Libya’da Nasıl İş Bulunur? En Hızlı İş Bulma Yöntemleri
Yurt dışında çalışmak isteyenlerin genellikle ilk sıralarda tercih ettiği ülke olan Libya’da nasıl iş bulunur diye merak ediyorsanız bu yazımız size bir rehber olacaktır.
Libya’da iş bulmak bir çok kişinin düşündüğünün aksine, çalışılacak alana ve eleman ihtiyacına göre çok daha kolay olabilir.
Birkaç yıl önce iç savaştan çıkmış bir ülke olan Libya, şu anda yeniden bir yapılanma içinde olduğundan ve nüfus hızı yavaş arttığından fazla işçi talebine ihtiyaç duymaktadır. Libya’da çok fazla Türk firması iş yaptığı için Libya’da çalışmak isteyenler genellikle iş bulmada zorluk yaşamazlar.
Libya’da nasıl iş bulunur? Hangi kurumlar, hangi kariyer siteleri bu konuda daha iyi yardımcı olur? Bunlar dışında hangi yollar aracılığı ile iş bulunabilir? Bütün bu soruların cevabını bu yazıda vermeye çalışacağız.

Kariyer Siteleri ile Libya’da İş Bulma

Kariyer.Net

Ülkemizde en eski ve yaygın olarak kullanılan kariyer portallarından Kariyer.net’te her gün çok fazla iş ilanları yayınlanıyor. Gerek yurt içi gerek yurt dışı iş ilanları için mutlaka üye olunması gereken Kariyer.net sitesinde Libya’da iş aramak isteyenlerin bakması gereken ilk sitelerden biridir.

Yenibiris.com

İş arama sitelerinden yine eskilerden olan ve yaygın olarak kullanılan bir site Yenibiris.com’da yurt dışı iş ilanları da yaygın olarak bulunmaktadır. Libya ile ilgili pek çok iş ilanları bulabileceğiniz bir site olan yenibiriş.com’a da üye olmanız faydalı olacaktır.

Secretcv.com

İş arama alanında ciddi ve yine eski sitelerden biridir secretcv.com. Her ne kadar ilan filtreleme kısmının biraz geliştirilmeye ihtiyacı olsa da yurt dışına dair iş ilanlarını da bu siteden bulabilirsiniz. Libya’da nasıl iş bulabilirim diyenler için iş ilanlarının takip edilmesi ve üye olunması gereken sitelerden biridir.

Linkedin

Dünya çapında ünlü olan bir site olan Linkedin yapısı kurumsal ve profesyonel bir ağa sahiptir. Libya’da iş arayanlar için Türkçe iş ilanları bulmalarının yanı sıra İngilizce ve Arapça iş ilanlarını da bulabilirler. İngilizce veya Arapça bilmeyenler için bu iki dili bilen birinin yardımına başvurmaları gerekebilir.

Careerjet.com

Bu iş arama portalının avantajı bütün iş arama sitelerini birleştirmesidir. Böylece pek çok sitede verilen iş ilanlarını aynı anda görebilirsiniz. Libya’da iş ilanlarına bakmak isteyenler tek tek iş sitelerine bakmak yerine güncel iş ilanlarını bulmayı daha kolay sağlaması açısından tercih edilebilir.

Eleman.net

Son olarak bahsedeceğimiz kariyer sitesi olan Eleman.net gelişmekte olan bir site ve büyük markaları da kendine çekmeyi başarıyor. Özellikle Libya’da iş arayanlar için faydalı olabilecek bir sitedir. Libya’da iş yapan Türk firmalarının iş ilanlarını buradan takip edebilirsiniz.

Libya'da Nasıl İş Bulunur? En Hızlı İş Bulma Yöntemleri

Libya’da Nasıl İş Bulunur? En Hızlı İş Bulma Yöntemleri

Aracı Kurumlar ve Diğer Yollar ile Libya’da İş Bulma

İŞKUR

İŞKUR internet üzerinden de faaliyetlerini sürdürüyor. Ancak yukarıda bahsettiğimiz kariyer siteleri kadar pek geliştiğini söyleyemeyiz. Libya’da iş arayanlar için yapılacak en iyi şey İŞKUR’un internet üzerinden yayınlayacağı iş ilanlarını takip etmek ve İŞKUR’a gidip başvuru yapmaktır.

Libya’da Çalışan Türk Firmalarının İnternet Siteleri

Libya’da iş yapan Türk firmalarının (çoğu inşaat firmasıdır) internet sitelerinde Libya’da çalışmak isteyenler için iş ilanları yayınlanır. Bu firmaların çoğu kariyer sitelerinde iş ilanları vermelerinin yanında kendi sitelerinde de iş ilanı duyurusu yapıyorlar.
Libya’da faaliyet gösteren Türk firmalarının bilgilerine yazının sonundaki linkten ulaşabilirsiniz.

Libya’nın Kendine Ait Kariyer Siteleri

Libya’da iş arayanların iş bulmak adına seçeceği yöntemlerden birisi de Libya’da Arapça ve İngilizce ilan veren Libya’ya ait internet siteleridir. Bu sitelerde Libya için çok fazla iş ilanları yayınlanıyor ancak İngilizce veya Arapça bilmeniz sizin için avantajlı olacaktır. Eğer bu iki dili bilmiyorsanız bu dilleri bilen birinden yardım isteyerek aşağıdaki sitelerden Libya iş ilanlarına bakabilirsiniz.
http://www.wathifalibya.com/post/
https://libya.tanqeeb.com/en
https://www.wzayef.com/en/jobs/libya
Libya’da nasıl iş bulunur düşünenler için bahsettiğimiz yöntemlerin sizlere iş bulmada yardımcı olması ihtimali yüksektir.
Ayrıca iş birliği yaptığımız firmaların sizlere ulaşabilmesi için mesleğinizi ve mail adresinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.
Libya ile ilgili aşağıdaki diğer konular da ilginizi çekebilir, göz atmanızda yarar var.
Türkler için Libya’da İş İmkanları
Libya Vizesi, Çalışma İzni, Oturma İzni Nasıl Alınır?
Libya’da Faaliyet Gösteren Türk Firmaları