İngiltere’de Yaşam Giderleri. Aylık Ne Kadara Geçinilir?
İngiltere’de yaşamak için bir ayda harcanan para, Türk lirasına çevrildiğinde Türk lirası ile Sterlin arasındaki uçurumdan dolayı oldukça yüksek bir rakamla karşılaşılmaktadır. Türkiye’den İngiltere’ye turist olarak giden vatandaşlarımıza göre İngiltere çok pahalı bir ülke olarak düşünülse de İngiltere’de yaşamını sürdürenler için hayat bu kadar pahalı olmayıp, gelir miktarına göre oldukça rahat bir yaşam sürdürülmektedir.

İngiltere’de Ev Kiraları

İngiltere’de yaşam giderleri arasında en büyük masraf konut kiralarıdır. Özellikle Londra gibi dünya çapında bir metropolde yaşamayı tercih edenler yada Londra’daki iş imkanları dolayısı ile Londra’da yaşamak zorunda kalanlar için kiralar oldukça yüksektir.
Londra’nın düzgün bir semtinde 3 odalı, bahçeli minik bir ev için aylık en az 3.000 pound kira ödemek kaçınılmazdır. Bir apartman dairesi için kira fiyatları 2.000 pound civarından başlamaktadır. Bu kiralar yüksek geliyorsa bu parayı ödeyecek kazancınız yoksa şehrin dışına doğru daha uygun kiralarda evler bulmak mümkündür. İngiltere’nin farklı şehirlerinde 700 pound kira bedeli ile 3 odalı ve bahçeli müstakil bir ev kiralanabilmektedir. İngiltere’deki ev kiralarına göz atmak için bizdeki sahibinden.com benzeri www.rightmove.co.uk sitesine bakarak konu hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşılabilmektedir.
İngiltere’de uzun yıllar yaşamayı planlayan aileler için, ev kirasından kurtulmanın diğer bir yolu da ev satın almaktır. Ülkedeki düşük faiz oranları sayesinde %20 gibi bir peşinat ile kira öder gibi ev sahibi olabilmek mümkündür. İngiltere’de ev sahibi olmak için İngiliz vatandaşı ya da süresiz oturum iznini sahibi olmak gerekmemektedir. Halifax gibi bazı bankalar 15-20 yıla kadar geri ödemeli kredi verebilmektedir.

İngiltere’de Eğitim Masrafları

İngiltere’de yaşam giderleri arasında en yüz güldüren masraf kalemi eğitim harcamalarıdır. Çünkü çocuklar devlet okullarında, en fazla 30 kişilik sınıflarda, ücretsiz olarak kaliteli bir eğitim almaktadırlar. İyi okullara gitmek için okulun yakınında ikamet etmeniz yeterlidir. Üstelik okul ve kırtasiye masrafları bile devlet tarafından karşılanmaktadır. Okul için gerekli olan forma, çanta gibi ihtiyaçlar çok uygun ücretlerle satılmaktadır. Servis masrafı ise okullar yürüyüş mesafesinde olduğu için ve oldukça güvenli caddeler olduğu için bulunmamaktadır.

İngiltere’de Yaşam Giderleri. Aylık Ne Kadara Geçinilir?

İngiltere’de Yaşam Giderleri. Aylık Ne Kadara Geçinilir?

İngiltere’de Gıda Masrafları

İngiltere’de yaşam giderleri içerisinde bir diğer önemli kalem yeme – içme, yani market masraflarıdır. İngiltere’deki en büyük ve tercih edilen marketler arasında ASDA, WAITROSE SAINSBURY, LIDL,TESCO, ALDI mağazaları gelmektedir. Genel ihtiyaçlar için gerekli temel besin maddeleri Türk Lirasına çevrilse bile aşağı yukarı Türkiye’deki ücretlerle aynıdır. Meyve ve sebzeler daha pahalı olmasına karşın et ve süt ürünleri ülkemizdekinden daha ucuzdur.
Ayrıca ülkemizden farklı olarak günlük tüketilmesi gereken gıda ürünleri ve son kullanma tarihi yaklaşmış gıda ürünleri oldukça indirimli fiyatlarla satışa sunulmakta ve maddi olanakları yetersiz kişilere fayda sağlanmaktadır. İngiltere’de sebze ve meyve fiyatları sanıldığının aksine mevsiminde oldukça uygun fiyatlardadır.
İngiltere’de bir restoran veya lokantada yemek yemeyi tercih ederseniz örneğin Mc Donald’s da double cheese burger fiyatı 4.5 pounda olup, aromatik kahve ve içeceklerin fiyatı yaklaşık 3 pound, ailece meşhur fish & chipslerinden yemek isteseniz 4 kişi için yaklaşık fiyatı 30 pound civarındadır.
Bazı gıdalar için örnek fiyatlar aşağıda verilmiştir

