Kuveyt’te Nasıl İş Bulunur? Kuveyt İş İlanları
Özelikle petrol ve türevlerinin üretimi konusunda çok yoğun bir iş hayatı bulunan Kuveyt’te nasıl iş bulunur diyorsanız bu yazı tam size göre.
Kuveyt nüfusunun neredeyse %85’inin yabancı olduğu düşünüldüğünde, bu ülkede yabancılara ne kadar ihtiyaç duyulduğu anlaşılabilir. Bu nedenle Kuveyt’te çalışmak için girişimde bulunacak çoğu kişi pek zorlanmadan iş bulabilir.

Kuveyt’e İşçi Gönderen Kurumlar

Çalışmak için Kuveyt’e gitmek isteyenler öncelikle İş ve İşçi Bulma Kurumu ilanlarını sıkı takip etmelidirler. Çünkü Kuveyt’te yılın her döneminde çeşitli sektörlerde işçilere ihtiyacı olur. İŞKUR aracılığı ile yurt dışına gönderilen işçilerin büyük bölümü Suudi Arabistan ve Rusya ile birlikte Kuveyt’e gönderilmektedir. Bu nedenle iyi bir gelirle Kuveyt’te çalışmak istiyorsanız İŞKUR yurt dışı kaydı yapmanızda fayda var.
İŞKUR vasıtasıyla Kuveyt’e gönderilen işçiler çoğunlukla petrokimya sektöründe çalışmak üzere istihdam edilirler. Özellikle son yıllarda Kuveyt ile Türkiye arasındaki pozitif politik rüzgar sayesinde Kuveyt tarafından İŞKUR’a fazlaca talep olmaktadır.

Kuveyt İş İlanları

Kuveyt’te çalışmak için İŞKUR haricinde de birçok fırsat bulunuyor. Kuveyt’te özellikle inşaat ve gıda sektöründe yaygın olan Türk firmalarının çeşitli pozisyonlara yönelik iş ilanları zaman zaman internette yayınlanmaktadır. Bazı firmalar kendi siteleri üzerinden iş ilanı verirken birçoğu çeşitli kariyer sitelerine ilan vermeyi tercih ederler. Bunun için Türk firmalar tarafından verilen ilanların Türkçe yayınlandığı iş ilanlarını www.kariyer.net ve www.yenibiris.com sitelerinden takip edebilirsiniz. Bu siteler kurumsal firmalar olduğu gibi bireysel işletmeler de ilan verebilmektedir. Kurumsal firmaların verdiği ilanlarda genellikle ulaşım, konaklama ve yemek masraflarının da karşılandığının belirtildiği görülür. Bu da Kuveyt’teki en önemli giderlerinizi karşılamaları ve birikim yapabilmeniz için size fırsat sunmaları demek.
Uluslararası firmalar ise genellikle tüm ülke vatandaşlarının görebileceği şekilde global sitelere ilan verirler. Bu ilanlar çok büyük oranda İngilizce olur ama bazen Arapça ilanlara da denk gelmek olasıdır. Eğer yabancı diliniz yoksa ilan içeriklerini anlamak için Google çeviri hizmetini kullanabilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki, eğer günlük hayatta kullanacak düzeyde İngilizce veya Arapça dil bilginiz yoksa yabancı firmaların iş ilanlarına kabul edilmek çok zor olacaktır.
Yabancı firma ilanlarını görmek için www.careerjet.com , www.kuwait.craigslist.org ve www.communityabroad.com sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Bazen www.communityabroad.com sitesinde Türk firmalar tarafından Türkçe ilanların da yayınlandığını görebilirsiniz.
Bunun yanında facebook ve instagram gibi sosyal medya hesaplarından da bazı iş ilanları verilebilmektedir. Örneğin facebook’ta  yurt dışı iş ilanları hesabını takibe almanız durumunda çeşitli inşaat firmalarının ilanlarını görmeniz mümkün. İnşaat sektörünün çok canlı olması ve Kuveyt’te bu alanda çok sayıda Türk firması bulunması nedeniyle usta, kalfa, demir döşemeci, sıvacı, boyacı, betoncu arayan birçok inşaat firması facebook üzerinden ilan vermektedir.

Kuveyt'te Nasıl İş Bulunur? Kuveyt İş İlanları

Kuveyt’te Nasıl İş Bulunur? Kuveyt İş İlanları

Kuveyt’te Çalışmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yukarıda anlattığımız yöntemler ile veya bunlar dışında kendi imkanları ile iş bulan kişilerden bazen yüz yüze görüşme talep edilmektedir. Özellikle bazı kurumsal Türk firmalar yaptığı görüşmelerde kısa da olsa İngilizce veya Arapça mülakat yaparlar. Aşağıda sıralayacağımız maddeler ise genellikle Kuveytli bir iş verenle çalışacakların dikkat etmesi gereken hususlardır.

  • İyi bir referans Kuveytliler için oldukça önemlidir. İyi bir referans ile başvuru yapan kişiler diğerlerine göre her zaman bir adım öndedir.
  • Eğer Kuveytli birisiyle bir iş görüşmesi yapacaksanız, yapılacak olan görüşmeyi mümkünse yazılı olarak kayıt altına almanızda fayda vardır. Bazen şartları beklenmedik şekilde değiştirme çabaları olabiliyor.
  • Kuveytliler eğer çok ciddi bir iş yapmayacaklarsa zamana riayet konusunda rahattırlar. Size verdikleri randevuya geç kalmaları onlar için olağandır. Bu nedenle gerçekten almak istediğiniz bir iş için görüşmeye gidecekseniz sabırlı olmalı, işvereni beklemelisiniz.
  • Tüm bunların yanında Kuveytliler Türkleri çok severler. Bu nedenle Türklere karşı samimi, sevecen ve oldukça misafirperver olabilirler.

Ayrıca eğer sağlık sektöründe çalışacaksanız diplomanızın her ne kadar uluslararası geçerliliği de olsa Kuveyt’in uyguladığı bir sınavdan geçmek zorundasınız. Bu konuda başvuru yapacağınız sağlık kuruluşu sizi yönlendirecektir.
Kuveyt’te nasıl iş bulunur hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu yorum bölümüne mail adresinizi ve yeteneklerinizi yazarsanız firmaların sizleri daha kolay fark etmesini sağlayabilirsiniz.
Kuveyt ile ilgili diğer konularda bilgi almak için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz.
Kuveyt’te Üniversite Okumak
Kuveyt’te Yaşam Giderleri
Kuveyt’te Maaşlar ve İşçi Ücretleri
Kuveyt Çalışma İzni ve Oturma İzni
Kuveyt’te İş Kurmak. Kuveyt’te Şirket Açmak
Kuveyt’te İş İmkanları. En Fazla İhtiyaç Duyulan Meslekler
Kuveyt’te Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat