkmak için izin almanız gereken kişiyi dahi oluşturmaktadır. Sponsor Kafala System olarak adlandırılan bir yapı oluşturur. Sponsor izni olmadan iş değiştirmek bile mümkün değildir.
İş değiştirmek istediğinizde, işveren yani sponsor size NOC olarak adlandırılan No Objection Certificate belgesi verir. Yabancılar Katar’dan çıkmak ve tatil yapmak istediklerinde, sponsor kendilerine Exit Permit yani çıkış belgesi verir.
Özel bir durum olarak çalıştığınız iş yerinden istifa ettiğinizde, işten çıkarıldığınızda veya sponsor size NOC belgesi vermeyi kabul etmediğinde size verilen oturma izni geri alınır. Bu durumda oturma izniniz iptal edildikten sonra bir hafta içerisinde ülkeyi terk etmeniz gerekmektedir. Bu tarihten sonrasında ise 2 sene boyunca bir daha Katar’da çalışmak için vize alma hakkına sahip olamazsınız. Ayrıca Katar’da işçi ve teknisyen gibi meslekler ve bu gruplarda bulunan kişilerin aileleri Katar’da oturma izni hakkı alamazlar.
Genel olarak Katar’da yaşayan gerçek Katar vatandaşları, çok çalışan bir toplum olmadıkları için şirket sahibi ve zengin bir yapıya sahiptir. Bu nedenle Türkiye, Hindistan, Filipinler gibi birçok ülkeden yabancı vatandaşlar Katar iş imkanları için bu kişilere başvurmaktadır.

Katar’da İş İmkanları. Hangi Sektörlerde Eleman Alınmaktadır?

Doğru sponsor bulmanız takdirinde, Katar iş imkanları çok geniş çerçeveye yayılmaktadır. Katar’da çok geniş bir şekilde gıda sektörü, inşaat sektörü, bankacılık, enerji veya teknoloji gibi sektörlerde iş bulma ihtimaliniz yer almaktadır. Bu sektörlerde kimi zaman bir garson kimi zaman ise üst düzey bir yönetici olabilirsiniz. Bu sayede çok yüksek maaşlar ile her ay binlerce dolar kazanabilirsiniz.
2022 yılında Katar’da gerçekleştirilecek Dünya Kupası için hazırlıklar yapıldığından dolayı bilhassa inşaat sektörü ve yan sektörler olarak petrol ile doğalgaz şirketleri çok yoğun personel ihtiyacı oluşturmaktadır. Ülkede inşaat ve enerji dışında finans ve hizmet sektöründe de çok büyük dünya markaları yer aldığından dolayı bu işletmelerde de iş bulma ihtimaliniz vardır.

Katar'da İş İmkanları. En Fazla İhtiyaç Duyulan Meslekler

Katar’da İş İmkanları. En Fazla İhtiyaç Duyulan Meslekler

Katar’da Hangi Eğitim Düzeyinde Ve Yetkinlikler De İhtiyaç Vardır?

İnşaat, enerji, bankacılık ve hizmet gibi geniş sektörler sayesinde Katar’da çalışmak için birçok fırsat yakalamamız mümkün olurken, her sektör ayrı bir eğitim düzeyi ve yetkinlik gerektirmektedir. Genellikle inşaat sektöründe eğitimli kişiler, mühendisler ve şantiye şefleri fırsat bulurken, vasıfsız işçiler de çalışma şansı bulabilmektedir. Ancak yüksek eğitim almış kişiler daha avantajlı olmaktadır.
Çok yüksek bir piyasa oluşturan inşaat sektöründe vasıflı kişiler için Katar iş imkanları açısından vinç operatörü, iş makinesi şoförü, doğalgaz kaynakçısı, tesisat uzmanı, sağlık personeli, gıda mühendisi ve mimarlar gibi birçok kişi aranmaktadır. Tarım, hayvancılık ve ara eleman ihtiyaçları da bulunan ülkede bu tip sektörlerde de hem beden işçileri hem de okumuş personellere ihtiyaç yer almaktadır.
Katar’da eğitimsiz ve vasıfsız kişiler ise ancak işçilik yapabildiklerinden dolayı yüksek ücretler alamayınca, yaşam şartları zor olmakta ve geçinmek için çok fazla çalışmak gerekmektedir. Masraflar göz önünde bulundurulduğunda, işçilik ve garson gibi birçok meslek yetersiz kalmaktadır.

Katar’da Maaşlar Ve Ücretler Nelerdir?

Bilhassa eğitimli ve vasıflı kişiler için Katar’da çalışmak çok yüksek gelir şansı doğurmaktadır. Örneğin, masa başı çalışan eğitimli bir kişi en az 20 Bin Katar Riyali maaş alırken, bir market çalışanı veya kasiyer ortalama 1000 Riyal gibi bir maaş almaktadır.
Sahip olduğunuz vasıflara ve eğitim koşullarına göre Katar’da iş imkanları çok yüksek değişim gösterirken, bir mühendis ile bir işçi arasında çok yüksek uçurum bulunabilir. İnşaat sektöründe vasıfsız bir işçi 200 dolar civarında yani 730 Katar Riyali kadar bir maaş alabilmektedir. Bu durumda alınan ücretler Katar’da geçinmek aşırı derecede zor olabilir. Ancak yüksek yönetici konumunda bulunan bir kişi aylık 30 bin  Riyal gibi bir maaş aldığında, çok rahatlıkla iyi bir yerde oturabilir ve hatta birikim dahi yapabilir.
Katar’da İş İmkanları ile ilgili detaylı bilgi vermeye çalıştık. Daha fazla bilgi için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz.
Katar ile ilgili daha  fazla bilgi edinmek için aşağıdaki başlıklara da göz atmanızı öneriyoruz.
Katar’da İş Kurmak. Katar’da Ne İş Yapılır?
Katar’da Nasıl İş Bulunur? Katar İş İlanları
Katar’da Maaşlar ve İşçi Ücretleri
Katar’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
Katar’da Yaşam Giderleri. Aylık Ne Kadara Geçinilir?
Katar’da Üniversite Okumak. Üniversite Ücretleri
Katar Çalışma İzni ve Oturma İzni. Katar Vizesi