Dünyanın En Pahalı Şirketleri
Burada sizler için dünya üzerinde var olan en pahalı şirketleri inceleyip listeleyeceğiz. Aşağıda bulunan makalemizi okuyarak bilgi edinebilirsiniz.
Şirketler genel olarak insanların ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile kurulmuş kuruluşlardır. Genel itibari ile büyük, orta ve küçük çaplı şirketler mevcuttur bugün ise dünyanın en pahalı şirketlerini ele alacağız.

Saudi Armaco?

Bu şirket genel olarak petrol, doğalgaz, petrokimyasal ürünler ile ilgilenen Suudi Arabistan’ın en değerli şirketidir aynı zamanda Dünya’nın da en pahalı şirketidir. Şirketin değeri neredeyse 1,9 trilyon dolara çıkmakla beraber her geçen gün beklentileri arttırarak yoluna devam etmektedir. Ayrıca bu şirket sıvılaştırılmış doğalgaz üretiminde sektörün tek lideri olmak ile kendine oldukça büyük bir hedef koymuştur.

Microsoft?

Microsoft Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olup yazılım teknolojileri ile ilgilenmektedir ve sektöre yön veren oldukça etkili şirketlerden biridir. 1975 yılında Bill Gates tarafından oluşturulan Microsoft şirketi şu an dünyanın en değerli şirketleri arasında üst sıralarda yerini almaktadır. Microsoft şirketinin şu an olarak net değeri ise 1,3 milyar dolar olarak aktarılmıştır.

Apple?

Apple şirketi telefon, bilgisayar ve teknolojik aletler ve teknoloji geliştirme konusunda oldukça başarılı bir şirkettir. Sektöre yön verebilen kullanıcısının oldukça fazla olduğu Apple ise, 1976’da Steve Wozniak, Ronald Wayne ve Steve Jobs tarafından kurulmuştur. Şirketin şu an bilinen değeri ise 1,3 milyar dolar olarak söylenmiştir.

Dünyanın En Pahalı Şirketleri

Dünyanın En Pahalı Şirketleri

Amazon?

Amazon perakende sektöründe devrim niteliğinde değişiklikler yaparak sektöre yeni bir yol vererek kendini pazarın en iyi şirketlerinden biri haline getirmiştir. Peki Amazon ne zaman kuruldu. 1994 yılında Jeff Bezos tarafından kurulan Amazon şirketi şu an dünyanın en pahalı şirketleri aralarında ismi yer almaktadır. 1,2 milyar dolarlık net değeri olan Amazon perakende sektöründe lider konumdadır.

Facebook?

Facebook şirketi 2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından oluşturulmuştur. Ve Facebook şirketi genel itibari ile internet sektöründe hizmet vermektedir sosyal medya ağlarının neredeyse hepsine sahip olan Facebook kendini bu pazarda tek yapmak istiyor ve nispeten de başardı diyebiliriz birçok sosyal medya şirketi şu an Facebook tarafından satın alınmıştır ve şirketin net değeri ise 584 milyar dolar olarak bilinmektedir.

Alibaba Group?

Alibaba Group oluşumu genel olarak internetten satış yapmak üzerine ürün satışını hedeflemektedir. Ve bunu oldukça başarılı bir şekilde yapmıştır. E ticaret konusunda büyük yeniliklerle gelen Alibaba şirketi 1999’da kurulmuş olup o günden bugüne sürekli kendini geliştirerek bugünlere kadar gelmiştir ve şu anda dünyanın en pahalı şirketleri listesine de adını yazdırmıştır. Net değeri şu an 545 milyar dolar olarak bilinmektedir. Beklentilerin çok yüksek olduğu Alibaba şirketi ilerleyen zamanlarda kendini daha çok yükseltecektir.

Alphabet?

Aslında Alphabet Google şirketinin yeni adıdır son günlerde adını değiştiren şirket artık Alphabet olmuştur. Evlerimizde, telefonlarımızda ve işyerlerimiz gibi nerdeyse her yerde kullandığımız Google’ın sahibi bu şirket genel olarak internet yazılımı ile ilgilenmekte ve ayrıca teknolojik araştırmalarda yaparak geleceğe yön verecek şirketlerden birisi olmak istiyordur. Alphabet’in şu an bilinen değeri ise 919 milyar dolar olarak bilinmektedir.

Tencent?

Tencent şirketi internetin önemli şirketlerinden biri olmuştur. Oyun, sosyal medya, haberleşme gibi birçok alanda kendi adını duyuran Tencent şirketi ise 1998 yılında kurulmuştur ve bugünlerde ise dünyanın en pahalı şirketleri listesine adını yazdırmayı başarmıştır. Çok oyunculu çevrimiçi oyunlarda oldukça başarılı olan Tencent bu günlerde ise bunun gibi birkaç oyun ile kendi adını kullanıcılara oldukça tanıtmıştır. Tencent’in değeri ne kadardır. Bugün ki değeri ise 510 milyar dolardır.