Hollanda’da İş Kurmak. En Karlı Hollanda İş Fikirleri
Hollanda, Avrupa piyasalarındaki ideal konumu sayesinde sürekli bir ticari hareketliliğe sahiptir. Gerek Türk nüfusunun fazlalığı, gerekse diğer Avrupa ülkelerinden ve dünyanın tüm ülkelerinden turistik amaçlı gelen insanların fazlalığı nedeni ile Hollanda’da kendi işini yapmak isteyenler için oldukça fazla fırsat bulunmaktadır.
Hollanda’da şirket açmak isteyenler için Hollanda vatandaşı olmak zorunlu değildir. Vekalet verilecek bir avukat ile şirketin ya da şirketteki payın yönetimi her yerden sağlanabilmektedir. Hollanda’da yaşamak ve burada şirket açmak için özel bir oturum izni alınması gerekmektedir..

Hollanda’da Şirket Kuruluşu ve Maliyeti

Hollanda Hukuk Sistemine göre yatırımcılar, farklı yapılarda birçok şirket türü açabilme imkanına sahiptir. işe başlamadan önce ilk olarak şirketin türünün belirlenmesi gerekmektedir. Şirketler tüzel kişiliği olan ve olmayan olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Bu grubu seçtikten sonra şirkete uygun bir isim belirlemek gerekmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken hususların başında Ticari İsim Kanununa uygun olması gelmektedir. Sonrasında Ticaret Odasından konulan şirket ismin kontrol edilmesi gerekmektedir.
Bunun dışında şirketin bir adresinin olması gerekmektedir. Hollanda’da bir şirket kurarken bazı ülkelerde olduğu gibi belirli bir sayıda çalışanın olması zorunluluğu bulunmamaktadır.
Sonrasında şirket için belirlenen asgari sermayenin şirkete tanımlı banka hesabına yatırılması gerekmektedir. Bu sermaye bir Euro’dan başlayabilmektedir. Bunun dışında noter işlemleri için 1.000 Euro ile 2.000 Euro arasında masraflar olmaktadır.

Hollanda’da Ticaret Sicili ve Vergi İdaresi’ne Kayıt

Hollanda’da şirket açmak isteyenler, şirket türünü belirledikten sonra, oturma iznini ayarladıktan ve şirket ismini belirledikten sonra Ticaret Odası tarafından tutulan Ticaret Siciline kayıt yaptırmak zorundadır. Bu aşama geçildikten sonra Vergi ve Gümrük Odasına yapılacak olan kayıt, Ticaret Odası tarafından otomatik olarak gerçekleştirilmektedir. Sonrasında Hollanda Resmi Gazetesinde şirket kurulumu ilan edilecek olup, ardından alınacak vergi numarası ile yerel vergi dairelerine başvurulması gerekmektedir.

Hollanda’da İş Kurmak. En Karlı Hollanda İş Fikirleri

Hollanda’da İş Kurmak. En Karlı Hollanda İş Fikirleri

Hollanda’da İş Yeri Açmak İçin Gereken Diğer İzinler

Tüm bu işlemler gerçekleştirildikten sonra yapılacak işle ilgili ülkede geçerli olan diğer izinlerinde alınması gerekmektedir. Bu izinler kurulacak işin içeriği, yeri, büyüklüğü, çalışan sayısı gibi bir çok faktöre göre değişkenlik gösterir. Özellikle yabancılar için zorlayıcı olan bu süreçte bir tanıdıktan yada Türk konsolosluğundan destek almakta fayda var.
Alınması gereken izinlerle ilgili ayrıca ülkede, “Her Şey Dahil İzin” olarak adlandırılan bir sisteme dahil olunarak takibi zor ve masraflı bürokratik işlemlerle uğraşmayabilirsiniz. Bu izinlerin alınması yaklaşık 10.000-15.000 Euro arasında tutmaktadır..

Muhasebe Aşaması

Hollanda’da şirket açmak isteyenler mutlaka şirket hesaplarını doğru bir şekilde tutmak ve bilançolarını eksiksiz ve doğru bir şekilde sunmak zorundadır. Özelikle kuruluş aşamasında bu konu çok fazla önem arz etmektedir.

Hollanda’da Sigortalar ve Vergiler

Hollanda’da yaşayanlar veya bir gelir elde edenler, mutlaka sağlık sigortası ve Milli Sigorta Katkı payını ödemek zorundadır. Bunun dışında şirketin türüne ve sektörüne göre mülklerin sigortalanması ve hukuki sorumluluk sigortalarının yapılması gerekmektedir.
Bunun dışında ilk 18 ay çok düşük bir vergi alınmakta olup, 18 ay sonra şirketin iş yapması beklendiği ve paravan bir şirket olmadığının kanıtlanması için vergiler giderek artmaktadır.

Öncelikli İş Planı Oluşturmak

Zaman zaman Türkiye ile olan gergin ilişkilerinde etkisiyle Hollanda’da bir şirket açmak yada iş kurmak eskisi kadar kolay olmamaktadır. Gerekli bürokratik işlemlerde ve izinlerde hükumet eskisine oranla oldukça hassas davranmaktadır. Hatta şirket kuracaklardan öncelikle bir “İş Planı Oluşturulması” istenmekte olup, bu plana olan uyum 18 aydan sonra belirli aralıklarda denetlenmektedir. Bu sebeple bu planın abartılmadan ve gerçekçi bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Aksi taktirde çeşitli sorunlar ve cezai uygulamalarla karşılaşılması kaçınılmaz olmaktadır.
Hollanda’da iş kurmak, şirket açmak yada ticaret yapmak isteyenler daha fazla bilgi almak ve görüş bildirmek için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaşabilirler.
Hollanda ile ilgili diğer konularda bilgi almak için aşağıdaki başlıkları da incelemenizi öneririz.
Hollanda’da Üniversite Okumak
Hollanda Göçmenlik Şartları
Hollanda Çalışma İzni ve Oturma İzni
Hollanda’da Nasıl İş Bulunur?
Hollanda’da Maaşlar ve İşçi Ücretleri
Hollanda’da Çalışmak. Hollanda’da İş İmkanları
Hollanda’da Yaşam Giderleri
Hollanda’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat