Suudi Arabistan İş İmkanları. Suudi Arabistan’da Çalışmak
Arap yarımadasının en büyük devleti olan Suudi Arabistan, sunduğu iş imkanlarının geniş olması nedeniyle dünyanın her tarafından yoğun işçi göçü almaktadır. Suudi Arabistan’ın başlıca geçim kaynakları petrol ve petrol ürünlerinin yanı sıra ülkeyi kutsal amaçlarla ziyaret etmeye gelen yabancı turistlerden elde edilen ticaret ve hizmet sektörleridir.
Suudi Arabistan’da çalışmak isteyen yabancı işçiler arasında en çok ülkemizden giden Türk işçilerdir. Suudi Arabistan cazip iş fırsatlarına sahip olduğu için ülkemizden birçok işçi Suudi Arabistan’a gitmek için her yıl iş başvurusu yapmaktadır.
Bu yazıda Suudi Arabistan’da çalışmak isteyenler için Suudi Arabistan iş imkanları hakkında bilgiler verilmeye çalışılmıştır.

Suudi Arabistan’da Gıda Sektörü

Suudi Arabistan’da çalışmak isteyen yabancı personelin en çok tercih ettiği sektörlerden birisi gıda sektörüdür. Ülkenin sıcak çöl ikliminden dolayı tarım pek yapılamamaktadır ve tarım ürünleri yurt dışından ithal edilmektedir. Bu da gıda sektöründe özellikle ithalat ve ihracatın artmasına neden olmuştur.
Özellikle kutsal topraklara yapılan ziyaretler amacıyla ülkeye gelen Türk hacıların en çok tercih ettiği yerler Türk lokanta ve restoranlardır. Böyle olunca da Suudi Arabistan’da Türk lokantası açmak ve işletmek önemli bir yatırım alanı olmuştur. Bu lokanta ve restoranlarda çalışmak için aşçılar, kebap, pide, lahmacun ustaları, gıda mühendisleri ve şef garson gibi poziyonlara yönelik personel talebi her daim devam etmektedir. Türk lokantaları ve restoranları özellikle Türk personeli tercih ettiğinden Türkiye’den Suudi Arabistan’a giden bir çok kişi gıda sektöründe çalışmaktadır.

Suudi Arabistan İş İmkanları. Suudi Arabistan'da Çalışmak

Suudi Arabistan İş İmkanları. Suudi Arabistan’da Çalışmak

Suudi Arabistan’da Tekstil Sektörü

Suudi Arabistan iş imkanları arasında yabancı personelin çalışabileceği bir diğer sektör ise tekstil sektörüdür. Suudi Arabistan’da tekstil üretimi çok fazla gelişmemiş olduğundan dışa bağımlı bir tekstil sektörü ortaya çıkmış ve bu durumu da Türk ve Avrupalı tekstil yatırımcıları değerlendirmiştir.
Suudi Arabistan’da çalışmak isteyen Türk işçiler tekstil fabrikalarında veya atölyelerinde çalışabilirler. Ayrıca bireysel girişimciler de ülkede perakende satış yapıp iyi bir para kazanabilirler.

Suudi Arabistan’da İnşaat Sektörü

İnşaat projelerinin son yıllarda fazla olduğu ülkelerden biri olan Suudi Arabistan’da Kabe’de yapılan genişletme çalışmaları ile otel ve konaklama tesislerinin projelerinde inşaat işçilerine talep artmaktadır.
Suudi vatandaşları daha çok petrol ve hizmet sektöründe çalıştıkları için inşaat sektöründe yabancı işçi alımı yurt dışından sağlanmaktadır. Suudi Arabistan iş imkanları arasında geniş iş imkanlarına sahip olan inşaat sektöründe Türk inşaat işçileri iş bulabilirler. Ülkede birçok Türk inşaat firması da faaliyette olup tecrübeli ustabaşı, şantiye şefi ve vasıflı işçi aramaktadırlar.

Suudi Arabistan’da Turizm Sektörü

Müslümanlar için iki kutsal kent olan Mekke ve Medine’nin bu ülkede bulunmasından dolayı her yıl yapılan Hac ziyaretleri aracılığı ile Suudi Arabistan milyonlarca yabancıyı ağırlamaktadır. Bu durumdan dolayı çok fazla gelir elde eden Suudi Arabistan, sadece petrole bağımlı kalmamak adına turizm sektörünü daha da canlandırmaya çalışmaktadır.
Bunun için sadece Mekke ve Medine’nin dini sebeplerden dolayı ziyaret edilmesinin yan sıra diğer Arabistan şehirlerine de turist çekmek için çalışmalar yapılmaktadır. Bu yapılan çalışmalar arasında yeni konaklama tesisleri, yeni oteller, yeni restoranlar ve yeni alışveriş mekanları olarak sıralanabilir.
Yeni yapılan bu tesislere yeni personel ihtiyacı doğmuş olmaktadır. Gerek  Türkiye, gerekse Asya ülkelerinden her yıl binlerce insan, otellerde, alışveriş merkezlerinde ve hizmet sektöründe çalışmak üzere Suudi Arabistan’a gitmektedir.

Suudi Arabistan’da Çalışacaklar İçin İstenen Yetkinlikler ve Şartlar

Suudi Arabistan’da alışacağınız firma tarafından size bir sağlık sigortası yaptırılmasını istemeniz önemlidir. Çünkü ülkedeki sağlık tesislerinde verilen hizmet oldukça pahalıdır.
Ayrıca ülkede şeriat rejimi uygulandığı için kurallara uymak son derece önemlidir. Aksi takdirde ülkeden sınır dışı edilme tehlikesi  ortaya çıkmaktadır.
Tüm bunlar dışında çalışacak işçiler için alanında uzman ve vasıflı işçiler tercih edilmektedir. Herhangi bir işte tecrübesi bulunan işçilerin Suudi Arabistan’a işçi olarak gitmesi daha kolaydır.
Suudi Arabistan’ın sunduğu iş imkanlarından yararlanmak isteyen Türk işçiler için yukarıda anlatılanların yapılması yeterli şartlardır.
Görüldüğü gibi Suudi Arabistan’da çalışılabilecek sektörler geniş bir şekilde bulunmaktadır ve çalışmak isteyenler için iş imkanlarını sunmaktadır. Son olarak şunu belirtmemiz gerekir ki Suudi Arabistan’a çalışmaya gidecek olan işçilerin mutlaka çalışma vizelerini alması gerekmektedir. Aksi takdirde sınır dışı edilebilir veya yasal yollardan hakkınızı arama durumlarında zorlanabilirsiniz.
Suudi Arabistan iş ilanları ve Suudi Arabistan hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz.
İş birliği yaptığımız firmaların sizi fark etmesi için tecrübelerinizi ve mail adresinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.
Suudi Arabistan’da Yaşam
Suudi Arabistan’da Üniversite Okumak
Suudi Arabistan’da İş Kurmak
Suudi Arabistan Çalışma İzni ve Oturma İzni
Suudi Arabistan’da Genel Yaşam Giderleri
Suudi Arabistan’da Nasıl İş Bulunur? Suudi Arabistan İş İlanları
Suudi Arabistan’da Maaşlar