Hollanda’da Üniversite Okumak. Hollanda Üniversite Ücretleri
Hollanda, farklı bir uluslararası öğrenci nüfusuna ev sahipliği yapar. Ayrıca Hollanda’da üniversite okumak isteyen gençler için, sunduğu İngilizce öğretimli programlarının çeşitliliği ile de ünlüdür
Aynı zamanda Avrupa’nın en güvenli yerlerden biridir.  Hollanda’daki herhangi bir üniversiteye kayıt yaptırarak alacağınız kaliteli eğitimi göz önünde bulundurursanız göreceksiniz ki, Hollanda’da eğitim görmek buna değer.
Hollanda’da üniversite okumak istiyorsanız doğru yoldasınız.
Aşağıda Hollanda’da üniversite okumak için gelen uluslararası bir öğrenci olarak hazırlamanız gereken ana maliyetler hakkında fikir edineceksiniz.

Hollanda Üniversite Ücretleri

AB üyesi olan ülkelerle anlaşması olan Hollanda üniversiteleri, öğrenim ücretleri söz konusu olduğunda AB ve AEA öğrencilerine destek olurlar. Bu nedenle AB veya AEA üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrencilerin, AB öğrencilerinden 2 hatta bazen 3 katı fiyat ödemesi gerekebilir.
Bu ücretler,

  • Yasal ücret (AB/AEA öğrencileri veya özel ikamet izni olan öğrenciler için) veya
  • Kurumsal ücret (AB/ AEA dışındaki öğrenciler için) olarak adlandırılır.

Genel bir kural olarak kurumsal ücret, yasal ücretten yüksektir.

Hollanda’da Lisans Eğitimi

Eğer AB/AEA üyesi bir ülkeden geliyorsanız ve 2018-2019 yıllarında Hollanda’da bir devlet üniversitesinde lisans eğitimine başlıyorsanız sadece ilk yıl, için belirlenen öğrenin ücretinin yarısını ödersiniz. Yani ilk yıl ödenecek rakam sadece 1030 EURO olacaktır.
Ortalama öğrenim ücretleri AB/AEA öğrencileri için lisans programları 700-1950Euro/yıl arasında iken
AB/AEA Dışındaki ülkelerden gelen öğrenciler Hollanda’da üniversite okumak için  ortalama 6000-12000 EURO/yıl arasında ücret ödemek zorumdadır.

Hollanda’da Yüksek Lisans Eğitim Ücretleri

AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrencilerden ortalama 6000 EURO/ yıl (8000-20 000 EURO/ yıl)
AB üyesi ülkelerden gelen öğrencilerden ortalama 2000 EURO /yıl  (2000-6000 EURO/yıl )kadar bir ücret alınmaktadır
Dikkat:
Yukarıdaki fiyatlar devlet üniversiteleri için geçerli olup Hollanda özel üniversiteleri daha yüksek fiyatlar talep etmektedirler.

Hollanda’da Öğrenciler için Yaşam Maliyetleri

Hollanda’da okuyan öğrenciler ayda ortalama 800 EURO – 10000 EURO arasında harcama yapmaktadır.
Öğrenci olarak birçok bar, restoran, müze ve sinemalardan indirimli yararlanabiliyorsunuz.
Günlük harcamalar yemek, toplu taşıma, kitap, kıyafet ve sinema biletlerini içerir. Ancak konut ve sigorta maliyetlerini de hesaplamanız gerekiyor.
Eğer ortalama bir öğrenci geliriniz ya da bursunuz varsa bunun 1/3’ ünün konut harcamasına gittiğini hesaplayın. Ortalama bir oda 300-600 EURO arası bir maliyete mal oluyor.
Gıda gelirinizin 1/3 ünü alır . Çoğu öğretim kurumlarında makul fiyata sıcak yemek çıkıyor. Ama en ucuz yemek elde etme yolu, kendi yemeğinizi kendiniz yapmaktır.

Hollanda’da Üniversite Okumak. Hollanda Üniversite Ücretleri

Hollanda’da Üniversite Okumak. Hollanda Üniversite Ücretleri

Türk Öğrenciler İçin Hollanda Öğrenci Vizesi Şartları

Hollanda’da bir üniversiteye kabul edildikten sonra, üniversite sizin adınıza vize ve oturma izni için başvuruda bulunabilir.
Türk öğrenciler, vize için başvuru sırasında Türkiye Büyükelçiliğine biyometrik fotoğraf ve parmak izi vermek zorunda kalabilirler.
Başvuru sürecinde vize görüşmesine şahsen katılmak gereklidir.
Türkiye’den gelen bir öğrenci iseniz, Hollanda’da okumak için Uzun Dönem Konaklama Vizesi/İkamet iznine ihtiyacınız olacaktır.
Vize almak için mutlaka fazladan zaman ayırın. Seçtiğiniz üniversiteye kabul edildikten sonra, başvurunuzu Hollanda Uzun Süreli Vizesi (MVV) / İkamet İzini için başlatabilirsiniz. Üniversite eğitim programı başlamadan aylar önce vize için başvurmuş olmalısınız.
Başvurudan sonra 90 güne kadar bekleyebileceğinizi hesaplayın.
Öğrenci vizesi için 320 Euro ücret gereklidir.
Vize için başvurduğunuzda kanıtlamanız gereken en önemli şeylerden birisi çalışma programı boyunca kendi kendinizi destekleyebileceğinizdir. Hollanda için ya harici bir kaynaktan ya da banka hesabınızda 850 EUR/ay olduğunu kanıtlamanız gerekebilir.
Bütün lisans programı boyunca, her yıl vizenizi yeniletmeniz gerekebilir
Eğer eğitiminizden sonra da Hollanda’da kalmak istiyorsanız, göçmenlik bürosu aracılığıyla farklı bir vize başvurusunda bulunmanız gerekir.
Hollanda’da üniversite okumak ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.
Hollanda ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;
Hollanda Göçmenlik Şartları
Hollanda Çalışma İzni ve Oturma İzni
Hollanda’da İş Kurmak, Şirket Açmak
Hollanda’da Nasıl İş Bulunur?
Hollanda’da Maaşlar ve İşçi Ücretleri
Hollanda’da Çalışmak. Hollanda’da İş İmkanları
Hollanda’da Yaşam Giderleri
Hollanda’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat