İngiltere’de Üniversite  Okumak. Üniversite Fiyatları
İngiltere’nin, herkes tarafından kabul edilen, mükemmel üniversite eğitim sisteminde, uzun süredir var olan bir geleneği vardır. Britanya üniversitelerinin yaklaşık ¼’i dünyanın en saygın ve en yüksek eğitim kurumları sıralamasında yer aldığı için İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda her yıl yaklaşık yarım milyon öğrenciyi eğitim için çekmektedir.
İngiltere’ye gelmekle sadece birinci sınıf bir eğitim elde etmekle kalmazsınız. Aynı zamanda eşsiz İngiliz kültürü hakkında daha fazla bilgi sahibi olursunuz. Ayrıca İngilizce dilinizi ve becerilerinizi mükemmelleştirirsiniz.
Dersler mevcut endüstri taleplerini güncel tutarak, beceri ve kariyer geliştirmeye odaklı olarak ayarlanmıştır.

İngiltere’de Üniversite  Okumak

İngiltere’de Üniversite Ücretleri

Kamu tarafından finanse edilen İngiltere Üniversitelerinde iki tür öğrenim ücreti vardır
AB üyesi ülkelerin üyesi iseniz 9250 GBP/yıl ödeme yapmanız gerekebilir.
Eğer AB üyesi olmayan ülkelerden birinden geliyorsanız ödemeniz gereken ücret 9500-43000 GBP arasında değişebilir. (en pahalı eğitim tıp alanında ve laboratuvar alanında verilen eğitimlerdir.)

İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi Maliyetleri

Birleşik Krallıktaki uluslararası öğrencilere yönelik ücretler, çoğu yüksek lisans programında yıllık 12000 GBP ile 15000 GBP arasında değişiyor.

İngiltere’de Üniversite Okumak. Üniversite Fiyatları

İngiltere’de Üniversite Okumak. Üniversite Fiyatları

İngiltere’de Yaşam Masrafları

İngiltere’de üniversite okumak için bulunan öğrencinin yaşam maliyeti bulunduğu bölgeye göre değişmektedir. En ucuzdan pahalıya doğru sıralarsak Kuzey İrlanda, Galler ve İngiltere olarak sıralama yapmak gerekir. İskoçya bölgesi ve Londra şehri yaşam maliyetleri açısından en pahalı olan yerlerdir.

İngiltere’nin Çeşitli Şehirlerinde Yaşam Masrafları

Birmingham 800-1150 GBP/ay
Leeds 600-1100 GBP/ay
Londra 1400-2100 GBP/ay

İskoçya’daki şehirlerde yaşam masrafları

Edinburg 700-1200 GBP/ay
Glasgow 600-1000GBP/ ay
Dundee 800-1500 GBP/ AY

Gallerdeki Şehirlerde Yaşam Masrafları

Cardiff 650-1100 GBP/ay
Newport : 700-1400 GBP/ay
Swansea 750-1400 GBP/ ay

Kuzey İrlanda’daki şehirlerde yaşam masrafları

500-900 gbp/AY

İngiltere’de Üniversite Ücretleri

Birleşik krallıkta ortalama master derecesi öğrenim ücreti yılda 6000-10000 GBP arasındadır. Ancak tıp, hukuk veya işletme gibi bazı uzmanlık dereceleri için belirlenen öğrenim ücretleri daha yüksektir.
AB/AEA öğrencisi iseniz İngiltere’deki öğrencilerle aynı öğrenim ücretini ödersiniz. AB dışındaki öğrencilerden alınan ortalama öğrenim ücretleri yaklaşık 17500 GBP/yıl olarak verilebilir.

İngiltere’de Konaklama Masrafları

İngiltere’de üniversite okumak için öğrenci konaklama birimine ödenmesi gereken miktar 500-1200 GBP/ay arasında değişir. İngiltere’de üniversite okumak için Londra gibi büyük şehirlerde yaşamayı tercih ederseniz daha da yüksektir.
Şehir merkezinin dışında yaşamak genellikle size yaklaşık 600 GBP/ aya mal olur. Aynı zamanda aynı fiyata ev sahibi ailenizle birlikte kalarak masraflarınızı yarı yarıya daha ucuza mal edebilirsiniz.

İngiltere Öğrenci vizesi

Eğer Türkiye’den geliyorsanız İngiltere’de üniversite okumak için vize başvurusunda bulunmanız gereklidir,

Genel Öğrenci vizesi

Birleşik Krallıkta tam bir lisans programına kayıt olmak istiyorsanız, 4. Kademe (Genel) öğrenci vizesine ihtiyacınız vardır. Bu vizeyle ailenizin geri kalanına Birleşik Krallıkta kalmaları için sponsor olabilirsiniz (gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra)

İngiltere’de Lisans/Yüksek Lisans İçin Gereken Belgeler

Belgelerin arasına kişisel bilgilerinizi, daha önceden sahip olduğunuz niteliklerinizi, finansal bilgilerinizi doğru olarak bildiren evraklar koyun.
Aşağıdaki belgeler istenebilir
Doğum belgesi
Pasaport/ ulusal kimlik kartı
Geçmiş işveren veya öğretmenden referans mektupları
Geçmiş diploma ve sertifikalarınızın kopyaları
Akademik transkript
Eğer belgelerden biri veya birkaçı İngilizce değilse tanınmış bir çevirmenden resmi bir damga ile teyit edilen çeviri belgesi gerekebilir. Bazı üniversiteler bunlara ilaveten ek belgeler de isteyebilir.
İngilizce Bilginizi Kanıtlayın
Bunun için IELTS, TOEFL, C1 Advanced dil sertifikası sunmanız gerekir. Ayrıca UKCAT, BMAT veya LNAT gibi ek bir test belgesi sağlamanız da istenebilir.

İngiltere’de Mezuniyetten Sonra Çalışma

Mezun olduktan sonra İngiltere’de çalışmak istiyorsanız ve Türkiye’den geliyorsanız çalışmalarınız bittikten sonra tam zamanlı bir iş bulmak için, çalışma iznine ihtiyacınız olacaktır
İngiltere’de üniversite okumak ve İngiltere’de çalışma hayatı ile yaşam koşulları hakkında daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.
Ayrıca aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir. Göz atmanızda fayda var.
İngiltere Çalışma İzni ve Oturma İzni Nasıl Alınır?
İngiltere’de Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
İngiltere’de Yaşam Giderleri
İngiltere’de İş Kurmak
İngiltere’de Nasıl İş Bulunur
İngiltere’de Maaşlar
İngiltere’de İş İmkanları. İngiltere’de Çalışmak