İngiltere Çalışma İzni ve Oturma İzni Nasıl Alınır?
İngiltere’ye yerleşmek ve iş kurmak isteyenler için en garantili yol İngiltere’deki bir şirket tarafından size yapılacak olan iş teklifi yani bir İngiliz şirketin size  sponsor olmasıdır. Fakat bu çalışma izni, şirkette çalışılan süre içerisinde geçerlidir. Şirketle ilgili bir problem yaşandığı zaman direk olarak izin iptal olmaktadır.

Ankara Anlaşması ile İngiltere Çalışma İzni

Ankara Anlaşması Türkiye ile Avrupa Birliği arasında 1971 yılında imzalanmış olan bir göçmenlik yasası olup, ve İngiltereyi de kapsayan özel bir anlaşmadır. Ankara Anlaşması Vizesi (ECAA) ile bakmakla sorumlu olduğunuz diğer aile fertleri ile birlikte İngiltere’de çalışma izni ve İngiltere’de oturma izni alınması mümkündür.
İngiltere’de iş kurmak isteğinde olanlar yada çalışma izni ile ülkede kalmak isteyenler, daha basit kuralları olduğu için bu anlaşmadan faydalanmayı tercih etmektedirler. Bu anlaşma sayesinde istediğiniz ölçekte bir işi kurulabilir, 4 yıl kendi işinizde çalıştıktan sonra süresiz olarak İngiltere oturma izni alabilirsiniz. Bu izni aldıktan bir yıl sonra da İngiliz vatandaşı olmak için başvuruda bulunulabilmektedir.

İngiltere Yatırımcı Vizesi (Tier 1 Investor)

Bu vize türü İngiltere’de çalışma izni ve İngiltere’de oturma izni almak isteyen, maddi gücü yüksek kişilerin İngiltere’de yatırım yapmasını amaçlayan vize türüdür.
Bu vizenin alınması için İngilizce bilgisinin iyi olması, bir şirketin size sponsor olması, belirli diplomalara sahip olunması gibi özellikler istenmemektedir. Sadece 2 milyon Sterlin miktarında yatırım yapılması şartı aranmaktadır. Yatırımın hazine bonolarına veya herhangi bir İngiliz şirketinin hisselerine yapılması yeterli olmaktadır. Gayrimenkul alımı tarzı yatırımlar, bu vize türü için geçerli olmamaktadır.
Yatırımcı vizesi ile kendi kurduğunuz işte veya istediğiniz işte çalışılabilir, ya da hiçbir şey yapmadan birikimlerinizden kazandığınız para ile geçinebilirsiniz. İngiltere’de çalışma izni için bu vize türünü tercih edenler ilk etapta 3 yıl süre için bu vizeyi alıp sonrasında İngiltere’de oturma izni için bu süreyi 2 yıl daha uzatabilmektedirler. Bu süre tamamlandıktan sonra tüm aile fertleri için kalıcı oturma izni yani Indefinite Leave to Remain için başvuru yapılabilmekte, 12 ay sonrasında da İngiliz vatandaşı olmak için başvuru yapılabilmektedir.
Beş yıl beklemeden kalıcı olarak İngiltere’de oturma izni alınmak istenirse 5 milyon sterlin ile bu süre üç yıla, 10 milyon sterlin ile 2 yıla kadar inmektedir.

İngiltere Çalışma İzni ve Oturma İzni Nasıl Alınır?

İngiltere Çalışma İzni ve Oturma İzni Nasıl Alınır?

İngiltere Girişimci Vizesi (Tier 1 Entrepreneur)

Girişimci vizesi almak isteyenler, ülkede kendi işini kurmak ya da mevcut bir işi devralmak isteyenlerdir. Göçmenlik yasalarına göre İngiltere’de bir iş kurulduktan sonra işin yönetimi bir başkasına bırakılamaz. Dolayısıyla bu vizeyi tercih edenler, kendi kuracakları veya devir alacakları iş için en az 200.000 Sterlin miktarında işle ilgili bir yatırım yapmak zorundadır. Ayrıca yapılacak işin net ve gerçekçi bir iş planı ile hükumete sunulması, ayrıca bu plana uyulması gerekmektedir. Aynı zamanda kurulacak işin katma değer üretebilen bir iş dalı olması da gerekmektedir.
Girişimci vizesi, başlangıçta 3 yıl için onaylanmaktadır. Sonrasında 2 yıl daha süre uzatılabilmektedir. 5 yıl sonunda süresiz oturma izni, bu izinden 1 yıl sonrada vatandaşlık başvurusunda bulunulabilmektedir.

İngiltere Çalışma İzni ve İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere’ye gitmek için İngiltere vizesi alınması gereklidir. İngiltere, bir Avrupa Birliği ülkesi olsa dahi, ülkeye Shengen vizesi ile giriş yapılamamaktadır. İngiltere için mutlaka ayrı bir İngiltere vizesi alınması gerekmektedir.
İngiltere’ye okumak veya turistik seyahat amaçlı gitmekle, iş için gerekli olan İngiltere vizesi birbirinden farklıdır.
Turistik seyahat amaçlı İngiltere vizesi almak oldukça kolaydır. Fakat eğitim ile çalışma amaçlı vize almak  için bazı prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

 • İngiltere vizesi alabilmek için yapılması gereken ilk iş olarak https://www.visa4uk.fco.gov.uk/home/welcome internet adresine girerek bir talep formu doldurulması gerekmektedir.
 • Sonrasında vize ücreti internet üzerinden kredi kartı veya havale metodu ile ödenerek, mutlaka dekontu alınmalıdır.
 • Bu işlemlerden sonra size en uygun olan vize ofisi seçilerek orada bir randevu alınması gerekmektedir.
 • Randevu işleminden sonra aşağıda belirtilen belgelerle randevu günü ve saatinde  görüşmeye gidilmelidir.

İngiltere Vizesi için Gerekli belgeler

 • Başvuru form çıktısı,
 • 2 adet biometrik renkli baskı fotoğraf,
 • En az 6 aylık geçerliliği olan pasaport,
 • Vize ücretinin ödendiğini belirten bir dekont,
 • Randevu bilgisini gösteren belge çıktısı,
 • İngiltere Uçak biletleri,
 • Gelir bilgisini gösteren banka hesap hareketlerinin onaylı ve geçerli olan dökümü,
 • Öğrenci olarak gidiliyorsa, okuldan alınmış davetiye, 18 yaşından küçük ise aileden alınan muvafakatname,
 • Çalışmak için ise işveren tarafından hazırlanmış davetiye, sponsorluk mektubu,
 • Kimlik fotokopileri,
 • Çalışanlar kişiler için SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümleri ve maaş bordroları,
 • İş yeri sahibi için Vergi Levhası ve Çalışma Belgesi, şirketin faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri

Tüm bu işlemlerden sonra ortalama iki hafta bir bekleme süresi olmaktadır.
İngiltere çalışma izni, oturma izni ve tüm diğer İngiltere vizesi çeşitleri ile ilgili bilgi almak ve görüş bildirmek için aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.
İngiltere ile ilgili aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir. İncelemenizde fayda var;
İngiltere’de Üniversite Okumak. Üniversite fiyatları
İngiltere’de Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
İngiltere’de Yaşam Giderleri
İngiltere’de İş Kurmak
İngiltere’de Nasıl İş Bulunur
İngiltere’de Maaşlar
İngiltere’de İş İmkanları. İngiltere’de Çalışmak