İsveç’te Üniversite Okumak. İsveç Üniversite Ücretleri
İsveç’te AB öğrencileri için ücretsiz eğitim ve geniş bir kariyer yelpazesi vardır.  İsveç hükumetinin tüm öğrencilerine çalışma izni veren esnek politikası, bu ülkeyi öğrenim açısından daha cazip uluslararası bir hedef haline getirir.
İsveç’teki üniversiteler, aynı zamanda çok çeşitli İngilizce eğitimi veren programlar da sunuyor. Ayrıca İsveç üniversiteleri,  öğrenciye her konuyu eleştirel olarak düşünmek ve kişisel inisiyatif göstermek için verdikleri destekleyici eğitim ile dünya çapında tanınır.

İsveç’te Üniversite Okumak

İsveç’te Üniversite Ücretleri

İsveç, Avrupa Birliği üyesi olduğu için, kendi vatandaşları için uyguladığı öğrenim ücreti kuralları, diğer AB/AEA ülkeleri ve İsviçre’den öğrenciler için de geçerlidir. Ayrıca değişim programı öğrencileri,  İsveç ve yabancı üniversiteler arasındaki anlaşmalara göre eğitim için ödenmesi gereken ücretlerden muaftırlar.
İsveç’teki çoğu üniversite devletindir. Öğrenim ücretleri sadece AB/ AEA ülkeleri dışından gelen öğrenciler için geçerlidir
İsveç’te üniversite okumak için belirlenen ücretler, seçilen çalışma şekline bağlı olarak her akademik yıl için 6000-45000 Euro arasında değişir.
İsveç’teki 3 özel üniversite ortalama eğitim ücretlerini 12000-15000 Euro/yıl arasında ücretlendiriyor. Ancak bazı eğitim programlarının ücretleri 25000 Euro’ ya kadar çıkabilir.
Örnek olarak;
Bilgisayar Bilimi: 25000 Euro/yıl
Çevre Bilimi: 8000-30000 Euro/ yıl
Mühendislik: 17000 Euro/yıl
Ekonomi: 18000 Euro/yıl olarak ücretlendiriliyor

İsveç’te Üniversite Okumak. İsveç Üniversite Ücretleri

İsveç’te Üniversite Okumak. İsveç Üniversite Ücretleri

İsveç’te Ortalama Yaşam Maliyeti

Kira                                        375.6 Euro
Aylık tramvay kartı            48.06 Euro
Taksi                                       12.27 Euro
Gıda                                      132.94 Euro
Dışarıda yemek                   67.04 Euro
Üyelikler
Netflix                                        9.1 Euro
Airtime                                    20.45 Euro
Alışveriş                                    30.68 Euro
Çeşitli harcamalar                 40.92 Euro
Toplam                                  737 Euro
Değerler ortalama olarak verilmiştir. Yaşam tarzına ve kişisel tercihlere göre değişmektedir.

İsveç Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İsveç’teki uluslararası öğrenciler için vize ve oturma izni kuralları, öğrencilerin bağlı oldukları ülkeye göre değişmektedir. Bunun için 3 ayrı grup vardır. AB/AEA vatandaşı olmayan ülkelerden gelenler için, AB/ AEA vatandaşı olan ülkelerden gelenler için, İsviçre vatandaşları için.
AB/ AEA / İskandinav Ülkeleri Olmayan Vatandaşlar Ve 3 aydan kısa süreli konaklamalar
İsveç’te 3 aydan daha kısa süre kalınacaksa bile vize alınması gereklidir.
İsveç’te üniversite okumak için İsveç göçmen ajansı web sitesinde vize başvurusu hakkında verilen bilgileri inceleyin.
3 aydan daha uzun süre kalınacak ise;
İsveç’teki çalışmalar 3 aydan uzun sürecek ise İsveç’e gelmeden önce oturma izni alınmalıdır.   Oturma izni için, önce üniversiteden kabul belgesi alınması gerekir ve öğrenim ücreti ödenmiş olmalıdır.

İsveç Oturma İzni Almak İçin:

  • Öğrenim ücretini ödeyin.
  • Destekleyici belgeleri hazırlayın. (Pasaport, kabul mektubunun kopyası, öğrenci olarak İsveç’te kaldığınız süre boyunca kendinizi finanse edeceğinizin belgesi)
  • İsveç’te üniversite okumak için 1 yıldan uzun bir süre kalacak iseniz, kapsamlı sağlık sigortasına ihtiyacınız olacaktır.
  • Başvuru formunu online olarak doldurun.
  • Başvuru ücretini ödeyin.

Çalışmalara katılmak için oturum izni, geçerli bekleme süresi 3 ay veya daha fazladır, bu nedenle öğrenim harcırah ücretini ödedikten sonra, başvurunuzu mümkün olan en kısa sürede teslim edin.
Oturma izni başvurusu hakkında ayrıntılı bilgi için, İsveç göçmen ajansının internet sitesini ziyaret edin. Oturma izni başvurunuzla ilgili sorularınız için, doğrudan göçmen ajansı ile iletişime geçin.

AB/ AEA Ve İskandinav Ülkeleri Vatandaşları

İkamet izni veya vizesi olmadan İsveç’te yaşayabilir veya eğitim görebilirler. İsveç’te 12 aydan daha uzun süre oturacaksanız, İsveç vergi dairesine kayıt olmalısınız.

İsviçre Vatandaşları

İsviçre vatandaşları ikamet izni veya vizesi olmadan İsveç’e girebilir. İlk 3 aya kadar herhangi bir izin alma zorunlulukları yoktur. Ancak İsveç’te üniversite okumak için 3 aydan daha uzun bir süre eğitim görecekler ise, çalışmalara katılmak için oturma izni almaları gerekir.
İsveç’te üniversite okumak ve İsveç’te yaşam ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.
Ayrıca aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;