Kazakistan’da Nasıl İş Bulunur? Kazakistan İş İlanları
Yüz ölçümü bakımından dünyanın 9. büyük ülkesi olan Kazakistan, bağımsızlığını kazandıktan sonra gelişmeye ve ekonomik anlamda büyümeye devam etmektedir. Kazakistan, farklı ülkelerden gelen işçilere iş imkanı sunan ülkelerden biridir. Türkiye’den de birçok firmanın yatırımı bulunan Kazakistan, yoğun olarak dış göç alan ülkelerden biridir.
Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra bağımsızlığını kazanan ülke hızlı bir kalkınma sürecine girmiştir. Kazakistan’da bulunan birçok Türk firması, her sene yüzlerce işçiyi Kazakistan’a götürmektedir. Genç ve aktif çalışan kişilerin toplumun çoğunluğunu oluşturmasına özen gösteren Kazakistan, ülkeye çalışmak için gelen işçileri teşvik amaçlı birçok yeni politika üretmektedir. Bu nedenle yurt dışında çalışmak isteyen birçok kimse Kazakistan’da nasıl iş bulunur, sorusunun cevabını aramak için araştırmalar yapmaktadır.
Çok sayıda Türk şirketi, ülkede inşaat, turizm, ilaç, savunma sanayi, gıda, petrol gibi sektörlerde faaliyet göstermeye başlamışlardır. Şirketlerin ülkede merkez ve şubeler oluşturması ile Türk işçiler de bölgeye yönelmişlerdir.

Kazakistan’da İş Fırsatları

Kazakistan’da çalışmak isteyenler ve bu ülkede yaşamak isteyenler için iş fırsatları her zaman bulunmaktadır. Kazakistan’da nasıl iş bulunur araştırılmadan önce kişiler uzmanlık alanlarının ne olduğunu belirlemelidirler. Bunun yanı sıra Kazakistan iş ilanları iyi takip edilmelidir.
Kazakistan’da iş kurmak isteyenler ise Kazakistan’da hangi sektörlerde ihtiyaç olduğunu iyice araştırması gerekir. Hizmet sektörü ve inşaat sektörü bakımından Kazakistan’da iş fırsatları Türkler için her zaman var olmaktadır. İnşaat sektörünü düşünenler büyük inşaat firmalarının taşeron işlerini alarak işe başlamalıdırlar.
Yemek kültürümüz benzerlik gösterdiği için cafe ve restoran sektörlerinde iş imkanlarından yararlanmak mümkündür.

Kazakistan’da İşçi Alımı Nasıl Yapılır?

Kazakistan’da işçi alımı iki türlü olmaktadır. Firmalar iş ilanlarını yayınladıkları zaman bazı pozisyonlar vasıflı eleman, bazı pozisyonlar ise vasıfsız eleman alımı içindir. Vasıfsız işçiler genellikle inşaat sektöründe alt dallarda hizmet veren personellerdir. Malzemelerin taşınması ve inşaatın yapım aşamasında görev alırlar. Vasıflı işçiler ise genellikle mühendisler, yöneticiler ve müdürlerdir.
Kazakistan’a bireysel olarak çalışmaya gitmek isteyenlerin öncelikle Kazakça bilmeleri gereklidir. Ayrıca, oturma izni, çalışma, izni ve vize gibi evrakları da hazırlamış olmalıdırlar. Tüm bu şartları sağlayanlar ülkeye giderek, ülke içerisindeki iş ilanlarını takip etmelidirler.

Kazakistan’da Nasıl İş Bulunur? Kazakistan İş İlanları

Kazakistan’da Nasıl İş Bulunur? Kazakistan İş İlanları

Kazakistan İş İlanları

Türk şirketlerinin her yıl ülkeye işçi götürmek için iş ilanları yayınladıkları ve bu iş ilanlarına bakıldığı zaman ülkede özellikle Türk şirketlerinin bulunduğu sektörlerde elemana ihtiyaç olduğu görülmektedir. Ülkede işsizlik oranı her ne kadar düşük de olsa, eğitimli, alanında uzman, bilgi ve tecrübe sahibi eleman bulmak oldukça zor. Bu nedenle dışarıdan getirilen yabancı işçiler, ülkenin gelişmesi açısından hayati önem taşımaktadır.
Kazakistan’da nasıl iş bulunur diye düşünmeye gerek yok. Çünkü ülkedeki Türk şirketleri işçi alımında tecrübeli ve deneyimli kişilere yüksek ücretler ödeyerek Kazakistan’a götürüyor. Firmaların en fazla Türk işçileri tercih etmesinin sebebi ise, ülkenin Türk işçilere kolaylıkla vize veriyor olmasıdır.
Türkiye’den götürülen tüm işçilerin masrafları firmalar tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca her 6 ayda bir 15 gün izin ve uçak bileti verilerek Türkiye’ye gönderilmektedirler.
Kazakistan hükumeti, Türk işçiye ihtiyaç duyduğu kadar, yatırım yapmak isteyen Türk firmalarına da kapısını ardına kadar açmıştır. Birçok Türk firması bu nedenle ülkede birçok yatırım yapmıştır. Firmaların ülkede yaptıkları yatırımlara göre, birçok farklı avantaj ile iş yapma imkanından da yararlanmaktadır.

Kazakistan İş Başvurusu

Kazakistan’da yatırım yapmış olan Türk firmalarının internet siteleri üzerinden iş başvuruları yapılabilmektedir. Ayrıca, internet üzerinden Kazakistan’da nasıl iş bulunur diye araştırıldığında birçok siteden yararlanılabilmektedir. Özellikle Türkiye’deki birçok online istihdam platformu üzerinden Kazakistan iş ilanlarına başvuru yapılabilmektedir. Bunların arasında kariyer.net, eleman.net, yenibiriş.com gibi birçok platform vardır.
Bunun yanı sıra, Kazakistan’da çalışmak isteyenler ilk olarak orada faaliyet gösteren Türk firmaları ile iletişime geçmeleri, daha hızlı cevap almalarına ve daha fazla yardım almalarına olanak sağlar. Türk firmaları genellikle kendi dil ve kültürüne sahip insanlarla çalışmak isterler. Bu aynı zamanda çalışmak isteyen Tür işçiler için de geçerlidir.
Alarko holding, Sembol inşaat ve Enka inşaat gibi büyük inşaat firmaları Kazakistan’da çeşitli ihaleler almışlardır. Yeni aldıkları bu ihaleler için yeni eleman ihtiyacı duyacaklardır. Bu nedenle bu firmaların insan kaynaklarına başvurarak Kazakistan’da çalışma imkanı bulmak mümkündür.
Kazakistan’da nasıl iş bulunur hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu yorum bölümüne mail adresinizi ve yeteneklerinizi yazarsanız firmaların sizleri daha kolay fark etmesini sağlayabilirsiniz.
Kazakistan ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir. Göz atmanızda fayda var.
Kazakistan’da Üniversite Okumak
Kazakistan Çalışma İzni ve Oturma İzni
Kazakistan’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
Kazakistan’da Yaşam Giderleri
Kazakistan’da Maaşlar
Kazakistan’da İş Kurmak
Kazakistan’da Çalışmak. Kazakistan İş İmkanları