McDonalds’da Ortalama Bir Menü 6.00 £
Yerel Bira (0.5 litre fıçı) 5.00 £
İthal Bira (0.33 litre şişe) 4.50 £
Kola (0,33 litre şişe) 1.31 £
Su (0,33 litre pet şişe) 1.00 £
Süt (1 litre) 0,93 £
Ekmek (500g) 1.10 £
Pirinç (1kg) 1.70 £
Yumurta (12 adet) 2.15 £
Peynir (1kg) 7.09 £
Tavuk Göğsü  (1kg) 6.73 £
Kırmızı Et (1kg) 9.34 £
Elma (1kg) 2.23 £
Domates (1kg) 2.38 £
Patates (1kg) 1.22 £
Soğan (1kg) 1.15 £
Sigara (Marlboro) 11.00 £

İngiltere’de Giyim Masrafları

Türkiye’de olduğu gibi her gelir düzeyi için farklı giyim mağazası seçenekleri bulunmaktadır. Örneğin SELFRIDGES veya  HARRODS mağazalarında  astronomik fiyatlarda ürünlerin yanında ülkemizdeki LC Waikiki’ye denk gelen PRIMARK mağazalarında  5 poundun altında çok fazla günlük kıyafet bulunabilmektedir.
Kot Pantolon (Levis 501 Veya Benzeri)  ——   £ 40.00-80,00
Yazlık Elbise (Zara, H&M, …) —— £ 20.00-40.00
Nike Koşu Ayakkabısı ——-  £ 50.00-90,00
Erkek Deri Ayakkabı ——-  £ 50.00-120.00

İngiltere’de Ulaşım Masrafları

İngiltere’de yaşam giderleri içerisindeki bir diğer ana kalem olan ulaşım masrafı barındığınız yere göre değişmektedir. Londra’da gidiş dönüş, tek seferlik bir metro bileti için ortalama 5 pound ödenirken, küçük şehirlerde işe yürüyerek yada bisikletle rahatlıkla ulaşım sağlanmaktadır. Londra dışında yaşayanlar için özel araçlarla seyahat etmek gayet mantıklıdır. Çünkü araba satış fiyatları ve benzin fiyatları ülkemizden daha uygun fiyatlardadır. Ayrıca İngiltere’de özel araç dışında ulaşım diğer ülkelere göre pahalı kalmaktadır.
Tek Yönlü Bilet —–  £ 1.70-3.00
Aylık Abonman  —–  £ 120.00-173,91
Taksi Başlangıç ——  £ 3.00-5.00
Taksi 1km ——- 2.90 £
Benzin (1 litre) ——  £ 1.20-1,38
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline ——– 19,000 £
Toyota Corolla 1.6l 97kW ——- 21.000 £

İngiltere’de Aylık Fatura Giderleri

İngiltere’de yaşam giderleri içerisinde yer alan fatura tutarları evdeki kişi sayısıyla doğru orantılıdır. 4 kişilik standart bir ailenin ortalama elektrik, su faturası masrafları toplam 100 pound, doğal gaz masrafı 70 pound, internet ve televizyon lisansı masrafı 40 pound üzerinden hesaplanabilmektedir. Ülkemizden farklı olarak oldukça yüksek 150 pound bedelinde belediye vergisi aylık giderler hesaplanırken mutlaka dikkate alınmalıdır.  Bu şekilde 4 kişilik bir aile için kira dışında yaklaşık 400 pounda yakın aylık fatura gideri çıkmaktadır.
85 m2 Daire (Elektrik, Isıtma, Soğutma, Su, Çöp) —–  £ 90.00 – 250.00
İnternet ——- £ 25.00-40.00
İngiltere’de yaşam giderleri, elektrik, ulaşım, ev kiraları, gıda, internet, su faturası gibi konularda daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.
İngiltere’de çalışma imkanları, iş olanakları, maaşlar ve eğitim imkanları gibi konular için aşağıdaki başlıkları da inceleyebilirsiniz.
İngiltere’de Üniversite Okumak. Üniversite fiyatları
İngiltere Çalışma İzni ve Oturma İzni Nasıl Alınır?
İngiltere’de Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
İngiltere’de İş Kurmak
İngiltere’de Nasıl İş Bulunur
İngiltere’de Maaşlar
İngiltere’de İş İmkanları. İngiltere’de Çalışmak