Kuveyt’te İş İmkanları. En Fazla İhtiyaç Duyulan Meslekler
Kuveyt küçük bir ülke olmasına rağmen birçok iş imkanı sunar. Çünkü enerji sektörü haricindeki tüm sektörlerde dışa bağımlıdır. Bu ülkede özellikle hizmet sektöründe oldukça fazla yabancı çalışmaktadır. Ülkenin hiçbir yerinde herhangi bir hizmet sektöründe bir Kuveytlinin çalıştığı görülmez. Bu da yabancılara fazlaca iş imkanı tanır. Kuveyt’teki iş imkanlarını sizler için aşağıda derledik.

Kuveyt’te İnşaat Sektörü

1990 yılındaki Irak işgali sonrasında tamamen yeniden yapılanmaya başlayan Kuveyt’te iş imkanları inşaat sektöründe hayli artmıştır. Özellikle bu konuda dışa bağımlılığın yanında iş gücü ihtiyacı nedeniyle birçok ülkeden inşaat firmaları Kuveyt’te boy göstermektedir. Bunlar arasında Türk inşaat firmaları da oldukça önemli bir yere sahiptir. Gerek Kuveyt’teki Türk inşaat firmalarında gerekse diğer inşaat firmalarında iş bulmak çok zor değildir. Üstelik barınma giderlerinin firma tarafından karşılandığı düşünüldüğünde inşaatlarda çalışarak gayet güzel birikimler yapılabilir.
Kuveyt’te inşaat sektöründeki ortalama maaşlar firmaya ve yapılan işe göre değişkenlik gösterse de aşağı yukarı aynıdır. Sıradan bir duvar ustası bu ülkede 1900 Dolar, işçi 1750 Dolar, vinç operatörü 2750 Dolar, kaynakçı 2450 Dolar, elektrikçi 2400 Dolar, tesisatçı 2250 Dolar maaşla çalışmaktadır.

Kuveyt’te Turizm Sektörü

Alkol, sinema ve tiyatronun yasak olduğu Kuveyt’te insanların en çok rağbet ettiği yerler arasında SPA merkezleri bulunmaktadır. Eğer kalifiye bir masör, keseci veya tellak iseniz Kuveyt’te çalışmak çok iyi ücret kazanmanıza olanak sağlayacaktır. Bunun yanında SPA merkezleri veya otellerde temizlik elemanı olarak da iş bulmak çok olası.
Ülkedeki birçok otel ve SPA merkezi ortalamanın üzerinde bir kalitede olduğundan maaşlar da buna göre şekillenir. Kuveyt’te masör 2200 Dolar, keseci 1900 Dolar ve bu işletmelerdeki hizmetliler ortalama 1300 Dolar maaş alır.

Kuveyt'te İş İmkanları. En Fazla İhtiyaç Duyulan Meslekler

Kuveyt’te İş İmkanları. En Fazla İhtiyaç Duyulan Meslekler

Kuveyt’te Yemek Sektörü

Kuveytlilerin en çok yaptığı günlük şeyler arasında AVM gezmek ve dışarıda yemek yemektir. Bu nedenle ülkede her köşe başında bir restoran veya lokantaya rastlanır. Hal böyle olunca bu işletmelerde garson ihtiyacı her daim olur. İnşaat sektöründe olduğu gibi yemek sektöründe de Türk firmaları oldukça yaygındır.
Kuveyt’te aşçı maaşları ortalama 1400 Dolar, bulaşıkçı 1100 Dolar ve garson 1700 Dolar seviyelerindedir. Tabi bu sektörde diğerlerinden farklı olarak bahşiş geliri de olduğundan kazançlar bazen iki katına kadar çıkmaktadır.

Kuveyt’te Lojistik Sektörü

Kuveyt’te taşımacılık sektöründe gerek ulusal gerekse uluslararası çapta birçok iş imkanı bulunur. Yoğunlukla tır şoförü ihtiyacı olan ülkede kamyonet, otobüs ve minibüs şoförlerine de ihtiyaç duyulur. Özellikle turizm taşımacılığında VIP minibüs şoförü ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalan ülke bu alanda da tamamen dışa bağımlıdır. Ayrıca ülkede çıkarılan petrolün çeşitli pazarlara nakliyesi konusunda da tırların kullanıldığı görülür.
Kuveyt’te tanker ve tır şoförü maaşı ortalama 2600 Dolar, ulusal taşımacılık yapan bir kamyon şoförü maaşı 2400 Dolar, kamyonet veya benzeri hafif ticari araç şoförü maaşları 1800 Dolar’dır. Türk ehliyetleri her ülkede olduğu gibi Kuveyt’te de 6 süreyle geçerli olup bu süre bitmeden Kuveyt ehliyeti alma zorunluluğu bulunuyor. Ehliyet alma konusunda ise işverenler çoğunlukla çalışanlarına yardımcı oluyorlar.

Kuveyt’te Genel Hizmet Sektörü

Kuveyt’te hizmet sektörü yabancıların en çok iş bulabileceği bir sektördür. Ancak terzi, berber ve kuaför haricindeki hizmet sektörlerinde çoğunlukla Orta Asya ve Uzak Doğulular baskındır. Kuveyt’te bir makyöz 1900 Dolar, güzellik uzmanı 2000 Dolar, kuaför ve berber 1750 Dolar ortalama maaşla çalışır.
Kuveyt’te hatırı sayılır oranda Türk berber dükkanı bulunmaktadır. Bunun yanında hemen hemen her Kuveytlinin evinde en az bir tane hizmetçi bulunur. Her ne kadar Hindistanlılar bu gibi işleri pek boş bırakmasa da yine de hizmetçi olarak iş bulmak da mümkündür. Hizmetçi maaşı bu ülkede ortalama olarak 1200 Dolar seviyelerindedir. Tabi maaşınızın yanında diğer tüm giderleriniz de işveren tarafından karşılanır.
Kuveyt’te İş İmkanları ile ilgili detaylı bilgi vermeye çalıştık. Daha fazla bilgi için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz.
Kuveyt ile ilgili daha  fazla bilgi edinmek için aşağıdaki başlıklara da göz atmanızı öneriyoruz.
Kuveyt’te Üniversite Okumak
Kuveyt’te Yaşam Giderleri
Kuveyt’te Maaşlar ve İşçi Ücretleri
Kuveyt Çalışma İzni ve Oturma İzni
Kuveyt’te İş Kurmak. Kuveyt’te Şirket Açmak
Kuveyt’te Nasıl İş Bulunur?
Kuveyt’te Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat