İngiltere’de Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
İngiltere, Birleşik Krallık adı altında kurulan 4 ülkeden en büyük ve en kalabalık olan ülkedir. Birleşik Krallık içerisinde yer alan nüfusun %85’i, yani yaklaşık 50 milyonu İngiltere içerisinde yaşamaktadır.
Bir ada ülkesi olan İngiltere’de mevsimler son derece değişkendir. Kışlar yumuşak, yazlar ise serin geçmektedir. Golf stream sıcak su akıntısı iklim üzerinde çok etkilidir. Kışları hava sıcaklığı ortalaması 7°C civarındadır. Yazları ise sıcaklık ortalamaları güney bölgelerde 27°C, kuzeyde bölgelerde ise 15°C civarında seyretmektedir. Çok fazla yağış alan ülkede ortalama yağış miktarı 1.016 mm’den fazla olmaktadır. Göller bölgesinde bu miktar 2.500 mm’yi geçmektedir. Ülkenin iç bölgelerinde kışlar bol sisli geçmektedir.
İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından 2017 yılı içerisinde açıklanan verilere göre ülkede yaklaşık 850,000 Türk yaşamaktadır. Bu Türk nüfusunun 450,000 kişilik kısmı Londra’da yaşamaktadır. Enfield, Hackney, Haringey, Islington, Waltham Forest vatandaşlarımızın tercih ettiği bölgelerdir. İngiltere, Türk nüfusunun yoğun olduğu ülkeler arasında 10. Sırada yer almaktadır.
Diğer gelişmiş Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında İngiltere’deki Türk sayısı daha azdır. Bu durumun sebebi Türkiye ile İngiltere arasında işçi alımına dair herhangi bir anlaşma bulunmamasıdır. Bu yüzden İngiltere’ye yerleşen Türkler kendi imkanları sayesinde yerleşmişlerdir. Dikkat çekici diğer bir konu, İngiltere’deki Türk nüfusu diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak yalnız Londra’da yoğunlaşmıştır.

İngiltere’de Eğitim Sistemi

İngiltere’de yaşam tercihi yapan çocuklu ailelerin taşınma sebeplerinden en önemlisi, çocuklarına iyi bir eğitim sağlamak ve onlara iyi bir gelecek sunmak isteğidir. Türkiye’deki eğitim siteminde bu durum ancak özel okullarda sağlanabilmekte ve özel okul fiyatları da çok yüksek olmaktadır. Ayrıca ülkemizde bir türlü oturmayan eğitim sistemi, sürekli olarak değişen sınav sistemi ve diğer Avrupa ülkelerinde geçerli olmayan lisans diplomaları pek çok aileyi İngiltere’ye yöneltmektedir.
Bu konudaki en önemli etkenlerden birisi de İngiltere’deki eğitim sistemi üniversiteye kadar ücretsizdir. Ülkedeki okullar, eğitim kalitesine göre gruplandırılarak puanlama sitemine tabi tutulmaktadır. İyi puanlara sahip okullarda Türkiye’deki özel okullar seviyesinde eğitim verilmektedir. Çocuklar adreslerine en yakın olan okullara yazılmakta ve bisikletle ya da scooterla bile okula gidebilmektedir.

İngiltere’de Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat

İngiltere’de Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat

İngiltere’de Sosyal Yaşam

İngiltere’de yaşam, yerli ve yabancılar için çok fazla ve çeşitli sosyal imkanlar bulunmaktadır. Dünya çapında sanatçıların büyük konserleri, büyük sinema salonları, ünlü tiyatrolar, ünlü müzikaller, modern spor tesisleri ve spor okulları, büyük mağazalar, galeriler, dünya mutfaklarını içeren restoran ve cafeler, tarihi eserler ve müzeler, açık hava müzeleri, doğa tutkunları için büyük park ve bahçeler, sahil ve deniz aktiviteleri gibi sıkılmadan kaliteli vakit geçirilebilecek pek çok etkinlik bulunmaktadır.
Ayrıca açık havada yürüyüş parkurları, futbol başta olmak üzere pek çok alanda spor kulübü üyelikleri ve ünlü spor kulüplerinin maçlarını statlarda seyredebilme imkanı ile de boş zamanlar verimli bir şekilde değerlendirmektedir. Ayrıca ülkede dünya çapında pek çok festival ve etkinlik sürekli olarak yapılmaktadır.
İngiltere’ de, yüksek kalitede ve orijinal markaları rahatlıkla bulabilirsiniz. Ülkede büyük şehirler ve küçük kasabalarda  High Street  isminde, insanların çeşitli ihtiyaçlarını gidermeye yönelik küçük dükkanlar, mağazalar, postane ve bankalar da yer almaktadır. Bunların dışında haftada bir kez  kurulan meşhur pazarlarda pek çok çeşit ürün bulunmaktadır.
İngiltere’de Ocak ve Temmuz aylarındaki indirim günlerinde pek çok ünlü markanın fabrika satış mağazalarında sezon sonu ürünler uygun fiyatlara satılmaktadır. Perakende mağazalarda müşteriler indirim ve taksit kartları çıkarılmaktadır.
İngiltere’de spor faaliyetlerine çok önem verilmektedir. Okullarda ders saatleri sonrası bir saat yüzme dersi, koşu eğitimi, jimnastik çalışmaları gibi kulüpler kurularak aktiviteler yapılmaktadır. Ayrıca hafta sonları da pek çok aile çocuklarını çeşitli spor merkezlerine götürmektedir. Spor salonlarının üyelik ücretleri standart bir ailenin bütçesini sarsmayacak fiyatlardadır. Ayrıca haftada en az 3 gün kapalı havuzda yüzmek, en çok tercih edilen spor aktiviteleri arasındadır.
İngiltere’ de halk birbirine karşı ve yabancılara karşı çok saygılıdır ve toplumsal kuralları eksiksiz uygulamaktadır. Kimse birbirinin hakkını yemez. Tam bir sistem ülkesi olan İngiltere’de sistemler sorunsuz olarak işlemektedir.

İngiltere Pahalı Bir Ülke mi?

İngiltere’de aylık masraflar, Türk lirasına çevrildiğinde çok yüksek gibi dursa da alınan maaş ve harcanan para oranına bakıldığında kazanca göre çok da pahalı olmadığı görülecektir. Londra’nın merkezindeki kiralar yüksek olduğu halde merkezden uzaklaştıkça kiralar düşmektedir. Eğitimin ücretsiz olması aile bütçesini oldukça rahatlatmaktadır. Market alışverişinde her türlü meyve ve sebze Türkiye’den biraz daha pahalı olsa da, alınan maaşlar oranında fiyatlar makuldür. Sadece sebze ve meyveler, ülkemizdeki gibi kiloyla değil paketle satılmaktadır. Et ve süt ürünleri Türkiye’den bile ucuzdur.

