İspanya Göçmenlik Şartları. İspanya’ya İltica Etmek
Futbol takımları ile daha çok tanınan bir ülke olan İspanya’da göçmen olarak yaşayabilmek diğer Avrupa ülkelerine nazaran biraz daha zorlu bir süreç içermektedir.
İspanya’nın yaşadığı işsizlik sorunları nedeni ile bu ülke genellikle göçmen kabul etmek için birtakım zorlu kriterler belirlemiştir.
İspanya’da göçmen olarak yaşayan insanların bir kısmı kalifiye çalışan olarak yerleşmektedir. Bunun dışında Golden Visa denilen bir diğer yöntem ile de İspanya’da yaşama hakkı elde etmek mümkündür.

İspanya Göçmenlik Şartları

Özellikle yaşam kalitesi ve renkli hayat seçenekleri olduğu için birçok insan tarafından yaşanmak istenen bir ülke olan İspanya’da göçmen olarak yaşayabilmek için Golden Visa programını kullanabilirsiniz.
İspanya Hükumeti tarafından 27 Eylül 2013 tarihinde çıkarılan 14/2013 sayılı kanunu ile göçmen olarak yaşamak isteyenlere bir fırsat sunmuştur. Programın asıl amacı ülkeye yatırımcı çekmektir. Kanun Avrupa Birliği dışından gelmek isteyen kişileri kapsamaktadır.
İspanya göçmenlik şartları arasında biraz masraflı olan bu yöntemi tercih ederseniz minimum gideriniz 500 bin Euro olur. Bu 500 bin Euro ile yatırım olarak bir konut almanız gerekmektedir. İlk kez alınan bu konut sayesinde 1 yıllık oturma izni kazanırsınız. Gayrimenkul elinizde kaldığı sürece 2 şer yıllık süreçler halinde oturma izninizi uzatabilirsiniz.

İspanya Oturma İzni İle Gelen Haklar

İspanya’da oturma iznine sahip olduktan sonra elde edeceğiniz birçok hak bulunuyor. Bu haklar şu şekildedir;

  • Vizesiz Seyahat Hakkı (Ülkemizden, İngiltere de dahil olmak üzere vize hakkına sahip olabileceksiniz)
  • Yaşama zorunluluğunuz bulunmamakta (Oturma iznini aldıktan sonra İspanya da zorunlu olarak bulunma durumu yok)
  • Oturma izni alma süresi, 2 ile 3 ay arasında değişim gösterebilmektedir.
  • Ülkenin sağlık ve eğitim gibi sunulan haklarından yararlanabilirsiniz.
  • İspanya tarafından sunulan bu hak bütün dünya ülke vatandaşları için geçerlidir.

Gayrimenkul Yatırımı ile İspanya Göçmenliği Nasıl Alınır?

İspanya göçmenlik şartları arasında ilk olarak pasaportlarınızın fotokopisi gereklidir. Daha sonra, İspanya’da bulunan ve gayrimenkul olarak değerlendirebileceğiniz konutun araştırılması gerekir.
Oturma izni için diğer istenen dokümanların hazır hale getirilmesinden sonra İspanya’ya seyahat ederek, kendiniz veya vekaletname ile yönlendirebileceğiniz birisi vasıtası ile süreci hızlandırabilirsiniz.
Gayrimenkul ödemesi gerçekleştirildikten sonra, göçmen bürosuna gerekli evraklarınız gönderilir. İspanya göçmenlik şartları arasında yer alan bir diğer konu ise izin alındıktan sonraki aşamada kesin olmamakla birlikte bir süre orada oturma zorunluluğunun olmasıdır. Sonrasında ise her yıl en az bir kez olmak kaydı ile İspanya’ya gitmeniz gereklidir.

İspanya Göçmenlik Şartları. İspanya’ya İltica Etmek

İspanya Göçmenlik Şartları. İspanya’ya İltica Etmek

İspanya Oturma İzni Süresi Nasıl Arttırılabilir?

İlk olarak izin süreniz dolduktan sonra, elinizde bulunan gayrimenkulün değeri istenilen değerin altına düşmemiş ise tekrar bu şekilde başvurabilir ve ek olarak 2 yıl süre talebinde bulunabilirsiniz.
Gayrimenkul yatırımı sadece bir kerelik olmakla beraber sonraki dönemlerde sizden tekrar böyle bir şey istenmemektedir.

Kimler Göçmenlik Başvurusu Yapabilir?

İspanya Hükumetinin çıkarmış olduğu yasa kapsamında herhangi bir ülke vatandaşı olmanız, göçmenlik başvurusu yapmanız için yeterlidir.
İspanya göçmenlik şartları ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.