Suudi Arabistan’da Üniversite Okumak.
Son yıllarda ülkemizden pek çok öğrenicinin yurt dışında üniversite okumak için tercih ettiği belli başlı ülkelerden biri de Suudi Arabistan’dır. Pek çok Türk öğrenci Arap yarımadası ülkelerinin sağladığı olanaklardan dolayı bu ülkelerde üniversite okumayı tercih etmektedir.
Suudi Arabistan, üniversite okumak için pek çok yabancı öğrenciye her türlü olanağı sağlamakta ve dünyanın her yerinden çok sayıda yabancı öğrenciyi ağırlamaktadır. Bu yazıda, Suudi Arabistan’da üniversite okumak isteyen Türk öğrenciler için ülkedeki yaşam koşulları, Suudi Arabistan üniversite ücretleri, burs ve yurt imkanları hakkında bilgiler verilmiştir.

Suudi Arabistan’da Üniversite Öğrencilerinin Yaşam Tarzı

Suudi Arabistan’da üniversite okuyan öğrenciler, farklı ülkelerden gelen pek çok yabancı öğrencilerden dolayı çok kültürlü bir ortamda öğrenim hayatı görmektedirler. Üniversite öğrencilerinin zaman geçirebilecekleri pek çok ortam bulunmakla birlikte genellikle mevsim koşullarından dolayı yaşam daha çok akşam üzerine doğru hareketlenmektedir.
Suudi Arabistan şeriat ile yönetilen bir ülke olduğu için pek çok şey şeriat kuralları çerçevesinde yasaklanmıştır. Bu yasakların dışına çıkıldığı takdirde olumsuzluklar ile karşılaşılabilir. Bundan dolayı üniversite öğrencilerinin yapmak isteyecekleri pek çok şey bu kapsamda yasaklar listesinde bulunabilir. Suudi Arabistan’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için bu durumun bilinmesi ve göz önünde tutulması önemlidir.

Suudi Arabistan’da Üniversite Okumak. Suudi Arabistan Üniversite Ücretleri

Suudi Arabistan’da Üniversite Okumak. Suudi Arabistan Üniversite Ücretleri

Suudi Arabistan’da Üniversite Okumak İsteyen Öğrencilerin Aylık Masrafı

Suudi Arabistan’da hayat pahalılığından dolayı, üniversite öğrencileri için aylık masraflar önemli bir yer tutmaktadır. Bu durum özellikle de yurt dışında üniversite okuyanlar için önemlidir.
Suudi Arabistan’da üniversite okumak isteyenler için aylık ortalama masrafların ne kadar olduğunu tek tek madde halinde aşağıda belirttik:

 • 2 kişi restoranda yemek yeme: 20 $
 • Dışarıda aylık 3 öğün yemek: 300 $
 • Temel gıda masrafları: 200 $
 • Ulaşım masrafları : 60 $
 • Ev kirası : 300-600 $
 • Evin elektrik, su, soğutma, ısıtma ve telefon-internet masrafları : 130 $
 • Giyim masrafları : 250 $

Tüm bu masrafların toplam tutarı aylık ortalama 1300 – 1500 $ arasında değişmektedir. 

Suudi Arabistan’da Yurt ve Burs İmkanları

Suudi Arabistan’da üniversite okumak isteyenlerin ilgilendiği bir diğer konu ise yurt, konaklama ve burs imkanlarıdır.
Suudi Arabistan’da bulunan tüm üniversiteler yurt, konaklama ve burs imkanlarını öğrenciler için sağlamaktadır. Bunun için üniversite öğrencileri gitmek istedikleri üniversitenin internet sitesinden veya iletişim numarasını arayarak bu imkanlar hakkında bilgi sahibi olabilirler.
Suudi Arabistan üniversiteleri, lisans, doktora ve master öğrencilerine tam burs imkanı sağlamaktadır. Ayrıca bu imkanların yanında üniversiteler her türlü sosyal ve kültürel yardımı da öğrencilere sunmaktadır.

Suudi Arabistan Üniversite Ücretleri

Suudi Arabistan üniversite ücretleri üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir. Yıllık ortalama fiyatlar 3.000 $’dan başlayıp 30.000 $’a kadar çıkmaktadır.
Suudi Arabistan’da üniversite okumak isteyenler için ülkedeki bazı üniversitelerin yıllık ücretleri aşağıdaki gibidir;

 • Abdulaziz International School: 2,600 $
 • Al Anjal Private University:3,000 $
 • Al Moktasef International School: 3,460 $
 • American Internatioal School of Jeddah: 9,700 $
 • British International School: 10,900 $
 • Jeddah Knowledge International School: 13,300 $

Görüldüğü gibi Suudi Arabistan’da hemen hemen her bütçeye uygun üniversiteler bulunmaktadır. Suudi Arabistan bundan dolayı üniversite okumak için tercih edilen ülkelerden birisi konumundadır.
Suudi Arabistan’da üniversite okumak için daha fazla bilgi almak isteyenler bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirler.
Suudi Arabistan ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki konuları da inceleyebilirsiniz;
Suudi Arabistan’da Yaşam
Suudi Arabistan’da İş Kurmak
Suudi Arabistan Çalışma İzni ve Oturma İzni
Suudi Arabistan’da Genel Yaşam Giderleri
Suudi Arabistan’da Nasıl İş Bulunur? Suudi Arabistan İş İlanları
Suudi Arabistan İş İmkanları
Suudi Arabistan’da Maaşlar