Rusya’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
Rusya deyince akla Sibirya soğukları ve votka içerek eğlenen insanlar gelir. Oysa sanılanın aksine Rusya’da yaşam, ekonomi ve modernite olarak birkaç büyük şehrin dışında Türkiye’nin gerisindedir. Bu demek değil ki Rusya fakir bir ülkedir. Rusya, ekonomik gücünü kamusal alanlara modernizasyon kazandırmak yerine farklı alanlara harcamaktadır.
Rusya’da merkezi şehirlerden uzaklaştıkça herhangi bir resmi daireye gidildiğinde çok eski zamanlara gidilmiş hissi verir. Bu hissi Rusya’ya gitmiş olan her insan mutlaka yaşar. Özellikle hastaneler, toplu taşıma araçları, okullar ve belediyeler modernlikten oldukça uzaktır. Bunun yanı sıra ilk ve orta öğretim ile birlikte sağlık hizmetleri tamamen ücretsiz olarak sağlanmaktadır.
Başkent Moskova hariç ulaşım oldukça ekonomiktir. Ulaşım araçlarının kullanımı şehirden şehre farklılık gösterir. Moskova’da ulaşım metro araçları ile sağlanmakta iken, daha küçük şehirlerde dolmuşlar kullanılmaktadır. Bunların dışında belediye otobüsleri, troleybüs ve tramvaylar da kullanılmaktadır. Dünyadaki en iyi metro ve tramvay sistemlerine sahip olan Rusya’da ulaşım için ilk tercih edilecek olan seçeneklerde metro ve tramvaydır.

Rusya’da Sosyal Yaşam

Rusya’da resmi verilere göre asgari ücret 2018 yılı itibarıyla 144,65 Dolardır. Bu asgari ücret aslında çok azdır ve Moskova’da bu ücretle geçinmek oldukça zordur. Birçok işveren asgari ücretin üzerinde ücret ödemektedir. Maaş miktarı şehirlerdeki yaşam standartlarına göre farklılıklar göstermektedir.
Kadınların nüfusunun erkeklerden daha fazla olduğu Rusya’da yaşam da ona göre şekillenmektedir. Özellikle kadınlar, iş alanlarında erkeklere göre daha aktiflerdir. Kadınların çalışmadığı alan yok gibidir. İnşaat işçiliğinden, üst düzey devlet yöneticiliğine kadar her alanda çalışmaktadırlar.
Eğlenceyi seven Rusların bir arada eğlenmek için birbirlerini tanımalarına gerek yoktur. Özellikle tatil günlerinde eğlenmeyi çok severler. Türkler, Rusya’ya gittiklerinde Rusçayı öğrenene kadar oldukça zorluk çekerler. İnsanı etkileyen en önemli faktörlerden biri soğuktur. Kışın çok soğuk, yazında bir o kadar sıcak olur. Rusya’da gece hayatı oldukça canlıdır. Birçok disko, cafe ve eğlence mekânı bulunmaktadır. Bu gibi yerlere giriş ücretleri Türkiye’den daha ucuzdur. Hatta bazı mekânlarda girişte para ödenmez sadece yenilen içilene para ödenir. Gece alkollü olarak sokakta dolaşmak yasaktır. Saat 23.00’den sonra % 5’in üzerinde alkollü içki satılmaz.

Rusya’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat

Rusya’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat

Rusyaların Türklere Karşı Yaklaşımı

Ruslara tarih kitaplarında, Tükler hakkında kafa kesen, kan döken bir millet imajı verilmiş. Hatta kafası çalışmayanlara Türk gibi olmak deyimini kullanmaktadırlar. Bu nedenle Türkler için Rusya’da yaşam biraz zordur.
Rusların Türklere bakış açısını 3 şekilde incelemek gerekir. Birinci gruptakilerin Türkler hakkında hiçbir bilgisi bulunmamaktadır. İkinci gruptaki daha önce Türkiye’ye turizm için gelmiş, Türklerle ticaret yapmış ya da Rusya’da en az bir Türkü tanımış olan kişiler ise Türkler hakkında olumlu bir kanaat beslemektedirler. Üçüncü grup olan aşırı milliyetçi ve Ortodoks olanlar ise Türklere karşı olumsuz kanaat beslemektedirler.

Rusya’da Yaşamak

Dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip olan ülkesi Rusya’dır. Birçok milletten insanın bir arada yaşadığı Rusya’nın % 80’i Rus’tur. Bu kadar çeşitli milletin olduğu Rusya, aynı zamanda çok dinli bir devlettir. Ülkede karasal bir iklim görülür. 4 mevsimin yaşandığı ülkede her mevsim üç ay sürer. Yazın ortalama sıcaklık 25 derece iken kışın -15 derece civarıdır.
Ülkede ulaşım, metro, tramvay, otobüs gibi toplu ulaşım araçları ile yapılmaktadır. Ülke çok geniş bir tren yolu ağına sahiptir. Ayrıca, gelişmiş karayolları da bulunmaktadır. Rusya’da yaşam maliyetleri düşüktür. Bunun yanı sıra Moskova ve St Petersburg gibi büyük şehirlerde yaşam maliyetleri diğer şehirlere göre neredeyse iki katıdır.
Ülkenin kültür ve sanat anlamında büyük bir sanatsal mirasa sahiptir. Dünyadaki en iyi tiyatro, opera ve müzelere sahiptir.
Rus mutfağı genelde et yemeklerine dayalı bir mutfaktır. Koyun, domuz, sığır eti, kümes hayvanları ve av hayvanları mutfakta geniş bir yer oluşturur. Sebze olarak, havuç, soğan, patates, sarımsak, pancar, bal kabağı ve lahana gibi sebzeler tüketilir. En önemli çorbaları Borşç çorbasıdır. Rusların en fazla tükettiği içecek votkadır. Ayrıca, mersin balığından elde edilen havyar bolca tüketilir. Rusların votkadan sonra en fazla tükettiği içecek Kvastır. Hatta su yerine kvas içerler. Kahvaltılarda genellikle kahve, süt, meyve suyu, kokulu siyah çay tüketilir.
Rusya’da yaşam, sosyal hayat ve Türklere karşı yaklaşım ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.
Rusya ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;
Rusya’da Çalışmak. Rusya İş İmkanları
Rusya’da Yaşam Giderleri
Rusya’da Maaşlar
Rusya Çalışma İzni ve Oturma İzni
Rusya’da Nasıl İş Bulunur
Rusya’da İş Kurmak
Rusya’da Üniversite Okumak