Türkmenistan’da Nasıl İş Bulunur? Türkmenistan İş İlanları
Orta Asya cumhuriyetleri içinde petrol ve doğal gaz bakımından zengin ülkeler arasında yer alan Türkmenistan’da, başta petrokimya sektörü olmak üzere neredeyse tüm sektörlerde yabancı işçi ihtiyacı söz konusudur. Bu da yurt dışında çalışmak isteyenler için Türkmenistan’ın sunduğu geniş iş imkanlarından dolayı tercih edilen ülkeler arasında yer almasına neden olmuştur.
Türkmenistan’da çalışmak için bu ülkeye gitmek isteyen Türk işçilerin de haklı olarak Türkmenistan’da nasıl iş bulunur? Hangi yollarla iş başvurusu yapılabilir?  gibi sorular akıllarını kurcalamaktadır. Bu yazıda, Türkmenistan’da iş bulabilmenin yolları ile hızlı ve kolay iş bulma yöntemlerine değinmeye çalıştık.

Türkmenistan’da İş Bulmak İçin Kariyer Sitelerinden Faydalanmak

Kariyer siteleri, iş arayanlar için en başta gelen iş arama alanlarıdır. Bu sitelerde binlerce firma ile küçük ve orta işletmeler yer almaktadır. Bunlar her gün onlarca yeni iş ilanlarını kariyer siteleri üzerinden vermektedir. Kariyer sitelerinde sadece yurt içine ait iş ilanları yer almamakta, aynı zamanda yurt dışı iş ilanları da yer almaktadır. Bu da Türkmenistan’da çalışmak isteyenler için bu sitelerin yurt dışı iş ilanlarına yönelmesine neden olmaktadır.
Türkmenistan’da nasıl iş bulunur diye düşünenlerin kariyer sitelerine yönelip iş ilanlarına bakmaları faydalı olacaktır. Şimdi öne çıkan kariyer siteleri hakkında sizler için bilgiler vereceğiz.

Türkmenistan’da iş arayanlar için faydalı olabilecek kariyer siteleri şunlardır :

 • Linkedin : Uluslararası olarak iş ilanlarını yayınlayıp iş dünyasındaki kişilerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan Linkedin sitesi Türkmenistan’da iş arayanlar için çok faydalı olabilir. Linkedin sitesi uluslararası olarak çalıştığı için Türkmenistan’da iş arayanlar için Türkçe iş ilanlarının yanında İngilizce iş ilanları da yer almaktadır.
 • Secretcv.com : Secretcv kariyer sitesi, her sektörden iş ilanlarına yer vermektedir. Türkmenistan’da iş yapan Türk firmaların iş ilanları için tercih ettiği sitelerden biri olan Secretcv.com’da Türk işçileri onlarca Türkmenistan ile ilgili iş ilanlarına ulaşabilmektedir.
 • Yenibiris.com : Bu kariyer sitesi uzun yıllardır iş arayanlar için vazgeçilmez sitelerden biridir. Yenibiris.com, bir Türk kariyer sitesi olduğu için Türkmenistan’da bulunan Türk firmaları için Türk işçi bulmaları amacıyla iş ilanlarını verdiği sitelerden biridir. Türkmenistan’da nasıl iş bulunur? diye düşünenler için faydalı olabilecek kariyer sitelerinden biridir.
 • Kariyer.net : Ülkemizdeki kariyer sitelerinin öncüsü diyebileceğimiz Kariyer.net sitesi iş arayanların iş ilanları için en başta tercih ettiği sitelerden biridir. Daha önce Türkmenistan’da iş arayanlar için yardımcı olmuş bir site olan Kariyer.net’te bu ülkede çalışmak isteyenler için güncel iş ilanları bulunmaktadır.
 • Eleman.net : Daha çok küçük ve orta işletmeler için eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla iş ilanlarına yer veren bir kariyer sitesidir. Eleman.net’te inşaat işçisi, garson, komi gibi iş ilanlarına ulaşmak daha kolaydır. Yurt dışı iş ilanlarının da yer aldığı sitede Türkmenistan’da iş arayanlar için iş ilanlarına bakılması gereken bir kariyer sitesidir.
 • Indeed.com : Dünyada son derece popüler bir kariyer ve iş arama sitesi olan Indeed.com’da CV’nizi ekleyip iş ilanlarına ulaşabilir ve şirketler hakkındaki bilgileri görebilirsiniz. Indeed.com uluslararası olarak faaliyet gösterdiği için birçok yabancı firmanın iş ilanlarına da ulaşmanız mümkündür. Sitenin dili yalnızca İngilizce olduğu için İngilizce bilmeniz veya İngilizce bilen birinden yardım almanız gerekebilir.
 • Career.jet : Tek tek iş arama sitelerini dolaşıp iş ilanlarına bakmak yerine tek bir yerden bütün kariyer sitelerin iş ilanlarına bakmak ister miydiniz? İşte Career.jet’i diğer sitelerden ayıran en önemli özellik budur. Sadece tek pencereden diğer kariyer sitelerini tek tek dolaşıp zaman kaybetmeden bütün firmaların kariyer sitelerinde yayınladığı ilanlara ulaşmak mümkündür. Türkmenistan’da nasıl iş bulunur? sorusu hakkında bilgi sahibi olmayanların özellikle bakması gereken sitelerden biridir.
Türkmenistan’da Nasıl İş Bulunur? Türkmenistan İş İlanları

Türkmenistan’da Nasıl İş Bulunur? Türkmenistan İş İlanları

Türkmenistan iş ilanları yayınlayan yabancı siteler;

 • https://www.glassdoor.com/index.htm
 • https://www.visahunter.com/
 • https://www.expat.com/en/jobs/asia/turkmenistan/
 • http://www.careers.org/international/turkmenistan

Türkmenistan’da İş Bulmak İçin Kurumlardan Faydalanmak

İş bulma konusunda ülkemizde en gelişmiş ve faydalı olabilecek kurum İŞKUR’dur. İŞKUR’un hedefleri arasında istihdamı arttırmak, işsizliği azaltmak ve iş kollarının gelişmesine yardımcı olmak gibi hedefler bulunmaktadır. Bunun için de işverenlerden aldığı çok sayıda iş ilanlarını yayınlayıp İŞKUR aracılığıyla işçi istihdamını gerçekleştirmektedir.
İŞKUR sadece yurt içine değil yurt dışına da işçi göndermektedir ve bunun için de çok sayıda yurt dışı iş ilanlarını yayınlamaktadır. Bu ülkeler arasında bulunan Türkmenistan ile ilgili çok sayıda iş ilanlarına İŞKUR vasıtasıyla ulaşmak mümkündür. Bunun için İŞKUR’un yayınladığı yurt dışı iş ilanlarını takip etmek gereklidir.
Türkmenistan’da nasıl iş bulunur hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu yorum bölümüne mail adresinizi ve yeteneklerinizi yazarsanız firmaların sizleri daha kolay fark etmesini sağlayabilirsiniz.
Türkmenistan ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir. Göz atmanızda fayda var,
Türkmenistan’da İş Kurmak
Türkmenistan Çalışma İzni ve Oturma İzni
Türkmenistan’da Yaşam Şartları ve Sosyal Hayat
Türkmenistan’da Üniversite Okumak
Türkmenistan’da Çalışmak. Türkmenistan İş İmkanları
Türkmenistan’da Maaşlar
Türkmenistan’da Genel Yaşam Giderleri