Hollanda’da Maaşlar. Hollanda’da Asgari Ücret ve İşçi Ücretleri
Hollanda’da çok nitelikli olmayan bir üniversite mezununun alacağı maaş ile herhangi bir işçinin yada farklı meslek gruplarının aldığı maaşlar arasında çok büyük fark bulunmamaktadır. Hatta bu konuda dışarıdan gelenler için, işçiler ihtiyaçtan dolayı çoğu yerde daha avantajlı durumdadırlar. Ülkedeki maaşların çoğu asgari ücretin üzerinde olup çalışma saatleri dünya standartlarını aşmamaktadır.
Ülkemizdeki lisans diplomalarının birçoğu bu ülkede geçersiz sayılmaktadır. Bu yüzden lisans diplomasıyla Hollanda’da çalışmak ve bu ülkeye yerleşmek isteyenler, eğer imkanları varsa bu ülkeden lisans diploması alması önerilmektedir.

Hollanda’da Asgari Ücret

Hollanda’da asgari ücret aylık 1.578 Euro olarak hesaplanmaktadır. Asgari ücret bu ülkede yaşa göre değişiklik göstermektedir. 15 yaşındakiler 473 Euro asgari ücret alırken,  22 yaş ve üzerindekiler 1.578 Euro almaktadırlar. Hollanda‘da asgari ücret çok yüksek oranda değişmemekte ve yılda en fazla 20-30 Euro arasında artış göstermektedir.
Hollanda’da çalışmak için giden vatandaşlarımız hayat standartlarını yükseltmek açısından avantaj sağlarken, para biriktirmek açısından kur farkından dolayı avantaj sağlanacağı yanılgısına düşmemek gerekmektedir. Birde ülkemizde asgari ücretle çok uzun saatler çalışanlar, bu ülkede standart çalışma saatlerini aşmamaktadır. Çünkü yaşam standartları yüksek bir ülke olduğu için, yapılacak harcamalar maaş doğrultusunda aynı orandadır. Kur farkı gurbetçilerimize sadece tatil zamanı ülkemizde harcayacağı para miktarı konusunda avantaj sağlamaktadır.

Meslek Gruplarına Göre Hollanda’da Maaşlar

Muhasebe sorumlusu, denetçi, sekreter, ofis asistanı, mağaza müdürü ve müdür yardımcılarını kapsayan alandaki maaşlar 1500 ile 2000 Euro civarında değişmektedir. Maaşlar Hollanda’da asgari ücret üzerinde kalmaktadır. Lisans diploması olan ve olmayan kişiler bu alanda iş imkanları bulabilmektedir.

Hollanda’da Maaşlar. Hollanda’da Asgari Ücret ve İşçi Ücretleri

Hollanda’da Maaşlar. Hollanda’da Asgari Ücret ve İşçi Ücretleri

Hollanda’da Hizmet Sektöründe Maaşlar

Barmenler, Aşçılar, Bulaşıkçılar, Otel, restoran ve gazino çalışanları, çeşitli aşçı ve pasta şefleri, güvenlik elemanlarını kapsayan gruptaki maaşlar ortalama 1500 ila 2000 Euro arasında yer almakta olup, bu alanda edinilen tecrübe, yapılan işin niteliğine göre çok daha yüksek maaşlara ulaşılabilmektedir.
Çağrı merkezi operatörleri, akaryakıt elemanları, pompacılar, resepyonistler, host ve hostesler, kabin görevlilerinin maaşları ortalama 1500 ile 2000 Euro arasında değişmekte olup, lisans diploması olmayan kişiler de rahatlıkla iş bulabilmektedirler.
Çiftçi, meyve seçici, çoban, balıkçı, bahçıvan, çiçekçi, denizciler ve veterinerlerin aldığı  maaşlar 1500 Euro ile 2000 Euro civarındadır. Laleleri, peynirleri, çiçekleri, deniz ürünleriyle ünlü ülkede bu grupta yer alanların maaşları Hollanda’da asgari ücret rakamının biraz üzerindedir.
Araba Tamircisi ve oto elektrikçileri 1750 ile 2500 Euro arasında maaşla rahatlıkla iş bulabilmektedir. Bu alanda çoğunlukla lise ve ilkokul mezunu olan kişiler tercih edilmektedir. Fakat ülkede toplu ulaşımın çok gelişmiş olması ve çoğu kişinin günlük yaşamda kısa mesafelerde bisiklet kullanmayı tercih etmesi, bu alanda diğer yurt dışı ülkelerle kıyaslandığında daha az iş imkanı bulunmaktadır.
Çeşitli bakım teknisyenleri, hizmetçiler, tesisatçılar, temizlik işçileri, koruyucularını kapsayan grupta 2000 Euro civarında ortalama maaşlar ile çalışılmaktadır.
Çeşitli hizmetler için otobüs, taksi, kamyon, , servis, şoförlerinin bulunduğu grupta yapılan işe göre ve harcana mesaiye göre 2000 Euro ile 3000 Euro’ya kadar iş imkanları bulunmaktadır. Fakat ülkede bisiklet ulaşımı ve toplu ulaşım daha sık tercih edildiği için diğer ülkelere kıyasla daha az oranda iş imkanı bulunmaktadır.
Çeşitli mağaza müdürleri, pazarlama müdürleri, otel müdürleri, restoran müdürleri tecrübelerine göre ve yaptıkları işe göre ortalama 2000 ile 4000 Euro arasında maaş almakta olup bu sektörde çok daha yüksek maaşlara iş bulan müdürlerde mevcuttur.
Dövmeciler, grafik tasarımcıları, fotoğrafçılar 1750 ile 2000 Euro arasında ortalama maaş almaktadır. Tabi ki kendi işini yapmayı tercih edenler için daha fazla kazanç sağlamak da mümkündür. Ülkede bu iş dalına oldukça ihtiyaç duyulmaktadır.
Kumarhanelerde krupiye, aktör, palyaço, müzisyen, şarkıcı, otel animatörlerini kapsayan grupta Hollanda’da maaşlar ortalamanın üzerinde 2000 ile 2500 Euro civarındadır. Tabi ki yapılan sanatın ve eğlencenin niteliğine göre çok iyi ücretli işler bulma olanağı vardır.
Çeşitli öğretmenler, tercüman ve çevirmenler 2000 ile 2500 Euro arasında değişen maaşlar almaktadır.

