Yurtdışına Çıkmak İçin Gereken Belgeler
Yurtdışına giderken gereken belge listesi hazırlık yapanlar için fikir verecektir. Kendi durumunuza göre temin edeceğiniz belgelerin güncel olmasına dikkat etmek gerekir.

Yurtdışına Çıkmak İçin Gereken Belge Listesi

Yurt dışına çıkacak olanların temin etmesi gereken belge listesinin başında pasaport yer alıyor. İkinci olarak da gideceğiniz yere göre gerekiyorsa vize alınması gerekmekte. Vize alırken gidilecek ülkenin hangi şartlarda ve ne tür kurallar dahilinde onay verdiğini bilmenizde fayda bulunuyor. Schengen vizesi Amerika vizesi için şartları öğrenmek üzere yeni bir araştırma yapabilirsiniz. Üçüncü olarak yurt dışı çıkış harç puluna ihtiyacınız var. Bunu havalimanından alabiliyorsunuz.  Online olarak da yaptırılabilen seyahat sağlık sigortası, dönüş bileti çıktısı sıralamada devam ediyor. Gideceğiniz yerdeki otel ya da kalacak yerle alakalı rezervasyon çıktısının da olması gerekiyor.
18 yaşından küçük olan kişiler için yurt dışına gideceklerin hazırlaması gereken belgeler arasında dilekçe en önemli konulardan biri. Seyahatinizin yeşil pasaportla olması halinde ek belge talep edilebilmektedir. Ayrıca özel araçla yurt dışına gidenler için de ekstra durumlar olabilmektedir. Özel araçla ilgili ek belge taleplerinin ayrıntılarını ilgili kurumdan öğrenebilirsiniz.

Yurtdışına Çıkmak İçin Gereken Belgeler

Yurtdışına Çıkmak İçin Gereken Belgeler

Para Ve Kredi Kartı

Yurt dışına giderken nakit ve banka kartı da yanınızda bulundurmanız önemlidir. Çünkü gideceğiniz yerde ekstra harcamalar, beklenmedik durumlarla karşılaşabilirsiniz.  Bunu engellemek için önceden ülke para birimi ve neye ne kadar para harcanacağı konusunda bilgi almanız tavsiye edilir. Örneğin yeme içme ve konaklama seçeneklerinde karşılaştırma yapabilirsiniz. Araçla gidiliyorsa benzin ödemesi, araç giriş çıkışlarındaki ödeme miktarına karşı hazırlıklı olmanız gerekir.

Bordo Pasaportu Olan Vatandaşlar

Bordo pasaportlular yurt dışına çıkarken iş yerlerini belgeleyen kart, doküman vs. bulundurmaları gerekmektedir. İzin belgesi varsa, firma tarafından onaylanması gerekiyor. Sigorta kaydınızın olması ve emekli olanlar için emekliliği gösteren bir doküman çıktısının alınması gerekmektedir. Kamu kurumlarında çalışan kişilerin, yurt dışına çıkmasında engel yoktur şeklinde bir yazı alması gerekiyor.

Öğrenciler İçin Yurt Dışı Seyahati

Bulunduğunuz durumla alakalı kanıtlayıcı belge olması yurt dışına giderken gereken evraklar içinde denebilir. Öğrenciyseniz bunu kanıtlayan, durumu gösteren belge almanız gerekmektedir. Okul öğrenci işleri ya da idari bölümlerinde bunu veren görevliler vardır. Bir işverenseniz de iş yeri sahibi olduğunuza yönelik belge temini gerekmektedir. Pasaportu ilk kez alacaklar için de e pasaporttaki çip önemlidir. Bu çip üzerinde birçok bilgi vardır ve pasaport polisinin kolay tanımlamasını sağlar. E-pasaport kontrol sürecini hızlandırır.
Yurtdışında Çalışmak
Yurtdışı Eğitim
Yurtdışında Yaşam
Canlı Tv İzle