Rusya’da Yaşam Giderleri. Kira, Gıda, Genel Giderler
Dünyanın en büyük yüz ölçümüne sahip olan Rusya, 14 ülke ile sınır komşusudur. Ülkenin geneli ılıman iklim kuşağında iken, Karadeniz kıyılarında subtropikal iklim, Sibirya’nın güneyinde sert karasal iklim ve kuzey kutup iklimine kadar değişik iklim mozaiğine sahip bir ülkedir. Topraklarını büyük bir bölümü düz ovalıktır.
Rusya, nüfusu sürekli düşüş gösteren ülkelerden biridir. 1990’lı yıllarda çevresel faktörler, alkol ve sigara tüketiminin çoğalması gibi nedenlerle ölüm oranları giderek artmıştır. Ülke genelinde ücretler bölgelere göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama ücret düzeyi yaklaşık 454,74 ABD dolarıdır.
Rusya’da asgari ücret bölgelere göre değişkenlik gösterse de ortalama 90,30 ABD dolarıdır. Emekli aylıkları da ortalama olarak 180,60 ABD dolarıdır. Rusya’ya çalışmak için giden yabancıların en fazla merak ettiği konuların başında Rusya’da yaşam giderleri gelmektedir. Aşağıda, konu ile ilgili detaylı bilgiler verilmeye çalışılacaktır.

Rusya’da Günlük Hayat

Kadınların yüksek eğitim seviyesine sahip olduğu Rusya’da kadının aile içindeki rolü eşitlikçidir. Evlenme oranının yüksek olduğu ülkede aynı zamanda boşanma oranı da çok yüksektir. Kadınlar ortalama 25, erkekler ise 27 yaşında ilk evliliklerini yapmaktadır.
Rus halkı bütünüyle Ortodoks’dur. Ülkede demir yolu taşımacılığına önem verilmiştir. ABD’den sonra en uzun demir yolu hattına sahip ülkelerden biridir. Metro taşımacılığında Avrupa’nın en yoğun metrosudur. Yaygın metro ağına rağmen trafik yoğunluğunda da dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. Ülkede alkol tüketimi oldukça fazladır.
İklim açısından özellikle Ocak ve Şubat aylarında Moskova’da -30 dereceye düşen soğuklar görülür. Bu da yaşam biçimine, giyim ve insanların davranışlarına önemli etkilerde bulunmaktadır. Rusya’da yaşam giderleri açısından apartman hayatı oldukça pahalıdır. Bu nedenle Komünite tarzı küçük evlerde yaşarlar. Ruslar Sovyet döneminden bu tür evlerde yaşamaya alışkındırlar.

Rusya’da Yaşam Giderleri. Kira, Gıda, Genel Giderler

Rusya’da Yaşam Giderleri. Kira, Gıda, Genel Giderler

Rusya’da Yaşam Giderleri – Günlük/Aylık Masraflar

· Rusya’da Kiralar – Konaklama Masrafı

Rusya’ya giden yabancı işçiler için en ekonomik konaklama tercihi genellikle oda kiralamak gelir. Oda kiralama fiyatları şehir merkezi ile merkeze uzaklığa göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle 253 Dolar ile 507 Dolar arası fiyatlar değişmektedir. Bunun yanı sıra daha rahat bir mobilyalı stüdyo dairenin fiyatı ise 1859 Dolara kadar çıkmaktadır.
Rusya’da yaşam giderleri arasında ilk sırayı alan ev kiraları, şehir merkezinde 1 yatak odalı evin aylık kirası 444 Dolar, şehir dışında ise 312 Dolar civarıdır. Şehir merkezinde 3 yatak odalı bir dairenin aylık kirası yaklaşık 795 Dolar, şehir merkezi dışında ise aylık 526 Dolar civarıdır.

· Rusya’da Ulaşım Masrafları

Şehir içi ulaşımda en ekonomik seçenek otobüs, tramvay ve metroda kullanılabilen aylık abonman almaktır. Aylık abonmanlar 33 Dolar civarındadır. Ülkede uzun süreli ikamet etmek isteyenler ise 3 aylık abonman alabilirler. Bunun fiyatı ise 84 Dolar civarındadır. Daha ekonomik tercih olarak bisiklet kiralama seçeneği gelir. Günlük bisiklet kiralamanın bedeli 2,5 Dolar civarıdır. Bisiklet kiralamanın aylık ve sezonluk ekonomik seçenekleri de bulunmaktadır.
Şehir içi taksi ücretleri kısa mesafelerde genellikle 2-5 Dolardan başlamaktadır. Havaalanına ulaşım ise 15,03 Dolar civarıdır. Araç kiralamak isteyenler için araç kiraları günlük 33 Dolardan başlamaktadır.

· Rusya’da Gıda Masrafları

Rusya’da yetiştirilen sebze, meyve, balık ve et ürünleri ithal ürünlere nazaran çok daha ekonomiktir. Her kesime hitap eden süpermarket bulunmaktadır.
Sabahları işe giderken içilen bir kahvenin bedeli yaklaşık 2-5 Dolar civarı, öğlen fastfood tarzı atıştırmalık yemek yemenin maliyeti 3-8 Dolar arası, restoranda oturularak yenilen yemeğin maliyeti ise 15,03 Dolar civarıdır.

· Rusya’da Giyim – Eğlence Masrafları

Rusya’da yaşam giderleri içerisinde en ucuz eğlence sinemadır. Sinema biletleri 5-6 Dolar civarındadır. Sabah saatlerinde sinema biletleri 1-2 Dolara kadar düşmektedir. Tiyatro, bale ve opera gibi sanat faaliyetlerinde ücret biraz daha yüksektir ve 75,05 Dolar civarıdır. Bir kadeh şarap ya da bir bira içmenin maliyeti 5-6 Dolar civarıdır.
Rusya’da giyim ve ayakkabı fiyatları, 1 çift kot pantolon 70 Dolar, yazlık bir elbise 39 Dolar, 1 çift spor ayakkabı 77 Dolar ve 1 çift erkek iş ayakkabısı 95 Dolar civarıdır.

· Rusya’da Telefon-İnternet Giderleri

Dünyanın en ucuz internet ücretine sahip ülkelerden biri Ukrayna diğeri ise Rusya’dır. Rusya’da dağıtılan internetin hızı 3 mbit/sn’dir. Kotasız ve limitsiz olarak dağıtılan bu internetin aylık ücreti 6 Dolar civarıdır. Ülke içinde şehirlere göre internet ücretleri değişkenlik gösterse de en ucuz internet kullanan ülke Rusya’dır. Rusya’da en ucuz internet Voronej şehrinde 10 mbit/sn hızındaki internet aylık olarak 4,50 Dolar civarındadır. En pahalı internet ise ülkenin en doğu bölgesinde bulunan Petrapavlovsk- Kamçatskiy şehrinde aylık 29,97 Dolar’dır.
Mobil yerel tarifelerde 1 dakikalık ön ödemeli tarifenin fiyatı 0,02 Dolardır.
Rusya’da yaşam giderleri, elektrik, ulaşım, ev kiraları, gıda, internet, su faturası gibi konularda daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.
Rusya’da çalışma imkanları, iş olanakları, maaşlar ve eğitim imkanları gibi konular için aşağıdaki başlıkları da inceleyebilirsiniz.
Rusya’da Çalışmak. Rusya İş İmkanları
Rusya’da Maaşlar
Rusya Çalışma İzni ve Oturma İzni
Rusya’da Nasıl İş Bulunur
Rusya’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
Rusya’da İş Kurmak
Rusya’da Üniversite Okumak