İşsizlere Kredi Verilir Mi?
Sosyal Güvenlik kaydı olan, çalıştığı yerde en az 6 ay sigortalı görünmek ve sabit bir geliri olan kişiler, bankalara kredi başvuruları yaptıklarında, eğer ki geçmiş yıllarda ki finansal geçmişinde bir sıkıntı yoksa rahatlıkla bankalardan kredi kullanabilmektedir. Peki, işsiz olan bir kişiye bankalar kredi verir mi? Bu yazımızda bu konuya değineceğiz.

Bankalar, kredi talebinde bulunan müşterilerinde iki temel kriteri ararlar.

Sosyal güvenlik kaydı ve sabit gelir. Müşteri, bu iki şartı taşımıyor ise bankalardan kredi alması çok zordur. Ancak kişinin sosyal güvenlik kaydı yok, buna rağmen iş yeri, konut kirası alıyorsa, banka hesaplarında parası varsa veya bu paralardan aylık faiz getirisi varsa o zaman kredi alması daha kolay olacaktır.
Müşterinin, sabit gelir dışındaki gelirlerini ispatlaması durumunda bankalar kredi konusunda yardımcı olacaklardır. Tabi bankalar, kredi talebinde bulunan müşterilerinin bu gelirlerini yeterli görmeyebilir, kefil veya teminat isteyebilirler.

İşsizlere Kredi Verilir Mi?

İşsizlere Kredi Verilir Mi?

İşsizlerin kredi alabilmesi için diğer bir yöntem ise kefilliktir.

Diyelim ki kredi başvurusunda bulunan kişinin sabit geliri yok, sosyal sigorta kaydı da yok. Ancak kredi notu yüksek, sosyal güvenlik kaydı olan ve sabit maaşı olan bir kişinin kefil olması da kredi alabilme olanağını artırır.
Bankalar bu gibi durumlarda daha çok devlet memuru kefil talep etmektedirler.
İşsizlerin kredi kullanabilmelerinin diğer bir yöntemi ise aynı aile içerisinde eş, baba, anne veya çocuğunun sabit geliri olması ve bu gelirin belgelenmesiyle de işsizler kredi alabilme şansını artırır.
İşsizlerin kredi alabilmesinin son yolu ise ipotek göstermeleridir. Kişinin sabit bir gelir olmamasına rağmen, üzerine kayıtlı ev, araba, arsa gibi kullanılacak kredi tutarından daha yüksek ipoteklerin bankaya rehin gösterilmesi de işsizlerin kredi kullanabilme olanağını artırmaktadır.
Özetle; bankalar, geliri olmayan hiç kimseye kredi kullandırmaz. Sabit maaşı, kira gelirleri, faiz gelirleri gibi bir gelirin olması ve bu gelirin belgelenmesi gerekmektedir. İşsize kefil olacak kişilerde bile gelir belgesi aranmaktadır. Gelir belgesinin yanında kredi notunun yüksek olması şartı da aranan kriterlerden biridir.