Katar’da Maaşlar. Katar’da Asgari Ücret ve İşçi Ücretleri
Kişi başına düşen milli gelir, ekonomi ve zenginlik konusunda daima ilk sırada olmaya devam eden Katar, resmi para birimi olarak Katar Riyali kullanmaktadır. 1 Katar Riyali, 1.48 Türk Lirası değer oluştururken, Katar’da asgari ücret için yine Riyal ve Türk Lirası karşılaştırılması göz önünde bulundurulabilir.
Katar’da devlet tarafından belirlenmiş net bir asgari ücret rakamı ifade etmek söz konusu değildir. Çünkü bu konuda birçok farklı rakam ortaya çıkmaktadır. Özellikle Katar’da asgari ücret, çalışılan sektöre göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle her çalışan kendi sektöründe aldığı en düşük ücreti, asgari ücret olarak görebilir. Bu nedenlerden dolayı birbirinden farklı asgari ücret tutarları ortaya çıkmaktadır.

Katar’da Asgari Ücret

Katar’da çalışanlar için sektörlere göre asgari ücret rakamları değişiklik gösterirken, bu rakamların bir ortalaması alınabilir. Ortalama ile birlikte Katar’da maaşlar 1300 Riyal gibi bir takribi miktar göstermektedir. Konumlara göre değişen nitelikte mühendisler 10 bin Riyal ile 20 bin Riyal arası maaş alma ihtimaline sahiptir. Doktorlar ise çok daha yüksek maaşlar alabilmektedir.

Katar’da Çalışma Şartları

Dünyanın birçok ülkesinde ve özellikle Türkiye’de birçok kişi için Katar, işçi cehennemi olarak bilinmektedir. Çünkü Katar’da maaşlar her ne kadar yüksek olarak görülse de çalışma şartları da zor bir yapı gösterebilir. Özellikle işçilere çok değer verilmediği düşünülürken, haftada 60 saate kadar çalıştırılan işçiler bulunmaktadır. Yani hafta içinde her gün 12 saat veya hafta boyunca her gün 8,5 saat gibi çalışan işçiler bulunmaktadır. Bilhassa Hint veya Filipin uyruklu işçiler aylık 605 dolar gibi asgari ücret miktarları alabilmektedir.
Hint, Nepal, Filipin ve Türkiye vatandaşları 60 ya da 70 saat haftalık çalışma koşullarıyla aylık olarak aldıkları ortalama 400 dolar asgari ücret ile 1500 Katar Riyali gibi bir ücret almaktadır. Bu ücret nedeniyle ev kiralamak, aylık bir aile geçimini sağlamak veya birikim gerçekleştirmek neredeyse imkansızdır.

Katar’da Türkler Ne Kadar Maaş Alır?

Katar’da çalışan kesim içerisinde her millet ayrı bir saygı ve değere sahiptir. Bu nedenle Katar’da asgari ücret uygulamasında dahi Türk göçmenlerin yeri ayrı görülmektedir. Amerikan ve Avrupa vatandaşları Katar’da 1. sınıf göçmen olarak görülür. Türk vatandaşları ise 2. sınıf göçmen olarak görülmektedir. Asya ve Afrika’nın az gelişmiş ülkelerinden gelen vatandaşlar ise 3. sınıf göçmen olarak görülmektedir.
Batı tipine daha yakın olan beyaz tenli ve eğitimli Türk vatandaşları, çalışma koşulları konusunda da çok yüksek nitelikli bir muamele ile karşılaşacaktır. Örneğin, bir Amerikalı en az 10.000 dolar gibi bir maaşla çalışırken bir Nepal ya da Filipinli yaklaşık 200 dolar gibi bir maaş alabilmektedir.
Bu bağlamda Katar’da maaşlar Türk vatandaşları için Türkiye’de kazandıklarının en az 3 veya 4 katına kadar ulaşabilmektedir. Yani Türkiye’de bir mühendis 5000 TL maaş alıyorsa, Katar’da bu rakam 15 bin TL gibi bir rakama çıkmaktadır. Türk lirasıyla 15 bin TL, 10 bin Katar Riyali değer göstermektedir. Bu miktar Amerikan Doları bazında ise yaklaşık 3000 dolar gibi bir maaş oluşturmaktadır. Hatta bir doktor Katar’da 20 bin Riyal kadar yani 4000 dolara yakın bir maaş alarak birikim dahi yapabilir. Ancak vasıfsız ve eğitimsiz işçiler Katar’da asgari ücret için en yüksek 1000 dolar gibi bir ücret alabilmektedir.

Katar’da Maaşlar. Katar’da Asgari Ücret ve İşçi Ücretleri

Katar’da Maaşlar. Katar’da Asgari Ücret ve İşçi Ücretleri

Katar’da Hangi Sektör Ne Kadar Maaş Ödüyor?

Her çalışan yer aldığı sektöre göre Katar’da asgari ücret uygulamasına tabi tutulur. Yani Katar’da maaşlar hem çalışılan sektöre hem gerçekleştirilen göreve hem de tabi olduğunuz millete göre değişim göstermektedir. Özellikle Türk vatandaşları daha yüksek asgari ücret alma imkanına sahip olmaktadır.
Katar’da üniversite okumamış kişilerin iş imkanları ancak hizmet sektöründe garson, şoför, temizlik işçisi, inşaat işçisi gibi görevler olabilmektedir. Yine kasap, kuaför gibi meslekler de yer almaktadır. Bu mesleklerde çalışan işçiler çalıştıkları sektörlere göre ortalama asgari ücret için 1000 dolar gibi bir ücret alabilir. Ayrıca Katar’da maaşlar aşçı veya tekniker gibi vasıflı mesleklerde yer alan kişiler için de daha yüksek rakamlar olarak, ortalama 2000 dolar yani 7000-8000 Katar Riyali gibi ücretler alabilmektedir.
Katar’da asgari ücret ve mesleklere göre ortalama maaşlar ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.
Katar’da maaşlar dışındaki konularda daha fazla bilgi almak için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz;
Katar’da İş Kurmak. Katar’da Ne İş Yapılır?
Katar’da İş İmkanları. En Fazla İhtiyaç Duyulan Meslekler
Katar’da Nasıl İş Bulunur? Katar İş İlanları
Katar’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
Katar’da Yaşam Giderleri. Aylık Ne Kadara Geçinilir?
Katar’da Üniversite Okumak. Üniversite Ücretleri
Katar Çalışma İzni ve Oturma İzni. Katar Vizesi