Rusya Çalışma İzni ve Oturma İzni Nasıl Alınır? Rusya Vizesi
Rusya’ya yapılacak olan seyahatlerde alınacak olan vize seyahatin amacına uygun olmalıdır. T.C vatandaşlarına uygulanan kısa süreli turistik vize alabilmek için gerekli prosedürleri tamamlamak gerekmektedir. Rusya vizesi bir ya da iki girişli olabilmektedir. Rusya turist vizesi ile giriş yapanlar ülkede en fazla 30 gün kalabilmektedir. Ayrıca bu vizenin alınabilmesi için, Rusya’da görev yapan tur operatörlerinin yabancı turisti karşılayacaklarını beyan etmeleri gerekir.

Rusya Turistik Vize Başvurusu

Rusya vizesi alabilmek için Rusya Konsolosluğuna direk başvuru yapmak isteyenler elektronik randevu alarak ya da Konsolosluğun yetkilendirdiği hizmet merkezlerine direk başvurarak tamamlayabilirler. Konsolosluğa yapılan direk müracaatlarda Konsolosluğun web sayfası üzerinden vize anketi doldurulmalı ve çıktısı alınmalıdır. Alınan çıktı üzerine fotoğraf eklenerek konsolosluğa başvuru bizzat yapılmalıdır. Konsoloslukta imza alınmaktadır. Vize anketi üzerinde verilen bilgilerin doğru ve eksiksiz olması gerekir. Rusya vizesi yaklaşık olarak 4-7 gün içinde sonuçlanmaktadır.

Rusya Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar;

 1. Konsolosluk web sitesinde doldurulan vize anketi,
 2. En az 6 ay geçerli pasaport,
 3. Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi,
 4. 2 adet beyaz fon üzerine çekilmiş biyometrik fotoğraf,
 5. Yabancı uyruklu vatandaşlar için T.C ikamet izni aslı.
Rusya Çalışma İzni ve Oturma İzni Nasıl Alınır? Rusya Vizesi

Rusya Çalışma İzni ve Oturma İzni Nasıl Alınır? Rusya Vizesi

Rusya Öğrenci Vizesi

Rusya’daki eğitim kurumlarında eğitim almak için vize başvurusunda bulunanların, Rusya Federasyonu Göçmen Bürosundan davetiye almaları gerekmektedir. Rusya öğrenci vizesi 90 gün olarak ve tek girişli ve çok girişli olmak üzere verilir.
Rusya öğrenci vizesinin en fazla 1 yıl uzatılma imkanı bulunmaktadır. Bu vize türü 10 gün içinde sonuçlanmaktadır. Burada önemli olan konu vizenin amacına uygun olarak kullanılmasıdır. Konsolosluk gerekli gördüğü takdirde ek evrak talebinde bulunabileceği gibi başvuru sahibini mülakata da çağırabilir.

Rusya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar;

 1. Eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş başvuru formu, bu formun doğru bir şekilde dolduruluş olması gerekir. Forum diğer evraklarla uyuşmazsa başvuru reddedilebilir.
 2. Rusya Göçmen Bürosundan alınan davetiye, ayrıca Rusya Dış işleri Bakanlığının vermiş olduğu öğrenci vizesinin verilmesine dair karara ait evrak da alternatif olarak kullanılabilir. Davetiyenin sonuçlanması 45 günü bulmaktadır.
 3. Vizenin bitimini takiben 6 ay geçerliliği olan ve en az 2 sayfası boş olan pasaport, uzun süreli öğrenci vizesi alabilmek için pasaportun en az 1,5 yıl süresinin olması gerekir.
 4. 3,5×4,5 cm ölçülerinde arka fonu beyaz olan biyometrik 1 adet fotoğraf,
 5. AIDS testi belgesi,
 6. Sağlık sigortası poliçesinin aslı,

Yukarıda sayılan belgeler konsolosluk tarafından istenilen temel belgelerdir. Rusya konsolosluğu gerekli gördüğü takdirde ek evrak talep edebilir. Rusya vizesi başvuru sahibinin ziyaret amacı, ülkede kaldığı sürece masraflarını karşılayacak olan maddi kaynak ve geri döneceğine dair evraklar istenen diğer belgeler arsında yer alır.

Rusya Çalışma İzni – Vizesi

Rusya’da faaliyet gösteren birçok Türk firma vardır ve bu şirketler her yıl birçok Türk vatandaşını istihdam etmektedirler. Rusya’da uzun süreli çalışmak için çalışma izni alınması gerekmektedir. Bu izni alabilmek için Rusya’da çalışılacak olan firma ile koordineli olarak işlemleri yürütmelidirler.
Rusya çalışma izni ile birlikte oturma izni de alınması gerekmektedir.  Rusya çalışma vizesi 90 gün ile 3 yıl arasında değişen çok girişli bir vize türüdür. Vize başvurusu sırasında mutlaka HIV testinin yaptırılması ve işe giriş sözleşmesinin hazır bulundurulması gerekmektedir. Çalışma vizesine başvuracak olan kişilerin bulaşıcı hastalık testlerini yaptırmaları gerekmektedir.
Rusya’da çalışılacak olan firma Rusya’daki işçi bulma kurumuna kişinin istihdamına yönelik başvuruda bulunmalıdır. Bu başvurunun üzerinden 30 gün geçmesi gerekmektedir.

Rusya Çalışma İzni İçin Gerekli Evraklar;

 1. Pasaportun fotokopisi ve noter tasdikli Rusça tercümesi,
 2. Apostil ile tasdik edişmiş Rusya’daki noterden onaylı diploma fotokopisi,
 3. Zorunlu olmasa da sağlık sigortası,
 4. 3×4 cm ebadında fotoğraf,
 5. Davetiye, Rusya çalışma izni başvurusunun hemen ardından yapılmalıdır. 7-10 gün içinde çıkan ve tek giriş haklı bir davetiyedir.

Rusya Oturma İzni

Rusya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi ile iki ülkenin vatandaşlarına karşılıklı oturma izni verilmektedir. Yapılan anlaşmalarla iki ülke vatandaşlarının karşılıklı oturma ve çalışma izni almasında kolaylıklar sağlanmıştır. Rusya oturma izni, vize prosedürleri çerçevesinde verilmektedir.
Rusya, her yıl belirli dönemlerde eyalet başına 1500 ile 3000 kişiye oturma ve çalışma izni vermektedir. Başvurular her yıl Ocak ayında başlayıp Şubat ayında sonuçlanmaktadır.
Rusya vizesi alabilmek için öncelikle savcılıktan sabıka kaydı alınması gerekmektedir. Bu evrakın apostil yaptırılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra Rusya Oturma izni için gerekli evrakların tümünün Rusya’daki noterlerden onaylı olması gerekmektedir. Daha sonra Rusya’da yaşanılacak olan yerin göçmen bürosuna şahsen başvuru yapılır.
Rusya’da otuma izni 3 farklı kategoriye ayrılır. Geçici süre ile Rusya’ya gelenler, geçici oturma izni alanlar ve kalıcı oturma iznine sahip olanlar. Geçici oturma izni 3 yıl süre ile alınmakta ve her 3 yılda bir yenilenmesi gerekmektedir.

Rusya Oturma İzni İçin Gerekli Evraklar;

 1. Savcılıktan alınmış ve apostili yaptırılmış olan sabıka kaydının Rusya’daki bir noterden onaylı Rusça tercümesi,
 2. Pasaportun Rusya’daki bir noterden tasdikli Rusça tercümesi,
 3. 3,5×4,5 cm ebatlarında, arka fonu beyaz 4 adet fotoğraf,
 4. Başvuru formu,

Yukarıdaki evraklar Rusya’daki göçmenlik bürosuna verilecek olan belgelerdir. Türkiye’deki konsolosluklardan başvuru kabul edilmemektedir.
Rusya vizesi, Avusturya çalışma izni ve oturma izni, turistik ve öğrenci vizesi nasıl alınır ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.
Rusya ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki konulara da göz atabilirsiniz;
Rusya’da Çalışmak. Rusya İş İmkanları
Rusya’da Yaşam Giderleri
Rusya’da Maaşlar
Rusya’da Nasıl İş Bulunur
Rusya’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
Rusya’da İş Kurmak
Rusya’da Üniversite Okumak