Türkmenistan’da Çalışmak. Türkmenistan İş İmkanları
Son yıllarda yurt dışında çalışmak yada yatırım yapmak için iş olanaklarının fazla oluşu nedeni ile Türk işçiler için en avantajlı ülkelerden biri de Türkmenistan’dır.
Özellikle 2010 yılından sonra Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ilişkilerin gelişmesi ile birlikte 700’ün üzerinde Türk firması ve 20 binden fazla Türk işçisi Türkmenistan’da çalışmaktadır.
Yurt dışında çalışmak için Türkmenistan’a gitmeyi düşünenlerin merak ettiği konulardan biri olan Türkmenistan’daki iş imkanları, hangi sektörlerde ve hangi eğitim düzeyinde eleman ihtiyacı olduğu, istenen işler için yetkinliklerin neler olduğu bu yazının konusu olacaktır.

Türkmenistan’da İş İmkanları

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat sanayi ve sosyal gelişmişlik açısından ülkenin en önemli şehirlerinden biridir. Türkmenistan dünyanın dördüncü doğal gaz üreticisi konumundadır ve doğal gazdan sonra pamuk yetiştiriciliği en büyük üretim alanlarından biridir. Bu durum Türkmenistan’ı dünyanın dokuzuncu büyük pamuk yetiştiricisi konumuna getirmiştir.
Türkmenistan’da sanayiye dayalı üretim gelişmediğinden en büyük ihracat malzemeleri petrol, doğal gaz ve pamuktur. Türkmenistan’ın yerli halkı devlet tarafından petrokimya sektöründe istihdam edildiğinden dolayı son yıllarda gelişme gösteren inşaat sektöründe iyi yetişmiş iş gücü eksikliği bulunmaktadır. Bu iş gücü eksikliği sorununu halletmek için de yurt dışından işçi talebi yapılmaktadır. Bu işçi talebinin yapıldığı ülkelerden biri de Türkiyedir.
Özellikle geçen yıl Türkmenistan’da yapılan 5.Asya Olimpiyatlarından dolayı gelişme göstermiş olan inşaat sektörü her geçen yıl yapılması planlanan inşaat projeleri ile her yıl hızla büyümektedir. Bundan dolayı Türkmenistan’da çalışmak isteyen Türk işçiler için özellikle inşaat sektöründe geniş bir iş imkanı vardır.
Türkmenistan’da yapılan ve yapılması düşünülen inşaat projelerinden en büyük payı Türk inşaat firmaları almaktadır. Böylece son 10 yıl içinde bu ülke Türk inşaat firmalarına 35 milyar dolarlık iş imkanı sağlamıştır. Türkmenistan’da yapılması planlanan projeler arasında stadyumlar, su sporları merkezleri, tıp merkezleri, kültür merkezleri, restoranlar, otoparklar, oteller gibi mekanlar gelmektedir. Türk inşaat firmaları bu planlanan projeleri üstlenmek için çalışmalar yapmaktadır. Önümüzdeki yıllarda Türkmenistan’da inşaat sektöründe daha fazla inşaat işçisine ihtiyaç olacaktır.

Türkmenistan’da Çalışmak. Türkmenistan İş İmkanları

Türkmenistan’da Çalışmak. Türkmenistan İş İmkanları

Türkmenistan’da Hangi Sektörlerde Eleman İhtiyacı Vardır?

Türkmenistan’da Türklerin en çok çalıştığı sektör olan inşaat sektöründen sonra gıda ve tekstil sektörü gelmektedir. Bu da yurt dışında çalışmak için Türkmenistan’ı tercih edecek olan Türk işçilerin tercihlerini etkileyebilecek bir durumdur. Sadece inşaat sektörü için işçi ihtiyacına talep olması diğer sektörde çalışan işçilerin yurt dışında çalışma tercihlerini etkilemektedir.
Türkmenistan sadece inşaat sektörü ile değil gıda ve tekstil sektöründe de yurt dışından işçi kabul ettiği için iş imkanlarının geniş olduğu ülkelerden biridir.

Türkmenistan’da İnşaat Sektörü

Türkmenistan’da iş imkanları denildiğinde en çok iş talebinin bulunduğu sektörlerin başında gelen inşaat sektöründe daha çok eleman ihtiyacı usta, usta başı, kalfa, şef ve mühendis iş pozisyonlarına yöneliktir. Özellikle kalıpçı, sıvacı, elektrik ve su tesisatçısı, asansör ustası, mobilyacı, fayansçı gibi pozisyonlara yönelik en çok aranan iş alanlarıdır.

Türkmenistan’da Tekstil Sektörü

Türkmenistan’da çalışmak isteyenler için iş imkanının geniş olduğu bir diğer sektör ise tekstil sektörüdür. Tekstil sektöründe en çok aranan iş pozisyonları ise daha çok mühendislik alanındadır. Bunun dışında iplik, dokuma, tekstil terbiyesi, boya,baskı ve apre alanlarında da işçi talebi yoğun bir şekilde bulunmaktadır.

Türkmenistan’da Gıda Sektörü

Türkmenistan’daki iş imkanlarının çoğunlukta olduğu üçüncü sektör ise gıda sektörüdür. Özellikle küçük lokantalar, büfeler, restoranlarda iş arayanlar için işçi talepleri bulunmaktadır. Ayrıca şantiyelerin yemekhanelerinde, otellerde ve bazı lüks Türk restoranlarında gıda sektöründe çalışmış elemanlara ihtiyaç vardır. Bu sektörde en çok ihtiyaç olan iş pozisyonları dönerci, kebapçı ve lahmacun ustasıdır.

Türkmenistan’da Çalışmak İsteyenlerden İstenen Yetkinlikler ve Şartlar Nelerdir?

Yurt dışında çalışmak isteyen Türk işçilerin tercih ettiği ülkelerden biri olan Türkmenistan’da inşaat, tekstil ve gıda sektöründe işçi talebi daha çok olmaktadır. Bu işçi taleplerine yönelik başvuru yapan işçilerden bazı yetkinlikler ve şartlar istenmektedir.
İnşaat sektöründe işçi talebi daha çok uzman elemanlara yöneliktir. Alt kademede çalışan işçiler için yabancı dil bilme zorunluluğu aranmamaktadır. Ancak yönetici pozisyonlarında İngilizce, Rusça veya Türkmence dillerinden birini bilmek zorunludur.
Tekstil sektöründe de uzman elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Daha çok el becerisini uygun biçimde kullanan işçiler için Türkmenistan’da çalışmak iyi bir seçenektir. Tekstil sektöründe de yabancı dil bilme zorunluluğu aranmamaktadır. Yabancı dil zorunluluğu daha çok yönetici pozisyonları içindir.
Türkmenistan iş ilanları ve Türkmenistan hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz.
İş birliği yaptığımız firmaların sizi fark etmesi için tecrübelerinizi ve mail adresinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.
Türkmenistan’da İş Kurmak
Türkmenistan’da Nasıl İş Bulunur
Türkmenistan Çalışma İzni ve Oturma İzni
Türkmenistan’da Yaşam Şartları ve Sosyal Hayat
Türkmenistan’da Üniversite Okumak
Türkmenistan’da Maaşlar
Türkmenistan’da Genel Yaşam Giderleri