Romanya’da Çalışmak ve İş Olanakları

Yerli girişimcilerin Romanya’daki iş imkanları nedeniyle eleman aramaları sonucu bu ülkede çalışma şansı bulabilirsiniz.
 
Romanya’da çalışmak ve iş olanakları ülkemizdeki kadar fazla değildir. Ancak oradaki Türk firmalar bazen Türk personel çalıştırmak için eleman aramaktadır. İnşaat ve tekstil sektörü gibi alanlarda ihtiyaç duyulan personellerin iş ilanlarını inceleyerek başvuru yapabilirsiniz. Ama bu ülkede iş bulmanız kolay değildir. Çünkü buradaki kişiler ülkemizde iş bulmaya çalışmaktadır.

Ne İş Yapabiliriz

Bir iş teklifi aldıysanız ve sözleşme karşılığı çalışacaksanız zaten sizi çalıştıracak olan firma tüm detayları ayarlayacaktır. Genelde inşaat sektöründe ihtiyaç duyulan bu tür iş imkanları çok da nitelikli olmayan personeller için tercih edilmektedir. Ancak iş konusunda girişim yapmak isteyen ve yabancılara da iş fırsatı sunmak isteyenler, çalışma ve oturma iznini daha kolay alabilir.

AB üyesi olduğu için AB imkanlarını kullanmak isteyenlerin tercih ettiği Romanya’da iş imkanları son derece kısıtlıdır. Küçük bir ülke olduğu için bu ülkenin ekonomisi çok fazla gelişmemiştir. Dolayısıyla beklentilerinizin çok yüksek olmaması gerekir.

Romanya’da Çalışmak ve İş Olanakları

Romanya’da Çalışmak ve İş Olanakları

Kendiniz İş Kurabilirsiniz.

 
Kendiniz iş kurarak Romanya’da çalışmak için ilk adımı atabilirsiniz. Romanya parası bizim paramızdan daha değerli olduğu için orada çalışıp ülkemizde yatırım yapmak için daha fazla birikim yapabilirsiniz. Ama burada ne gibi bir iş kurarak para kazanabilirsiniz bu konuyu iyi bilmelisiniz.

Romanya ülkesinin hangi şehrine gitmek istiyorsanız oradaki pazarda bir araştırma yapmanız gerekir. Araştırmaların sonucunda elde edeceğiniz birçok fikir size iş kurma hususunda yardımcı olacaktır. Ülkemizde bile iş kurmak kolay değildir. Ama buna rağmen yine de iş kurmak isteyenler iyice ortamın araştırmasını yapabilir.

Yurt Dışı İş İlanlarına Başvurun

Yurt dışında işçi arayan firmaların ilanlarına başvuru yaparak, şansını deneyebilirsiniz. İş kurumlarına başvurmak için Romanya vatandaşı olmanız gerekir. Bu yüzden çalışma izni almanız için vatandaş değilseniz çalışma izni almanız gerekir. Romanya’da iş bulup çalışmak istediğinizde AB üyesi olan bu bu ülke size diğer ülkelerin de kapılarını açacaktır.
İş imkanları sadece ülkemizde değil yurt dışında da kısıtlıdır. Ancak nitelikli ve sermayeli bir girişimciyseniz kapıları size açılacaktır. Para kazanmak ve istihdam yaratmak gibi hedefleriniz varsa, bir milyon dolarlık da bir sermayeyi riske atabiliyorsunuz burada iş kurmayı deneyebilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken garanti bir iş imkanının olmayacağıdır.
Yurt dışında iyi bir teklif almadıysanız ve maddi olarak kısıtlı imkanlara sahipseniz kendinizi bu şekilde bir riske atmamanız uygun olacaktır.