Yurtdışında Asgari Ücretler
Yurtdışında Asgari Ücretler ; Aslında Türkiye’de asgari ücret miktarı son dönemlerde artış gösterdi ve 2324 lira olarak kayıtlara geçti. Bu durum dünyadaki başka ülkelerde alınan asgari ücret miktarını da akıllara getirdi.

Çin’de Bölgelere Göre Değişiyor

Asgari ücret konusunda Çin’de ilgi çekici bir durum var. Çünkü Çin Halk Cumhuriyeti’nde bölge bölge ücretler değişiyor. Yani yüzü aşkın bir asgari ücretten bahsediliyor. En yüksek asgari ücret 318 dolar ve bu Şangay’da verilen miktar. En az asgari ücret ise 145 dolar… Pekin’de ise bu miktar 275 dolar kadar… Yakındaki başka kalabalık ülke olan Hindistan’daki asgari ücret çeşidi ise 1202 sayısını aşıyor. Bu sayının kast sistemi ile de alakalı olduğu biliniyor.

Yıllık Asgari Ücret Sıralaması

Yıllık düzeyde başka ülkelerin aldığı asgari ücret miktarı için Avustralya birinci sırada yer alıyor. Yıllık toplam asgari ücrette birinci sırada olan ülke, 28 bin 768 dolar gibi bir rakama sahip. İkinci sırada ise 27 bin 90 dolar ile Lüksemburg yer alıyor. Aylık 2300 doların üzerinde bir ücrete karşılık geliyor. Yeni Zelanda’da 25 bin 521 dolar yıllı ödenen asgari ücret miktarı ve dünya sıralamasında üçüncü durumda. Dördüncü sırada Monako(23 bin 487 dolar), beşinci sırada İrlanda (21 bin 835 dolar) yer alıyor. Bu son iki ülkede de 2000 dolara yakın bir rakam aylık olarak veriliyor.

Yurtdışında Asgari Ücretler

Yurtdışında Asgari Ücretler

İngiltere’de Durum Ne?

Avrupa Birliğinden ayrılan İngiltere’de ekonomik düzenlemelere yönelik nasıl değişiklikler olacağı ilerleyen zamanlarda daha çok görülecek. Şu an için altıncı sırada yer alan İngiltere’de asgari ücret senelik 21 bir 813 dolar ile karşımıza çıkıyor. Bazı ekonomik anlaşmaların sonlanması ile ne tür farklılıklar olacağı, politikada ne gibi değişiklikler yaşanacağı merak ediliyor. Fakat İngiltere’nin geçmişten bugüne büyük bankalardan oluşan güçlü bir ekonomik düzeni de barındırdığı aşikar. Güçlü bir alt yapısı olduğu için AB ayrılığının çok fazla çöküşe neden olmayacağı düşünülüyor.

Hollanda- Belçika- Almanya 

En çok asgari ücret alan ülkeler sıralamasında 7-8 ve 9’uncu sırada Hollanda(21 bin 348 dolar), Belçika (21 bin 141 dolar )ve Almanya (20 bin 989 dolar)yer alıyor.  Listedeki onuncu sırada ise Fransa yer alıyor. 20 bin 272 dolar senelik asgari ücret toplamı ve AB ülkelerindeki baskınlık devam ediyor. Listenin devamında San Marino, İsrail, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya yer alıyor. Güney Kore, Andorra ve İspanya da diğer ülkelerden…
Almanyada Çalışmak ve İşci Alımı
İngilterede Maaşlar ve Asgari Ücret
Canlı Tv İzle