Gürcistan’da Yaşam Giderleri. Aylık Ne Kadara Geçinilir?
Her ülkede olduğu gibi Gürcistan’da da yaşam masrafları yaşanılan bölgelere göre değişim göstermektedir. Örneğin Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te yaşamak isteyenler Gori bölgesinde yaşayanlara oranlara daha fazla masraf yapmak zorundadırlar. Gürcistan’da yaşam giderleri diğer ülkelere kıyasla çok daha ucuza mal olmaktadır. Kıyaslama yapmak ve bir fikir sahibi olmak amacıyla Tiflis’teki yaşam giderleri aşağıdadır.

Tiflis’te Kira Giderleri

Her ülkede olduğu gibi Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te de en çok masraf kira için yapılmaktadır. Güvenlik şartınız var ise ve şehrin merkezindeki lüks sitelerden ev kiralamak isterseniz kiranız bir o kadar yüksek olacaktır. Şehrin merkezinde 1+1 ve mobilyalı bir daire tutmak isterseniz minimum 400-500 dolara mal olacaktır. Eğer ki 2+1 daire isterseniz 800 dolardan başlayan ücretler ödemeniz gerekmektedir. Her bölgede olduğu gibi şehrin merkezinden dışına doğru ilerledikçe ev kiralarının ucuzladığını görebilirsiniz. Uzaklığa göre bütçenize uygun bir ev bulma şansınız vardır.

Tiflis’te fatura giderleri ne kadardır?

Fatura giderleri genele bakıldığında çok daha uygundur.

 • Su faturası için ayda 2 LARİ ( 0,75 dolar) gibi bir ücret ödemek yeterli olacaktır.
 • Elektrik faturası ise ortalama 10-15 LARİ ( 4-7 dolar ) civarında bir ödeme yapmak gerekir. Yaz aylarında klima kullanımına bağlı olarak 30 LARİ ( 12 dolar ) civarında faturalar görebilirsiniz.
 • Telefon faturaları da isteklerinize göre son derece uygun olmaktadır. Örneğin 100 dakika arama, 100 mesaj ve 1GB internet yeterli olur diyorsanız 10 LARİ (4 dolar) gibi bir ücret yeterli olacaktır.
 • Kışın doğalgaz faturası kullanımınıza göre değişiklik gösterecek olsa da en yüksek faturanız olacaktır.

Tiflis’te mutfak alışverişleri için ne kadar harcama yapılır?

 • Etin kilosu 15 LARİ (7 dolar)’den başlayarak kaliteli kısımlarının fiyatı 40 LARİ (15 dolar)’a kadar yükselmektedir.
 • Öğrencilerin genel tercihi olan makarna ise ülkemize göre çok daha maliyetlidir. Yaklaşık olarak 3 LARİ (1,15 dolar) ödeyerek makarna alabilirsiniz.
 • Bir kilo tereyağ 25 LARİ (9.40 dolar) karşılığında alınabilir.
 • Bir kutu süt yaklaşık olarak 3 LARİ (1.15 dolar)’dır.
 • Yazın meyve sebze fiyatları daha uygunken, kışın yaza göre biraz daha pahalıya mal olmaktadır.
Gürcistan’da Yaşam Giderleri. Aylık Ne Kadara Geçinilir?

Gürcistan’da Yaşam Giderleri. Aylık Ne Kadara Geçinilir?

Gürcistan’da dışarıda yeme içmeye harcanan para ne kadardır?

 • Eğer ki kahvaltı yapmak isterseniz fırınlardaki hamur işlerini tercih edebilirsiniz. Fiyatları 1-5 LARİ (0,40-1,90 dolar) civarında değişmektedir. Yanında kahve içmek ise 1 LARİ (0,40 dolar)’a mal olmaktadır.
 • Türk mutfağını tercih etmek isterseniz seçtiğiniz menüye göre 10-20 LARİ‘ye (4-7,50 dolar’a) yemek yiyebilirsiniz.

Gürcistan’da Kıyafet giderleri ne kadardır?

Diğer ürünlere oranla kıyafet bu ülkede daha pahalıya satılmaktadır. Bunun en büyük nedeni de ülkede tekstil-konfeksiyon üretiminin yetersiz olmasından dolayı bir çok ürünün başta Türkiye olmak üzere Asya ülkelerinden ithal ediliyor olmasıdır.
Giyim ürünlerinin Türkiye’deki etiketleri 10 Türk Lirası iken Gürcistan’da 10 LARİ (4 dolar) civarındadır.
Gürcistan’da yaşam giderleri, elektrik, ulaşım, ev kiraları, gıda, internet, su faturası gibi konularda daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.
Gürcistan’da çalışma imkanları, iş olanakları, maaşlar ve eğitim imkanları gibi konular için aşağıdaki başlıkları da inceleyebilirsiniz.
Gürcistan’da Üniversite Okumak
Gürcistan Çalışma İzni ve Oturma İzni. Gürcistan Vizesi
Gürcistan’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
Gürcistan’da Maaşlar ve İşçi Ücretleri
Gürcistan’da İş İmkanları
Gürcistan’da İş Kurmak. Şirket Açmak