İran’da Nasıl İş Bulunur? İran İş İlanları
İran’a gidip çalışmak isteyen Türk vatandaşları öncelikle bir şirket ile anlaşma yapmak zorundadır. Anlaşma yaptığınız şirketin daveti üzerine vize başvurusunda bulunup çalışma izni ve oturum izni alabilirsiniz.
Turist vizesi ile gidip İran’da çalışmak yasal olmadığı için suç işlemiş olursunuz. Bu nedenle İran’da çalışmak istiyorsanız öncelikle bir iş bulmak zorundasınız. Peki, İran’da iş nasıl bulacağız? Hangi kurum, kuruluş, firma yada internet sitesi biz yardımcı olabilir? Aşağıda detaylı olarak inceleyim.

İran’da Nasıl İş Bulunur?

İran’da çalışmak isteyenler için tercih edebilecekleri alternatif bir çok iş bulma yöntemleri vardır. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Kariyer siteleri

İran’da faaliyet gösteren Türk firmaları, Türkiye’de faaliyet gösteren kariyer siteleri üzerinden ilana çıkmaktadır. İhtiyaçları olan özelliklere göre iş ilanı açan firmalar kariyer siteleri aracılığı ile Türk vatandaşlarının İran’da çalışmalarını sağlamaktadır.
İran’da faaliyet gösteren ve aktif olan 233 Türk firması olduğu için İran’da iş bulmak düşündüğünüz kadar zor değildir. Kariyer siteleri olan Yenibiriş.com, kariyer.com, Indeed.com gibi siteler İran’da nasıl iş bulunur diye düşünenler için çok sayıda iş ilanı yayınlamıştır.
Kariyer.net; Ülkemizdeki en önemli kariyer sitelerinden biri olan bu site üzerinden İran’daki istihdam edilecek iş alanlarını takip edebilirsiniz. Siteye üye olarak iş arama sayfasında iş aradığınız ülkeyi ve şehri seçerek arama yapabilir ve İran’da çalışacak personel arayan firmaların ilanlarına ulaşabilirsiniz.
Yenibiriş.com; Önemli kariyer sitelerinden biri olan yenibirş.com sitesine üye olduğunuzda açık iş ilanları arasından filtreleme yaparak İran’daki iş ilanlarına ulaşabilirsiniz. Yenibiriş.com sitesinin önemli bir farkı da aradığınız iş türü ile ilgili mail ile sürekli bilgilendiriliyor olmanız.
Indeed.com; Etkili kariyer sitelerinden biri olan indeed.com sitesinde İran kaynaklı işleri arayabilirsiniz. Arama sayfasında yer alan bildirimleri kabul ediyorum sekmesini tıklayarak İran’da ile ilgili açılacak iş ilanları her gün size mail olarak gönderilecektir.
Ayrıca yabancı diliniz var ise, aşağıdaki internet siteleri de uluslararası iş ilanları yayınladığı için bir çok iş ilanı bu sitelerde yayınlanmaktadır.

  • https://www.irantalent.com/jobs
  • https://www.learn4good.com/jobs/language/english/list/country/iran/
  • https://www.bayt.com/en/iran/jobs/
  • https://unjobs.org/duty_stations/iran
  • https://www.un.org.ir/job-opportunities
  • https://www.impactpool.org/search?&countries[]=Iran
  • https://www.glassdoor.com/Job/iran-jobs-SRCH_IL.0,4_IN118.htm
  • http://undpjobs.net/country/Iran
İran’da Nasıl İş Bulunur? İran İş İlanları

İran’da Nasıl İş Bulunur? İran İş İlanları

Türkiye’deki şirketlerin İnsan Kaynakları

İran’da nasıl iş bulunur diye düşünenler için alternatif yollardan biri de İran’da faaliyet gösteren firmaların Türkiye ofislerinde açmış oldukları insan kaynakları bölümleridir. İran’da çalışmak istiyorsanız yapmanız gereken İran’da aktif olarak faaliyet gösteren firmaların insan kaynakları görevlileri ile görüşmek, yetkinliklerinizi ve tecrübeleriniz belirttiğiniz CV leri bırakmaktır. Her firmanın internet sayfasındaki iletişim sayfasından ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.
Her firmanın bir CV havuzu vardır. İran’da çalışmak isteyenler için oluşturulmuş CV havuzuna CV nizi bırakabilirsiniz. İran’da faaliyet gösteren firmalar aradıkları personeller için cv havuzunda filtrelenmiş olan cv leri alır ve cv sahipleri ile görüşmeler gerçekleştirerek personel alımı yaparlar.
Ayrıca, cvhavuzu.com sitesine cv bırakarak İran’da açılan iş ilanları için otomatik olarak başvuru yapmış olursunuz.

