Fransa’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
Avrupa’nın medeni yapısı ve insana verdiği değer ile orantılı olarak birçok kişi Avrupa’da yaşamak ister. Fransa, Avrupa’ya giden Türklerin fazlaca tercih ettiği ülkelerdendir. 800.000 Türk nüfusu ile Avrupa’da Türklerin en yoğun yaşadığı ülkeler sıralamasında Almanya’dan sonra ikinci sıradadır.
Fransa ana karası Batı Avrupa’da yer alır ve Dünya üzerinde denizaşırı toprağı en çok olan ülkeler arasında bulunur. Komşuları Andorra, Belçika, Almanya, İtalya, İspanya, Lüksemburg, Monako, İsviçredir. İnsan ve Yurttaş Hakları bildirgesinde belirtilen ilkelere göre yönetilir ve ileri demokrasi uygular. Bu nedenle Fransa’da yaşam denince öncelikle insan hak ve hürriyetleri ön plana çıkar. Her insanın birey olarak haklarının gözetildiği bu ülkeye uyum sağladıktan sonra gayet mutlu yaşayan milyonlarca göçmen bulunmaktadır.

Fransa’da Türklere Yaklaşım

Fransız halkı diğer tüm Avrupa halkları gibi kendi milletlerinden olmayan birine ilk zamanlar mesafeli davranır. Ancak gözlemleyeceği pozitif yönleriniz ile size karşı çok daha sıcak olabilirler. Bu nedenle Fransızların Türklere bakış açısını aslında Fransa’da yaşayan Türkler belirler. Diğer ülkelerde de olduğu gibi siyahi olanlar Türklere oldukça pozitif yaklaşmaktadır. Her ne kadar son yıllarda Avrupa’da ırkçılık yükselme trendi gösterse de Fransa’da Türklere karşı pek bir ırkçı yaklaşımdan söz edilmez.
Avrupalıların genel özellikleri olarak görülen, göçmenlerin yaşadıkları ülkenin dilinde konuşmalarını istemeleri Fransa’da diğer ülkelere göre biraz daha serttir. İyi derece Fransızca bilmeseniz dahi öğrenme çabası göstermeniz beklenir. Fransızca öğrenmeye biraz zaman ayıran bir Türk ile herhangi bir Fransız çok iyi derecede arkadaş olabilirler. Çünkü Fransızlar Türkiyeyi bir Avrupa ülkesi olarak benimsemişlerdir.

Fransa’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat

Fransa’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat

Fransa’da Yemek Kültürü ve Eğlence Hayatı

Fransa’nın çok geniş ve özel bir mutfağı vardır. Öyle ki Fransız mutfağı “Somut Olmayan Tarihi Miras” olarak UNESCO kültür mirası listesinde bulunmaktadır. Fransız mutfağı bölgelere göre çeşitli değişiklikler gösterir. Ülkenin deniz kıyısında olan bölgelerinde balık, karides, midye ve ıstakoz bolca tüketilir. Orta ve doğu bölgelerde av etleri ve jambon kullanımı yaygındır. Diğer bölgeler de ise çoğunlukla küçükbaş hayvanların eti, mantar ve keçi peyniri ön plana çıkar.
Peynir demişken Fransa yaklaşık 1.000 çeşit peyniri ile dünya üzerinde peynir çeşitliliği en fazla olan ülkedir. Birçok tanınmış gurmeye göre Fransız peynirlerinin tadı ve kalitesi diğer peynirlerle kıyaslanamaz derecede iyidir. Mutfağının son derece zengin olmasına rağmen kahvaltı kültürü bizden çok daha kısıtlıdır. Kahvaltıda çoğunlukla kahve veya sıcak çikolatanın yanında kruvasan, tost, baget gibi atıştırmalıklar yerler.
Bu ülkede akşam yemeklerine çok önem verirler ve protokol kurallarına göre yemeği severler. Yemeklerle arası iyi olan biri için Fransa’da yaşam çok eğlenceli olabilir. Fransızlar gece kulüplerini çok severler ve ülkede çok sayıda gece kulübü bulunur. Alkol satışı yapılan mekanlara giriş yaşı 18’dir. Kulüpler genelde akşam 22:00 ile sabah 05:00 arasında açıktır ve giriş ücreti istemezler. Ancak mekanın popülerliğine bağlı olarak içeceklerin fiyatı biraz pahalı olabilir. Barlar ise genelde haftanın 7 günü 24 saat açık olacak şekilde işletilir. Günlük bir arkadaş toplantısının barda yapılması çok olağandır.

Fransa’da Sosyal Hayat

Fransa dünyanın en çok turist çeken ülkesi olup başkenti Paris son 25 yılda en çok turist ziyaretinin yapıldığı kenttir. Bu kadar yoğun bir turist trafiği olan Fransa’da sosyal hayat oldukça hareketlidir. Yaşadığınız semte bağlı olarak çok sıcak komşuluk ilişkileri kurulabilir. Fransızlar diyaloglarında resmi olmayı severler. Bu nedenle sen yerine siz diye hitap edilmesini isterler. Bir cümleye bonjour diye başlarsanız ve erkeklere mösyö kadınlara da madam diye hitap ederseniz oldukça sempatik olabilirsiniz.
Fransa’da sosyal hayatta önemli bir yeri olan barlar ve kafelere her köşe başında rastlamak mümkündür. Çoğu kişi kafede oturarak kahve yanında tatlı bir şeyler atıştırmayı ve bu arada gazetesini okumayı sever. Ayrıca şarap kültürünün oldukça gelişmiş olduğu Fransa’da şarap evleri de hayli yaygındır. Çok çeşitli yöresel şarapları bulunan Fransa’da şarap fiyatları da önemli derecede ucuzdur.
Fransa’da yaşam, sosyal hayat ve Türklere karşı yaklaşım ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.
Fransa ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;
Fransa’da Üniversite Okumak
Fransa’da İş Kurmak
Fransa’da Genel Yaşam Giderleri
Fransa’da Nasıl İş Bulunur
Fransa’da Çalışmak. Fransa İş İmkanları
Fransa Çalışma İzni ve Oturma İzni
Fransa’da Maaşlar
Fransa Göçmenlik Şartları