İngiltere’de Yemek Kültürü

İngiltere’de Türk mutfağı dahil olmak üzere her ülkenin mutfağından lokanta ve restoranları rahatlıkla bulunabilmektedir. Bunların dışında İngiltere’ ye özel pek çok meşhur lezzetli meşhur yemeklerde bulunmaktadır.
İngilizlerin dünyaca meşhur kahvaltılarını bilmeyen bulunmamaktadır. İngiliz kahvaltısı kapsamında en çok tercih edilen çeşitler, sahanda yumurta çeşitleri, haşlanmış sosisler, pastırmalar ve salamlar,  soslu fasulye ve ızgara edilmiş dilim domatesler, ızgara mantarlardır. Kahve, süt ve taze sıkılmış meyve suları dışında Türkiye’de olduğu gibi çay kahvaltıya eşlik etmektedir. İngilizlerin kahvaltı zevkleri Türklere çok benzemektedir.
İngiltere’nin dünyaca meşhur 5 çayı konsepti hala önemini korumaktadır. Ülkedeki otel ve restoranlarda 5 çayı için ayrı seremoniler yapılmaktadır. Özellikle İngiliz bayanlar 5 çayı konseptinde restoranlarda birbirleriyle buluşarak soysak aktiviteler gerçekleştirmektedir. Bu konsepte katlı tepsilerde mini sandviçler, kurabiye ve tatlı çeşitleri bulunmaktadır.
İngiliz mutfağındaki bir başka geleneksel konsept ROAST kavramıdır.  Sunday Roast adı altındaki geleneksel Pazar öğle yemeği için restoran ve publarda buluşularak, fiks bir ücret ile açık büfeden faydalanılmaktadır. Büyük parçalar halinde fırınlanmış ve ağır ateşte pişmiş dana, domuz ya da hindi eti ince dilimler halinde kesilerek servis edilmektedir. Gravy sosuyla sunulan dilim etler, fırınlanmış baby patatesler ve buharda pişirilmiş sebzeler ile birlikte servis edilmektedir. Baked beans denen hafif şekerli domates sosu ile pişen minik bir çeşit kuru fasulye yine bu konseptin vazgeçilmezlerindendir.
İngiliz mutfağının en meşhur tatlısı damak çatlatan Sticky Toffee Puddingtir. Bol tereyağ, çikolata ve hurmalı ıslak kek olarak tanımlanan tatlı üzerine karamel sosu döküldükten sonra, vanilya sosu ya da dondurması ile servis edilmektedir.

İngiltere’de Fish & Chips

Meşhur İngiliz yemeklerinden ilk akla gelen, FISH & CHIPS’ dir.  Morina balığından yapılan fish & chips dışı çıtır, içi yumuşak olarak pişirilen, bembeyaz ve kılçıksız etiyle özellikle çocukların çok sevdiği bir yemektir. Genellikle kızarmış patates ve meşhur İngiliz birası ile servis edilmektedir.
Ülkemizde çok sevilen Kumpir kavramı biri İngiltere’deki cafe, restoran ve pub menülerinde Jacket Potatoes olarak yer almaktadır. Patatesin üzerine, ülkemizdekinden farklı olarak fırınlanmış tereyağlı patatesi fasulye-cheddar, ton balığı-cheddar, ya da kıyma-cheddar gibi ikili mezeler koymaktadırlar.
Gammon Steak, Steak Pie ve Kidney Pudding bir diğer meşhur İngiliz menüsüdür.Domuz etinin tütsülenmiş butu, pişmiş ananas dilimi ve göz yumurtası ile servis edilmektedir. Steak Pie ise soslanmış kuşbaşı formundaki dana etini tart hamuru içinde fırınlanarak pişirilmesidir. Klasik bezelye ve patates çeşitlerinden biri ile servis edilmektedir. Kidney Pudding de doğranmış dana ya da kuzu böbreği çıtır olmayan, krep hamuru kıvamında bir hamur ile pişirilerek aynı eşikteki ürünlerle servis edilmektedir.
Bunların dışında kızarmış patates eşliğindeki kabuklu midye, sosisli sandviç ile haşlanmış mısır, dünya çapında meşhur burgerler, meşhur İngiliz kurabiyeleri her yerde bulunabilen İngiltere’ye has meşhur lezzetlerdir.
İngiltere’de yaşam, sosyal hayat ve Türklere karşı yaklaşım ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.
İngiltere ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;
İngiltere’de Üniversite Okumak. Üniversite fiyatları
İngiltere Çalışma İzni ve Oturma İzni Nasıl Alınır?
İngiltere’de Yaşam Giderleri
İngiltere’de İş Kurmak
İngiltere’de Nasıl İş Bulunur
İngiltere’de Maaşlar
İngiltere’de İş İmkanları. İngiltere’de Çalışmak