Avrupa Kökenli Firmalar

Avrupa kökenli olan ve İran’da faaliyet gösteren firmalar İran’da çalışacakları insanları seçerken kariyer siteleri üzerinden personel alımı yaptıkları gibi kendi ofisleri üzerinden de personel alım işlemleri yapmaktadır. Personel alımı yapan firmalar alım yapacakları mesleklere ve alım yapılacak çalışan sayısına göre ilan yayınlayarak personel alımı yapıyorlar.
Bu firmaların kendi sitelerini takip ederek gereken bilgiye ulaşabilirsiniz.

Türkiye İş Kurumu Aracılığı ile İran’da İş Bulmak

Türkiye İş Kurumu bir devlet kurumu olarak istihdam planları yapmaktadır. İstihdam yaratan firmalar için teşvikler veren kurum İran’da faaliyet gösteren firmalar için personel alım işlemleri de yapmaktadır.
İran’da iş bulmak için yapmanız gereken, İşkur sitesine giriş yaparak üyelik işlemleri yapmak ve yurt dışı iş ilanlarının yer aldığı sayfaya giderek iş ilanlarına başvuru yapmak veya randevu alarak İran’da çalışmak istediğinizi temsilcinize bildirmektir. Yetkinliğinize, mesleğinize ve tecrübeniz göre İran kaynaklı iş ilanları için seçilecek ve görüşmeye çağrılacaksınız.

Bakanlıklar Aracılığı ile İran’da İş Bulmak

Enerji alanında çalışan firmalar başta olmak üzere inşaat alanında çalışan firmalar yurt dışında ve İran’da faaliyet gösterdikleri için sertifikalı ve yetkin personeller ile çalışmak zorundalar. Bu nedenle ihtiyaç duydukları personeller için ilgili bakanlıkların açmış olduğu kurslara katılan ve sertifika alan kişiler arasında seçim yapıyorlar. Personel seçerken bakanlıkların ilgili birimlerinde yer alan sertifika havuzlarından seçim yapan firmalar bu sayede yetkin ve tecrübeli personelleri bünyelerine katıyor ve İran’da çalıştırıyorlar.
Dış işleri bakanlığına başvuru yaparak İran’da çalışmak istediğinizi belirtebilir ve kendilerinin yönlendirmesine göre tercih ettiğiniz alanlardaki iş imkanları hakkında bilgi edinebilirsiniz.
İran’da nasıl iş bulunur sorusunun alternatif yöntemleri arasında yer alan ve Arapça yayın yapan kariyer siteleri vardır. İran menşeli firmaların aradığı Türk vatandaşları için ilanlar yayınlayan siteleri takip ederek iş bulabilirsiniz. Bu siteleri takip edebilmek için Arapça veya Farsça bilmeniz gerekiyor.
İran’da nasıl iş bulunur? İran İş ilanlarına nasıl ulaşılır konuları ile ilgili soru sormak yada görüş bildirmek isterseniz bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.
İran ile ilgili tüm konulara aşağıdaki başlıklardan ulaşabilirsiniz.;
İran Vizesi – İran Çalışma İzni ve Oturma İzni
İran’da Çalışmak. İhtiyaç Duyulan Meslekler
İran’da İş Kurmak, Şirket Açmak. İran’da Ne İş Yapılır?
İran’da Üniversite Okumak. İran Üniversite Ücretleri
İran’da Yaşam Çalışma Koşulları
İran’da Genel Yaşam Giderleri
İran’da Maaşlar. İran’da Asgari Ücret ve İşçi Ücretleri