Kuveyt’te Üniversite Okumak. Kuveyt Üniversite Ücretleri
Kuveyt, eğitim alanında devlet okullarının ücretsiz olması, ana sınıfından itibaren 12 yıllık zorunlu eğitim ve üniversiteye giriş sınavı olmaması ile ön plana çıkıyor. Fakat Kuveytli yöneticilerin tüm çabalarına rağmen üniversite öncesinde ve nispeten devlet üniversitelerinde eğitim ülkemize göre yetersiz kalıyor. Ancak özellikle son yıllarda devlet üniversitelerine yapılan yatırımlar ve uzun zamandan beri ülkede faaliyet gösteren yabancı üniversitelerin eğitim standartları çerçevesinde Kuveyt’te üniversite okumak cazip hale gelmiştir.
Kuveyt’te üniversite dili Arapça ve İngilizcedir. Bu dillerden birini bilmeniz durumunda Kuveyt’te rahatça üniversite okuyabilirsiniz. Yabancı dilinizin yetersiz olması durumunda ise dil kursları ile açığı kapatmanız mümkün. Hatta okuyacağınız üniversitede katılacağınız çeşitli kulüplerle de yabancı dilinizi çok kısa sürede geliştirebilirsiniz.

Kuveyt’te Yabancı Üniversiteler ve Eğitim

Kuveyt’te Amerika, İngiltere, Avusturalya, Hindistan ve Pakistan’ın üniversiteleri bulunmaktadır. Özellikle bu üniversiteler ile ülkede üniversite eğitimi üst seviyelere çıkmıştır. Bu ülkelerin Kuveyt’te bulunan üniversitelerinde çok ünlü öğretim görevlileri eğitim vermektedir. Bunun sonucu olarak da günümüzde Kuveyt’te üniversite okuyanlar aldıkları kaliteli eğitimle küresel firmaların gözbebeği haline gelmiştir. Yabancı üniversitelerin etkisi ile de Kuveyt’te devlet üniversiteleri de eğitim düzeyini üst sıralara taşıma çabası göstermektedir.
Ayrıca ülkede yabancılara ait okullar sadece üniversiteler değildir. Ana okullarından başlayarak her düzeyde özellikle İngiliz ve Amerikan okulları mevcuttur. Bu okullarda eğitim gören öğrencilere yapılan sınavlar dahi bağlı oldukları ülkelerden gönderilmektedir. Üniversiteye geçişte ise kendi uyguladıkları not sistemlerine göre öğrenci yerleştirmesi yaparlar. Bu nedenle ailenizle birlikte Kuveyt’te yaşayacaksanız çocuğunuza sanki İngiltere’de veya Amerika’da okuyormuşçasına eğitim aldırabilirsiniz. Üstelik bu ülkeler verdikleri eğitimler ile kendi ülkelerinde de denklik veriyorlar.

Kuveyt’te Üniversite ve Yurt Ücretleri

Kuveyt’te üniversite ve özellikle yurt ücretleri üniversiteye ve seçilecek bölüme göre değişkenlik gösterir. Bu ücretler arasında da çok fazla farklılıklar mevcuttur. Bunun nedeni ücretlerin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Örneğin; Kuveyt’te faaliyet gösteren Austalian Collage of Kuwait’in yıllık ücreti 15.000 Dolar seviyelerinde.  Yine Kuveyt Gulf Üniversitesinin her sömestr için talep ettiği ücret yaklaşık 6.500 Dolar. Üniversite ücretleri için eğitim almayı düşündüğünüz üniversite ile iletişime geçerek bilgi almak mümkün.
Her ne kadar yurt ücretleri konusunda net bilgiler olmasa da ev kiralarının çok yüksek olmasından dolayı Kuveyt’te üniversite okumayı planlayanların bir yurtta kalması daha elverişli oluyor. Ülkedeki bütün yabancı öğrencileri barındırabilecek kapasitede yeterli sayıda yurt bulunuyor. Yurtlarda odalar tek kişilik ve konforlu bir şekilde sunuluyor. Burslu olarak yurtta kalan öğrencilere aylık 100 Dinar ve her dönem başında ilave 100 Dinar burs verilmektedir. Aynı zamanda burslu yabancı öğrencilere yılda bir sefer olacak şekilde ülkesine gidiş – dönüş uçak bileti üniversite tarafından karşılanmaktadır.

Kuveyt'te Üniversite Okumak. Kuveyt Üniversite Ücretleri

Kuveyt’te Üniversite Okumak. Kuveyt Üniversite Ücretleri

Kuveyt’te Öğrenciler İçin Çeşitli İmkanlar

Kuveyt’te bulunan az sayıdaki üniversitenin çok sayıda kampüsü bulunur. Kampüsler geniş alana yayılmış durumdadır ve bu kampüsler arası ulaşım ücretsizdir. Aynı şekilde her yurttan bütün kampüslere belirli periyotlarda ücretsiz servis imkanı bulunuyor. Öğrenci yurtlarında çoğunlukla lezzetli yemekler çıkıyor ve yemek ücretleri ülke ortalamasının oldukça altında. Aracı bulunan öğrenciler için tüm kampüslerde öğrenciler için üstü kapalı araç park alanları mevcut. Ayrıca her kampüsün kendine ait bir kütüphanesi bulunuyor. Bu kütüphanelerde İngilizce başta olmak üzere yabancı dildeki eserlere geniş yer veriliyor. Ülke yönetim biçiminden kaynaklı olarak kütüphanelerde karma şekilde ders çalışmaya izin verilmiyor, erkekle ve kadınlar için ayrı camlı bölmeler mevcut.
Genel işleyişe paralel olarak Kuveyt’te üniversite bürokrasisinde de işler çok yavaş ilerlemekte. Bu nedenle kendi işiniz ile ilgili ısrarcı olmazsanız oldukça fazla gecikmelere mahal verebilirsiniz. Sırf bürokrasi yavaşlığından burs almaya hak kazananlar burslarını birkaç ay gecikmeli alabiliyorlar. Kuveyt’te okunan tüm bölümler için ülkemizde YÖK denklik vermektedir.
Kuveyt’te üniversite okumak, Kuveyt üniversite ücretleri, yurt ve barınma olanakları ile Kuveyt üniversite bursları hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.
Kuveyt ile ilgili diğer konular için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz;
Kuveyt’te Yaşam Giderleri
Kuveyt’te Maaşlar ve İşçi Ücretleri
Kuveyt Çalışma İzni ve Oturma İzni
Kuveyt’te İş Kurmak. Kuveyt’te Şirket Açmak
Kuveyt’te Nasıl İş Bulunur?
Kuveyt’te İş İmkanları. En Fazla İhtiyaç Duyulan Meslekler
Kuveyt’te Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat