Azerbaycan’da Yaşam Masrafları. Kira, Gıda, Ulaşım Giderleri

 Azerbaycan’da Kiralar Ne Kadar? Barınma Giderleri

Azerbaycan’da yaşam giderleri söz konusu olduğunda bu listenin başında insani gereksinimlerin en büyüğü olan barınma ihtiyacı yani ev kiraları gelmektedir.
Azerbaycan’da son yıllarda düşüşe gecen ev kiralarının ortalama bir ev için maliyeti yaklaşık 600 – 700 Manattır. 2 oda 1 salon, merkeze çok da uzak olmayan evler baz alınarak oluşturulan bu fiyatlar evin büyüklüğüne, merkeze olan mesafesine, evin site içinde oluşuna göre değişiklik göstermektedir. Merkezde rezidanslarda olan evler, lüksün kaçınılmaz bedeli olarak 3.000 Manata kadar çıkmaktadır.
Azerbaycan vatandaşlarının yaklaşık %7’si kirada, %4’ü başkalarının yanında yaşıyorlar. %2’si ise ipotekli ev kredisi ödemeye devam ediyor. %3’ü 400-800 arası, % 62’si 200-400 arası, % 29’u 200 Manata kadar kira ödüyorlar.
Evler merkezde genellikle eşyalı kiraya verilmektedir. Yurt dışından gelenlerin genellikle tercihi eşyalı evlerdir diyebiliriz çünkü bir evi baştan dizayn etmek ve ayrılırken o evi bozmak çoğu zaman beklenenden daha fazla zaman ve maliyet kaybına neden olmakta ve kiracıyı zorlamaktadır. Eşya kalitesi çok yüksek olmasa da yaşanılabilirliği olan bu evleri özellikle dışarıdan gelen çalışan ve öğrencilerin çok tercih ettiğini söyleyebiliriz.

Azerbaycan’da Elektrik-Su-Gaz-Telefon Giderleri

Azerbaycan’da yasam giderleri arasında önemli bir kısmı da faturalar oluşturmaktadır.
Elektrik faturası, evde çalışan tek kişi ya da aile kalmasına, klima kullanılmasına fırın, bilgisayar gibi elektronik aletlerin çalışmasına göre değişiklik gösterir. Ortalama 40-100 Manat arasında değişen faturalar, azami hesapla asgari ücretin %8 ini oluşturur.
Diğer bir hayati ihtiyaç olan suyun bedeli, evdeki insan sayısına ve kullanım sıklığına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ortalama 20-30 Manat arasında bir tutardır ki bu da asgari ücretin%4’ü kadardır.
Doğalgaz ise mevsim şartlarına, havanın durumuna kullanım yoğunluğuna ve binalara göre değişkenlik gösterir. Ortalaması 35 Manattır ve bu da asgari ücretin %5’ine denk gelmektedir.
Sabit telefon aylık 4 Manat, limitsiz internet 30 Manat gibi bir ortalamaya sahiptir bu da asgari ücretin %5’ine eşittir.
Özel görüşmeler için telefon kontörü, aylık: 40-80 Manat arası tutmaktadır. 

Azerbaycan’da Yaşam Masrafları. Kira, Gıda, Ulaşım Giderleri

Azerbaycan’da Yaşam Masrafları. Kira, Gıda, Ulaşım Giderleri

Azerbaycan’da Ulaşım Giderleri

Azerbaycan’da yasam giderlerini oluşturan bir diğer unsur da ulaşım giderleridir. Şehir içi ulaşımın çoğunu otobüsler, minibüsler ve metrolar oluşturuyor. Taksimetre bulunmadığı için taksilere genellikle pazarlık yapıp öyle biniliyor ve genellikle ücreti yüksek olacağı için çok da tercih edilmiyor.
Azerbaycan’da Metro en ucuz ulaşım aracıdır. Peki nasıl kullanırız bu metroyu? Metroya binmek için alınan Metropoliten kartı 2 Manat civarındadır.
Otobüs ve dolmuşlar da aracın içinde bilet alınması gerekmektedir. 1 biniş ortalama 0.5 Manattır. Haftanın 5 günü tek vasıtayla işine gidip geri dönen birinin ulaşım masrafı ortalama 20 Manat civarındadır.

Azerbaycan’da Gıda Harcamaları

Azerbaycan’da yaşam giderleri sıralandığında bir diğer gider kalemi ise gıda harcamalarıdır. Temel besin ihtiyaçları arasında olan ekmek, su, kuru gıdaların fiyatları 1 ile 5 Manat arasında değişmektedir. Örneğin ekmek 0.50 su 1 – 1.8 Manat, kuru gıdalar ise 1-5 Manat arasında markasına, kilosuna ve alındığı yere göre değişmektedir.
Sebze ve meyve fiyatları da yine 1 Manattan başlamakta kilosuna göre de 5-6 Manata kadar çıkabilmektedir.
Bazı meyvelerin fiyatları şu şekildedir;

  • Karpuz 0.40-1 Manat,
  • Kavun 0.750-1 Manat,
  • Domates 3-7 Manat,
  • Kayısı 4-6 Manat arasında değişmektedir.

Diğer bir olmazsa olmaz besin ihtiyacı olan ayçiçeği yağı ortalama 4 Manat civarındadır.
4 kişilik bir ailenin Temel gıda masrafı 120 ile 180 Manat arasında değişmektedir. Bu da asgari ücretin ortalama %30’una tekabül etmektedir.
Restoranlarda da fiyatlar tercih ettiğiniz yemeğe göre değişiklik gösterse de 3 kişi ortalama bir restoranda 30 Manat civarında bir hesap ödemek zorunda kalabilirsiniz. Cay kahve içmek isterseniz de yine 3 kişi 15 20 Manat arasında bir hesap ödeyeceksiniz.

Azerbaycan’da Giyim Harcamaları

Azerbaycan’da yaşam giderleri arasında bir diğer konu ise giyimdir. Zamana ve modaya uyum sağlamak ve yakalamak bir yana dursun, mevsimlere uygun kıyafetler bugüne kadar nasıl alındıysa, bundan sonra da ihtiyaç olarak gün yüzüne çıkacak.
Genellikle Türk markalarını tercih eden Azerbaycan halkı için fiyatlar marka model ve türüne göre çok değişiklik göstermektir. Modayı çok sıkı takip eden Azeri kadınlar genellikle Türk topraklarının emeğini tercih ediyor. Daha az gelirli olup sıklığından ödün vermek istemeyenlerin bir diğer tercihi de defosu belli olmayan defolu ürünler ve sezon dışı mallar.
Ülke genelinde tekstil imalatı çok az olduğu için neredeyse tüm giyim ürünleri ithal gelmektedir. Dolayısı ile fiyatlar ülke genelinde oldukça yüksektir. Giyim ürünleri, kabaca Türkiye ile aynı yada biraz daha yüksek fiyata satılmaktadır. Ancak halkın özellikle dış görünüşe gösterdiği özenden dolayı pahalı olmasına rağmen giyim ürünleri çok fazla tüketilmektedir.
Azerbaycan’da yaşam giderleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.
Azerbaycan ile ilgili farklı konularda bilgi almak için aşağıdaki konulara da göz atabilirsiniz.
Azerbaycan’da Ne İş Yapılır? Nasıl İş Kurulur?
Azerbaycan’da Nasıl İş Bulunur?
Azerbaycan Çalışma ve Oturma İzni Nasıl Alınır? 
Azerbaycan’da Maaşlar ve İşçi Ücretleri
Azerbaycan’da Çalışmak. Azerbaycan İş Fırsatları
Azerbaycan’da Üniversite Okumak. Üniversite Ücretleri
Azerbaycan’da Yaşam Şartları ve Sosyal Hayat