İngiltere’de İş Kurmak. İngiltere’de Ne İş Yapılır?
İngiltere’de iş kurmak ve ticari alanda faaliyetlerde bulunmak, doğru adımlar atıldığı zaman oldukça kolaydır. Firma kuruluş aşamasında ilk olarak iş kategorisi ülke kültürü ile ekonomik ve sosyal yapı düşünülerek doğru bir şekilde belirlenmelidir.  Sonrasında seçilen sektör ve iş dalı ile ilgili vergi ve teminatlarla ilgili uygulamaların çok iyi araştırılması gerekmektedir. Çünkü İngiltere’de bu konuda sistem oldukça farklılıklar gösterebilmektedir. İş yeri seçimi bile yapılırken oldukça dikkatli olunması ve araştırılması gerekmektedir.
İngiltere’de iş kurmak isteyenler için ticari varlık türleri; limited şirketi, kamu limited şirketi,  Birleşik Krallık Şirket Modeli ve Limited ortaklığı olmak üzere dört grupta yer almaktadır.

İngiltere’de Limited Şirket Kurmak

Şirket tek başına ya da bir ana şirketin uzantısı şeklinde faaliyete başlayabilmektedir. Şirketlerin faaliyet gösterebilmesi için İngiltere’de kayıtlı bir ofisi olması gerekmektedir. Böylece ofis kira ve benzeri masraflar uygun şirket kurumları için ortadan kalkmaktadır.
İngiltere’de yaşayanlar için ticari adres zorunluluğu bulunmamaktadır. Kurulan şirket Birleşik Krallık’ta yer alan hangi ülke sınırları içindeyse, o sicilde kayıtlı gözükmelidir. Eğer şirket dünya çapında ise brüt gelirin 6,5 milyon olması ya da brüt varlıkların 3.260.000 sterlin barajını aşması gerekmektedir.

İngiltere’de Kamu Limited Şirketi Kurmak

İngiltere’de iş kurmak isteyenler için bir diğer model kamu limited şirketi modelidir. Bu modelde Öncelikli olarak zorunlu sermaye yatırımı en az 50 bin sterlin olması gerekmektedir. İlk girişte ödenen 12.500 sterlin, taahüt edilen zaman aralıklarında sermaye artırımı yoluyla 50.000 sterline ulaşırsa, bu şekildeki başvurular kabul edilmektedir. Bunun dışında diğer aşamalar limited şirketi kurulumu ile aynıdır.

İngiltere’de İş Kurmak. İngiltere’de Ne İş Yapılır?

İngiltere’de İş Kurmak. İngiltere’de Ne İş Yapılır?

Birleşik Krallık Kuruluşu Modeli

İngiltere’de iş kurmak isteyenler için bir diğer model Birleşik Krallık kuruluşu olmaktır. Birleşik Krallık ülkelerinden birinde (İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda, İrlanda) merkezi kurularak, diğer ülkelerden birinde faaliyete geçilebilmektedir. İngiliz Devleti bu tür şirket kurulumları için gerekli düzenlemeleri ve ticari uzlaşma ortamını kusursuz bir şekilde ayarlamıştır.

Limited Ortaklığı Şirket Modeli

İngiltere’de iş kurmak isteyenler için bir diğer model, 2000’li yıllarda yapılan düzenlemeler ile ortaya çıkan bir Limited ortaklığı şirket modelidir. Bu tür firmalarda şeffaf vergi ortaklığı hükmü esas alınmaktadır. Şirketin gelir tabloları her zaman açık ve Companies House kurumu ile sürekli olarak paylaşılarak raporlanması gerekmektedir.
Bu tür şirketler ortak ofis kurmak isteyen avukat, muhasebeci ve finansal hizmet sektöründe hizmet vermeyi düşünenler için uygun görülmektedir.

İngiltere’de İş Kurmak İsteyenler İçin Vergiler

Kurumlar Vergisi resmi gazetede belirtilen hükümler yerine getirilirse çok zor olmayan bir iştir. Kayıt için yönetici isimleri, firma ana şirketinin adı, ticari faaliyet belgesi, birinci dönem şirket hesapları istenen belgelerdir.
Kurumlar Vergisinde ödenmesi gereken tutarlar 1,5 milyon sterlini aşan kar için %26, 300.000 sterlin altında ise %20; 300.000 sterlin ile 1,5 milyon sterlin arasında olanlarda %27,5 oranındadır.
İngiltere’de iş kurmayı planlayanlar için danışmanlık verebilecek başlıca firma ve web sitesi adresleri: GlobalXtend (www.globalxtend.com), hukuk danışmanlığı için Taylor Wessing (www.taylorwessing.com), genel danışmanlık konularında Huntor Consulting (www.huntor.co.uk), üniversite kavramı için Ravensbourne (www.rave.ac.uk) mali danışmanlık için Artaius (www.artaius.com).

Gerekli sermaye ve İzinler

İngiltere’de iş kurmak için belirlenmiş bir sermaye tutarı bulunmamaktadır. Fakat işi kurmayı sağlayacak miktarda maddi birikimin yeterli düzeyde olması gerekmektedir.
Sermaye hesabı yapılırken yaklaşık 2 ay süresince İngiltere’de yaşamsal ihtiyaçları karşılayabilecek kadar paranın (kabaca 2.500-3.000 arası pound olarak hesaplanıyor) hesaba dahil edilmesi gerekmektedir. Bunun dışında bilgisayar, çeşitli lisanslı programlar, ofis ve kırtasiye malzemeleri, internet, elektrik faturaları gibi masraf kalemleri ayrıca ofis olacaksa hesaba dahil edilmelidir. Türkiye’deki fiyatlarla basit bir sermaye planı hazırlanarak, İngiliz para birimine çevirmek, kabataslak ne kadar sermaye ihtiyacı olacağına kılavuz edebilmektedir. Buradaki avantaj, İngiltere’de iş yapmak için illa ki bir ofisinizin olması gerekmemektedir.
ECAA vizesi alarak İngiltere’de iş kurmak için iki şartı yerine getirmek gerekmektedir. Birinci şart, işini kurmak için gerçekçi olarak tespit edilmiş birikim; ikinci şart ise, yaşamı ve ticari faaliyetleri devam ettirecek parayı kazanıyor olmak ve bunu ayrıntılı bir programı ile ifade edebiliyor olmak gerekmektedir. Bu şartlar sağlanırsa İngiltere’de iş kurmak için ECAA vize başvurusu yapılabilmektedir.
Tüm bunların dışında iş dalı ile ilgili gerekli izinler iyice araştırılarak sağlanmalı ve bu konuyla ilgili varsa cezai uygulamalar hakkında ayrıntılı bir araştırma danışman firmalar yada gerekli kurumlar aracılığı ile mutlaka yapılmalıdır.
İngiltere’de iş kurmak, şirket açmak yada ticaret yapmak isteyenler daha fazla bilgi almak ve görüş bildirmek için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaşabilirler.
İngiltere ile ilgili diğer konularda bilgi almak için aşağıdaki başlıkları da incelemenizi öneririz.
İngiltere’de Üniversite Okumak. Üniversite fiyatları
İngiltere Çalışma İzni ve Oturma İzni Nasıl Alınır?
İngiltere’de Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
İngiltere’de Yaşam Giderleri
İngiltere’de Nasıl İş Bulunur
İngiltere’de Maaşlar
İngiltere’de İş İmkanları. İngiltere’de Çalışmak