Katar’da Çalışmak ve İş Olanakları 2021
Katar’da Çalışmak ve İş Olanakları 2021 Yurt dışında çalışmak isteyenlerin en fazla araştırdıkları Katar’da çalışmak ve iş olanakları olduğundan en doğru bilgilere ulaşmaya çalışılmaktadır.
Ülkemizde çalışmak için tercih edilen ülkelerin başında Katar geldiğinden ilk olarak yapılması gereken ülke hakkında detaylı bilgilere sahip olmaktır. Burada çalışmak ve en uygun iş imkanları ile ilgili bilgi sahibi olalım.

Katar’da Çalışmak İçin Neler Yapılmalı?

Katar’da çalışmak ve iş olanakları hakkında detaylı bilgilere sahip olmak için en doğru yerlerden araştırmalar yapılması en doğru karar olacaktır. Çalışmaya karar verdiğiniz Katar’a gitmeden önce bilinmesi gereken bir takım konular bulunmaktadır. Bunların başında oraya gittiğinizde kalacağınız yerler ve kira fiyatları hakkında bilgi sahibi olmaktır. Ardından bu ülkede kendinizi anlatmak ve onları anlamak için gerekli olan yabancı dilinizin yeterli olmasıdır.
Aksi durumda oraya alışmanız ve hayatınıza devam ettirmeniz çok daha zor olacaktır. Katar da iş imkanları sağlayan şirketlerin ve firmalar hakkında da detaylı bilgileri almanız gerekir. Çalışmak istediğiniz sektörde hangi alanların boş olduğu ve çalışan arandığını bilmeniz oraya gittiğinizde zorluk yaşamamanız adına çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Katar da çalışmak için varsa bağlantılarınızı kullanarak en doğru bilgilere kavuşmanız en doğru hareket olacaktır. Ayrıca iş olanakları için Katar ile ilgili internet sayfalarında da yardım alabilirsiniz.

Katar’da Çalışmak ve İş Olanakları 2021

Katar’da Çalışmak ve İş Olanakları 2021

Katar’da Sağlanan İş Olanakları

Dünyanın en büyük iş şantiyeye dönen Katar’da iş imkanları oldukça fazla ve geniş olmaktadır. Yerel halk orada daha fazla masa başı işinde olmasının yanı sıra genel olarak iş veren statüsünde olduklarından dolayı Asya ülkeleri içinde yaşayan pek çok kişi ülkeyi tercih ederken iş imkanları en fazla olan ülkelerin başında gelmektedir. Ülkede inşaat alanında, petrol ve doğal gaz şirketlerinin çok olmasının dışında özellikle hizmet sektöründe çalışmak üzerinde çok fazla olanaklar bulunmaktadır. Ancak inşaat sektöründe çalışmak için ülkeye gitmeyi düşünenlerin iklim şartlarını göz önünde bulundurması gerekmektedir. Yazın sıcaklığın 50 dereceyi geçtiği ülkede inşaat alanında çalışmak çok daha zor olmakta ve büyük sorunların meydana gelmesine neden olmaktadır.

Katar’da Aranılan Meslek Dalları

Katar’da pek çok meslek dalından işçi alımları yapılmaktadır. Özellikle inşaat, petrol ve doğalgaz sektöründe çalışılması için çok sayıda işçiye gerek duymaktadırlar. Katar’da aranılan meslek dalları şunlardır;

 • Katar Havalimanı Personel İşçi
 • Su Tesisatçısı Kalfa,
 • Tır ve kamyon şoförleri,
 • İnşaat işçisi,
 • İnşaat utası,
 • İnşaat makinesi operatörü, özellikle vinç ve ağır iş makineleri,
 • Vasıfsız petrol çalışanı,
 • Berber ve kuaför,
 • Döner kebap ustası,
 • Mimar,
 • Mühendis gibi pek alanda çalışmak üzere işçi aranılmaktadır.

Katar da alışmaya karar veren kişilerin yukarıda sıralanan mesleklere göre daha kolay iş bulmaları mümkün olmaktadır. İşçi olarak gitmek isteyenler genel olarak ne kadar maaş alacaklarını da göz önünde bulundurmaları çok önemlidir. Çünkü Katar da yaşam oldukça zor ve pahalı olmaktadır. Bu durum karşısında kazancın son derece iyi olması iyi bir yaşam sürdürmek ve para biriktirmek adına çok önemlidir.

Katar’da Maaşlar

Ülkede çalışan yabancıların arasında sınıf ayrımı yapıldığından maaşlarda bu düzene göre farklı olmaktadır. Katar’da maaşlar çalışan yabancıların ülkelerine göre değişmektedir. Amerikalılar 1. sınıf, Avrupalılar Amerikalılar kadar olmaz ama yine de 1. sınıf, Türkler, Mısırlılar, Libyalılar 2. sınıf, diğer az gelişmiş Asya ülkelerinin vatandaşları ise 3. sınıf insan olarak görülmektedir. Ancak ülkede çalışan herkes kendi ülkelerinde aldıkların nerdeyse 3 katı fazla maaş almaktadır.