Gürcistan’da Üniversite Okumak. Gürcistan Üniversite Ücretleri
Yurt dışı eğitim imkanlarının giderek gelişmesi ile birlikte bu eğitim imkanlarından yararlanmak isteyen insan sayısı gün geçtikçe artıyor. Yurt dışında üniversite okuma talebinin artmasının en büyük sebeplerinden biri yabancı dilini geliştirme olanağı sunmasıdır. Üniversite eğitimi alırken dikkat edilen durumlar dil geliştirmek ile sınırlı değildir. Merak edilen konular okulun kalitesi, gidilen ülkenin yaşam şartları, burs imkanları, üniversite denklikleri ve yaşam masrafları ile başlayarak cevaplanmayı bekleyen birçok soru işareti ile devam etmektedir.
Tüm bu imkanlardan yararlanma olanağı sunan Gürcistan son zamanlarda üniversite eğitimi almak isteyen kişilerin odak noktası haline gelmiştir. Gürcistan’da üniversite okumak hem maddi anlamda hem de eğitim kalitesi anlamında çoğu ülkeyi geri plana atmayı başarmıştır. Gürcistan üniversite ücretleri ve temel giderleri hesaplandığında çok uyguna kaliteli eğitim vermeyi başarmış bir ülkedir.

Gürcistan’da Üniversite Ücretleri

Farklı ülkelere kıyasla üniversite harçlarının çok uygun olduğu nadir ülkelerdendir. Gürcistan üniversite ücretleri okula ve bölümlere göre değişmektedir.  Yıllık harç ücretleri 1500 dolar ile 4300 dolar arasında değişiklik göstermektedir. Genele bakıldığında hazırlık eğitimleri yaklaşık 1200 dolar ile başlamaktadır. Yıllık yaklaşık 4000 dolara ise tıp eğitimi almak mümkündür.

Gürcistan’daki Üniversitelerin YÖK Denkliği

Gürcistan’ da eğitim kalitesi olarak oldukça yükseklerde olan üniversiteler mevcuttur. Ancak kaliteli eğitimin sonunda YÖK denkliği almak oldukça önemlidir. YÖK denkliği yurt dışında eğitimi alınan bölümün ders içerikleri ile ülkemizdeki ders içeriklerinin eşdeğer olduğunun kabul edilmesi anlamına gelmektedir. Denklik konusunun öğrenilmesi gereken kurum Yüksek Öğretim Kurumudur. Tercih etmek istediğiniz bölüm ve okulu belirterek dilekçe yoluyla YÖK’e başvurarak en doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Gürcistan’da Konaklama ve Yurt İmkanları

Kişisel tercih ve bütçe göz önüne alınarak ev tutma ya da yurtta kalma imkanları vardır. Ücretler kişinin yaşamak istediği konuma göre bile değişebilir. Yurtta kalmak isteyen bir öğrenci 90 dolar ile 190 dolar arasında değişen aylık fiyatlarla yerleşebilirler. Aylık ev kiraları ise 190 dolar ile 380 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Gürcistan’da Ortalama Aylık Giderler

Gürcistan üniversite ücretleri dışında da oldukça ucuz bir ülkedir. Ulaşımın oldukça ucuz olduğu ülkelerden biri olan Gürcistan da aylık 10 dolar gibi bir ulaşım masrafı vardır. Herkesin fazlasıyla kullandığı telefon ve internet gibi giderler yaklaşık 20 dolardır. Yiyecek ve içecek masrafları kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte dışarıda en ucuz yemeğe verilecek tutar 5 dolardır. Market alışverişlerinin yaklaşık olarak 80 dolar olduğu düşünülürse aylık zorunlu ihtiyaçlar ev veya yurt kirası haricinde 110 dolardır.
Kişinin yaşam standartlarına bağlı olarak fiyatlarda değişiklik meydana gelmektedir.

Gürcistan’da Üniversite Okumak. Gürcistan Üniversite Ücretleri

Gürcistan’da Üniversite Okumak. Gürcistan Üniversite Ücretleri

Gürcistan’da Üniversiteye Giriş Sistemi

Türkiye’nin aksine Gürcistan’da üniversiteye giriş için herhangi bir sınav yoktur. Üniversiteye kabul esnasında lise diploma notu dikkate alınır.

Gürcüce bilmeden üniversite okumak mümkün mü?

Dil bilmeyenler için hazırlık eğitimi imkanı sunulmaktadır. Bunun haricinde üniversiteye ve bölüme göre İngilizce eğitim görme imkanına sahiptir. Bunlar da göz önünde bulundurularak Gürcistan’da üniversite okumak minimum iki farklı dil öğrenmek anlamına gelmektedir.

Gürcistan’da Burs Olanakları

Gürcistan’da üniversite okumak hem maddi yardımlar hem de öğrencilere olan ilgi ile ön plana çıkmaktadır. Gürcistan üniversite eğitimi alan tüm öğrencilere burs imkanı sunmaktadır. Kendi milleti veya başka ülkeden gelen öğrencilere aynı burs imkanlarını tanıyan nadir ülkelerdendir. Burs almak istediğiniz takdirde tek yapmanız gereken burs tarihlerini kaçırmadan tam zamanında başvurunuzu yapmaktır. Derslerdeki başarılar göz önünde bulundurulur ve burs almakta yüksek notlar büyük rol oynamaktadır. Öğrenci dereceye girdiğinde ise geri ödemesiz burs olanakları tanınmaktadır. Bursu kaybetmemek için tek yapılması gereken not ortalamasının yüksek tutulmasıdır. Özel şirketlerden, vakıf ya da kurumlardan burs alma imkanları da vardır.

Gürcistan’da Üniversite Öğrencilerinin Yaşam Tarzları

Sakin ve huzurlu şehirlere sahip olan Gürcistan’da üniversite okumak şehirlerin güzel manzarası ile çok cazip hale gelmektedir. Gürcistan’da sosyal hayat oldukça ilgi çekicidir. Güzel mekanlara sahip olan Gürcistan durmayan eğlencesi ile öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Yaşamın eğlencesini oldukça ucuz biçimde yaşama şansı sunan bir ülkedir.
Yurt dışında eğitim almak isteyen kişilerin en çok düşündüğü nokta ise o ülkenin kültürüne, yaşam biçimine ve ortamına alışma zorluğudur. Türkiye’den Gürcistan’a giden öğrencilerin ise bu zorluklarla karşılaşmadıkları ve kolayca adapte oldukları bir gerçektir.
Gürcistan üniversite ücretleri, yaşam standartları, eğitimin kalitesi göz önüne alındığında yurt dışında eğitim almak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olmaktadır.
Gürcistan’da üniversite okumak, Gürcistan üniversite ücretleri, yurt ve barınma olanakları ile Gürcistan üniversite bursları hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.
Gürcistan ile ilgili diğer konular için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz;
Gürcistan Çalışma İzni ve Oturma İzni. Gürcistan Vizesi
Gürcistan’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
Gürcistan’da Yaşam Giderleri
Gürcistan’da Maaşlar ve İşçi Ücretleri
Gürcistan’da İş İmkanları
Gürcistan’da İş Kurmak. Şirket Açmak