Hollanda’da İnşaat İşçisi Maaşları

Duvarcılar, kaynakçılar, inşaat işçileri, vinç operatörleri, mimarlar, mühendisler, proje yöneticileri, elektrik, makine mühendisleri sıklıkla inşaat işlerinde iş bulabilmektedir. Maaşları tecrübe ve eğitimle doğru orantı olup, en alt kademe 1750 Euro, ortalama kademe 2000 Euro civarı olup, tecrübeyle, eğitimle ve projenin büyüklüğüyle orantılı olarak 4000 Euro’ya kadar artabilen maaş dilimini kapsamaktadır.

Hollanda’da Sağlık Sektöründe Maaşlar

Manikürcülerin ve pedikürcülerin, diyetisyenlerin, eczacıların, diş hekimlerinin ve her alandaki doktorların yer aldığı bu grupta maaşlar en alt grup için 2000 ila 3000 Euro arasında, doktorlar için 3000 Euro ila 7000 Euro arasında değişmektedir.Kişisel bakım sektöründeki mesleklerde 2000 Euro’dan işin kalitesine göre 6000 Euro’a varan maaşlar kazanabilmektedirler.

Hollanda’da Bankacılık ve Finans Sektöründe Maaşlar

Finansal analistlerin, finans danışmanlarının, risk analistlerinin, kredi memurlarını, vergi danışmanlarını ve komisyoncuları kapsayan grupta maaşlar 1600 ile 3000 Euro arasında değişmekte olup, maaşlar Hollanda’da asgari ücret rakamları düşünüldüğünde iki katına çıkmaktadır.
Bu alanda lisans diplomalı personeller ve İngilizce ile Felemenkçe bilen personeller tercih edilmektedir. Gelişmiş bir ekonomiye sahip ülkede ekonomistlere sıklıkla ihtiyaç duyulmaktadır.

Hollanda’da Bilgi Teknolojileri Sektöründe Maaşlar

Yazılımcılar, Ağ yöneticileri, veri tabanı yöneticileri, sistem yöneticileri, web tasarımcıları, program yazıcıları, bilgisayar mühendislerini kapsayan sektörde, tecrübe eğitim seviyesine göre oldukça yüksek maaşlara ulaşılabilmektedir. Ortalama 2000 Euro’dan başlayan maaşlar 3000 Euro hatta 5000 Euro’ya kadar ulaşabilmektedir ve sıklıkla personel ihtiyacı bulunmaktadır.
Hollanda’da asgari ücret ve mesleklere göre ortalama maaşlar ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.
Hollanda’da maaşlar dışındaki konularda daha fazla bilgi almak için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz;
Hollanda’da Üniversite Okumak
Hollanda Göçmenlik Şartları
Hollanda Çalışma İzni ve Oturma İzni
Hollanda’da İş Kurmak, Şirket Açmak
Hollanda’da Nasıl İş Bulunur?
Hollanda’da Çalışmak. Hollanda’da İş İmkanları
Hollanda’da Yaşam Giderleri
Hollanda’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat