Rusya’da Üniversite Okumak.Rusya Üniversite Ücretleri
Yurtdışında eğitimine devam etmek isteyen birçok genç vardır. Yurtdışı üniversitelerde genellikle lisans ve dil eğitimleri verilmektedir. Yurtdışında okumak isteyenler genellikle Amerika ve Rusya’yı tercih etmektedirler. Bu iki ülke arasında en fazla tercih Rusya’ya yapılmaktadır. Rusya’da üniversite okumak için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra alınacak olan eğitimle ile ilgili bazı şartlar bulunmaktadır.
Rusya’da verilen dil eğitimi iki türlüdür. Bunlardan birincisi ülkeye sadece Rusça öğrenmek için gelenler, diğeri ise Rusya’da lisans eğitimi almak isteyenler için verilen dil hizmetidir. Lisans eğitimi almak isteyenlerin mutlaka Rusça öğrenmeleri gerekmektedir. Rusça bilmeyen öğrenciler 1 yıl hazırlık sınıfında okurlar. Rusya’da okumak isteyenlerin Rusça bilmelerine gerek yoktur.
Tüm üniversitelerde, dünyanın dört bir tarafından gelen öğrencilere dil eğitimi vermek için alt yapısı bulunmaktadır. Rusça eğitimi aldıktan sonra alınacak olan sertifika ile istenilen herhangi bir bölüme sınavsız olarak kayıt yaptırılabilmektedir.

Rusya’da Üniversite Okumak İçin Gereken Şartlar

Dört haftadan kısa süreli eğitim almak isteyen öğrenciler turist vizesi ile kabul edilirler. Bu vize herhangi bir şekilde uzatılamamaktadır. Uzun süreli eğitim almak isteyenler için öğrenci vizesi verilir ve bu vize yetkili kurumlar tarafından uzatılabilir.
Rusya’da lisans eğitimi almak isteyenlerin sunması gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Başvuran öğrencinin en az 2 yıllık pasaportu bulunmalıdır. Ayrıca, transkript belgesi, lise diplomasının aslı, vesikalık fotoğraf ve AIDS testi yaptırmaları gerekmektedir. Sadece dil eğitimi almak isteyenlerin ise vesikalık fotoğraf, 1 yıllık pasaport ve AIDS testi yaptırmaları gerekmektedir.

Rusya’da Üniversite Okumak.Rusya Üniversite Ücretleri

Rusya’da Üniversite Okumak.Rusya Üniversite Ücretleri

Rusya’da Öğrenci Olmak

Rusya’da öğrenci olmanın çeşitli avantajları vardır. İlk ve en önemli avantajı hiçbir şekilde ücret ödemeden yeni bir dil öğrenme şansı bulunmaktadır. Okurken aynı zamanda part-time olarak çalışma imkanı bulunmaktadır. Ülkenin tarihi ve doğal güzellikleri, parkları ve tarihi müzeleri açısından zengin olması da ayrı bir avantajdır. Ülkede gece hayatı oldukça eğlencelidir.
Ülkede bulunan birçok firma ileri seviyede Rusça bilen Türklere istihdam sağlamaktadır. Oturma izni ve vizesi olmadan hem okuyup hem çalışma imkanı da bulunmaktadır. Ülkedeki üniversitelerden mezun olanlara verilen diplomalar dünyanın her yerinde geçerliliği olan diplomalardır.
Rusya’da üniversite ücretleri diğer ülkelere nazaran daha ekonomiktir. Rusya’da üniversite okumak isteyenler ister yurtlarda, isterse evde kalabilirler. Yurtlar, 2-4 kişilik odalardan oluşmakta ve merkezi ısıtma sistemine sahiptir. Odaları temizdir ve aynı zamanda internet olanağı bulunmaktadır. Kütüphane hizmetlerinden faydalanılabilir. Ülkede eğitimini belgeleyen her öğrenci oturma iznini istediği kadar uzatabilir.
Evde kalmak isteyen öğrenciler için ev fiyatları şehirden şehre farklılıklar göstermektedir. Ayrıca ev sahiplerinin de değişik tutumları vardır. Ev sahipleri genellikle kiracılarının Slav ırkından olup olmadığına, ev hayvanı besleyip beslemediğine ve ne iş yaptığına bakar. Rus vatandaşı olmayanlara ve bekara ev vermekten imtina ederler.  Ancak ülkede faaliyet gösteren Türk emlakçılar vasıtasıyla ev bulmak oldukça kolaydır. Öğrencilerin boş zamanlarını geçirebilecekleri konser salonları, tiyatrolar, spor salonları, kütüphaneler, disko ve sinemalar bulunmaktadır. Rusya’nın eğlence hayatı dışında kalan diğer sosyal aktiviteleri oldukça ucuzdur. Rusya’da üniversite okumak için gelenler ile Rusça eğitim almak için gelenler sosyal aktiviteler ile günlük yaşamlarını çok daha güzel hale getirebilirler.

Rusya’da Ortalama Ev Kiraları

Rusya’da ev kiralama maliyetleri metrekare üzerinden detaylandırılmıştır. 30-40 metrekarelik tek odalı bir dairenin fiyatı ortalama 100 – 200 Dolar civarındadır. Ev fiyatları şehirlere ve bölgeye göre değişkenlik göstermektedir. Yekaterinburg’da ev kiraları ortalama 75 Dolar civarında iken, Omsk’ta 80 Dolar civarındadır. Çelyabinsk’te ev kiraları 90 Dolara kadar çıkabilmektedir. Birçok şehirde ise 100 Doları geçmektedir. Moskova’da ise ortalama ev kiraları 1+1 daire için 250 – 500 Dolar civarındadır. Rusya’da üniversite okumak için gelenlerin bu şartları göz önünde bulundurmaları gerekir.

Rusya’da Üniversite Ücretleri

Birçok ülkeye nazaran Rusya’da üniversite ücretleri oldukça ekonomiktir. Yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrenciler açısından, Rusya üniversitelerinin artan eğitim kalitesi ve uygun fiyatları nedeniyle alternatifler arasında yer almaktadır. Devlet yurtlarına kalan öğrenciler aylık olarak 250-300 Dolar bütçe ile hayatlarını sürdürebilirler.
Rusya’da üniversite okumak için, üniversitelere göre değişkenlik gösteren 3750 ile 7500 Dolar arasında eğitim ücretleri bulunmaktadır. Yıllık eğitim ücretleri ilk yıldan itibaren 1. Ve 2. Dönem başlarında iki taksit halinde ödemek mümkündür.
Rusya’da üniversite okumak üniversite öğrencileri için konaklama, yaşam, burs olanakları ve fazlası için daha fazla bilgi almak isteyenler bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirler.
Rusya ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki konuları da inceleyebilirsiniz;
Rusya’da Çalışmak. Rusya İş İmkanları
Rusya’da Yaşam Giderleri
Rusya’da Maaşlar
Rusya Çalışma İzni ve Oturma İzni
Rusya’da Nasıl İş Bulunur
Rusya’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
Rusya’da İş Kurmak